Představujeme česká a slovenská letiště: Olomouc LKOL

28.12.2018

Představujeme česká a slovenská letiště 4: Letiště Olomouc          Na Hanou, přesně na letiště Olomouc (LKOL), míří dnešní pokračování 100 dílné videosérie z přistání, vzletu a nízkého průletu na letištích Česka a Slovenska. 


Letiště Olomouc LKOL, přistání, vzlet a nízký průlet. (c) Flying Revue 2018

Veřejné vnitrostátní letiště Olomouc vzniklo už v roce 1906 a je jedním z pouhých dvou letišť v ČR, na nichž je nepřetržitý provoz od roku 1918. Přistát tu můžete na třech přistávacích a vzletových drahách - asfaltové 10/28 a dvou travnatých 09/27 (levá, pravá). Je tu čilý plachtařský i motorový provoz. 

Na letišti působila řada vynikajících pilotů, například Alois Vašátko, František Peřina či František Fajtl. Dvacet čtyři z nich odešlo bojovat v řadách RAF proti německým nacistům, devatenáct z nich se ze své mise nevrátilo. 

errfokpl-min.png  Zoom gallery

V roce 1935 zde byla zřízena pilotní škola, z níž vznikl Hanácký aeroklub Olomouc. V roce 1963 byl na letišti v Neředíně umístěn vrtulníkový pluk, který byl po vpádu vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 přemístěn do Prostějova (přečtěte si rozhovor s někdejším velitelem prostějovského pluku Jiřím Macurou)a letiště bylo obsazeno vrtulníky sovětské armády. Po jejím odchodu letiště převzalo do správy město a na letiště se vrátil aeroklub. 

» Více o letišti se dozvíte v sekci Letiště ČR & SR» Videodatabázi přistání, vzletů a nízkých průletů na letištích ČR a SR najdete zde

V historii letiště figuruje i výrazná stopa, již sem otiskli akrobaté, například Miloslav Přikryl, František Skácelík či Jiřina Stoklasová-Lockerová. V hangárech zde najdete na šest desítek aeroklubových i soukromých letadel, namátkou Z 126, Z 526 F, Z 526 AFS,  C172, C182, Grumman, R 44, L-23 Blaník a další stroje. Každý rok v srpnu se tu koná letecký den. Letiště je výbornou výchozí pozicí pro návštěvu historického centra Olomouce - z letiště do centra je to zhruba 2 km. 

» Vše o českých a slovenských letištích 

 

 


Letiště jsme nafilmovali v rámci expedice 100 let - 100 letišť, v jejímž rámci jsme u příležitosti oslav stého výročí československého letectví navštívili sto letišť v České a Slovenské republice. 

» Vše o expedici najdete ve webovém speciálu 100 let - 100 letišť.

expedice_100_let_2018_web_2strana_cz-min.jpg

Všechna letiště vám postupně představíme. Zároveň všechna najdete ve video databázi na webu FR. Až bude dokončena, bude se jednat o největší nám známou video databázi českých a slovenských letišť soustředěnou na jednom místě - webu Flying Revue - propojenou s dalšími informacemi o těchto letištích. 

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Série & speciály > Představujeme čs. letiště > Představujeme česká a slovenská letiště: Olomouc LKOL
.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Hlasujte pro Jirku Prušu!!!

Hlasujte pro Jirku Prušu »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Expedice Island/Grónsko 2021!

Expedice Island/Grónsko 2021! »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 19.09.1921 se stalo...
19.09.1921
Kolumbijské aerolinky SCADTA zahájily provoz na první pravidelné lince v Jižní Americe. Plováky vybavené stroje létaly mezi městy Barranquilla and Girandot.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345