Přelud jménem AKOYA

21.12.2014

Touha létat z místa na místo a přistávat tu na souši, tu na vodě, nebo dokonce na sněhu, je téměř tak stará jako létání samo. Posledním výkřikem mezi obojživelnými letadly je francouzský sen jménem Akoya.

Prudký rozvoj leteckých technologií i elektroniky umožnil v posledních desetiletích realizovat řadu projektů, které by dříve nutně musely zůstat jen na náčrtcích svých tvůrců. Spolu s ním přišla i nová vlna zájmu o obojživelná letadla, neboli amfibie. Stačí se jen podívat na rozruch kolem amerického projektu Icon A5. Tentokráte však zamíříme za dalším leteckým snem do Evropy, konkrétně do Francie.

Lisa aircraft

Společnost založili v roce 2004 pánové Erick Herzberger a Luc Bernole, kteří si dali za cíl uvést do praktického leteckého života nejnovější technologie a s jejich pomocí vytvořit řadu nových sportovních letadel, umožňujících provozování ze země, z vodní hladiny či ze sněhu, a to vše za minimalizování nutných kompromisů, ke kterým dříve konstrukce takových strojů vedla. Podle materiálů výrobce je cílem vyvinout zcela nový koncept sportovního létání pro letecké nadšence a milovníky exkluzivních sportů. Společnost má sídlo v savojském Le Bourget du Lac, vývojový a výrobní závod pak v blízkém technoparku Savoie Technolac, mezi Chambéry a Aix-les-Bains, v blízkosti letiště Chambéry-Savoie. Tým vývojářů spolupracuje od samého začátku s francouzským Národním úřadem pro letecký výzkum ONERA.

Projekt Akoya

Letoun Akoya je prvním ovocem vývojového programu společnosti LISA Aircraft. Cílem jeho tvůrců bylo od počátku přinést na trh produkt, který by se ve všech ohledech výrazně odlišoval od možné konkurence a nabídl svým potencionálním uživatelům vysoké výkony, komfort a úsporu nákladů, to vše za poskytnutí maximální svobody v létání. I z těchto důvodů zvolili vývojáři pro Akoyu kategorii ultralehkých a lehkých letadel.

.

FR 4/2019: Už brzy!



Letecká angličtina:


            » Vše o VFR Communication »

CIDNA 2019: Už brzy!

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 25.06.1919 se stalo...
25.06.1919
V té době bezpochyby nejmodernější dopravní letoun, celokovový dolnoplošník Junkers F-13, se poprvé vznesl do vzduchu v německém Dessau.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Jičín (LKJC) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345