Přijďte na Den otevřených dveří do Jizerskohorského technického muzea

29.4.2019

Historie          Přijďte v sobotu 4. května 2019 do Jizerskohorského technického muzea na Bílém Potoce pod Smrkem zahájit letošní muzejní sezónu. Uvidíte ukázky výcviku a výzbroje prvorepublikové československé armády, můžete si zastřílet z airsoftové pušky, ze vzduchovky nebo luku a pochopitelně shlédnout některou z expozic - třeba tu s leteckými motory, nebo zapátrat v letecké archeologii. 

Zoom gallery

První den nové sezóny ozdobí i výstava autoveteránů a výstava výstroje a výzbroje K.u.K. 94. pěšího regimentu či 102. pěšího regimentu Zittau. Pro děti pak jsou nachystány tvůrčí dílny a také divadelní představení "Mrkvomen" Divadla Krabice z Teplic. O hladu nezůstanou ani děti ani jejich rodiče, k dispozici bude občerstvení a především guláš z polní kuchyně muzea. 

Začíná se v 10 hodin dopoledne a zůstat v areálu muzea můžet až do 18 hodin. Vstup je zdarma.

Jizerskohorské technické muzeum sídlí v prostorách bývalé textilky, dnes ale továrna patří rodinné firmě Šercl a textilní stroje nahradily obráběcí stroje motorářské strojírny. Zakladatel firmy Ilja Šercl ladil a opravoval motory vozů Racing Teamu Liberec. I díky jeho umění se mohly dostavit úspěchy pánů Tomáška, Engeho, Bareše či Vojtěcha za volantem.

Zoom gallery  Zoom gallery  Zoom gallery

Po převratu zájem českých jezdců o služby Ilji Šercla postupně opadl, a tak se se synem Pavlem začali zabývat opravami a rekonstrukcemi historických automobilových, tankových, ale také leteckých motorů. A opět se stali v oboru špičkou. Dnes se soustřeďují hlavně na unikátní motory, k nimž například chybí dokumentace nebo jsou zdánlivě nenapravitelně poškozeny. 

Pokud máte rádi techniku a motory obzvlášť, budete si v muzeu připadat jako v pohádce, případně jako v dobách Julese Verna. V expozici Letecká technika můžete shlédnout letecké motory a leteckou techniku od roku 1914 až po nedávnou minulost. Nechybí zástupci legendárních typů jako třeba Messerscmitt Bf 109, mezi exponáty uvidíte i skvost v podobě funkčního řezu slavným německým stíhačkovým motorem Daimler Benz DB 601. Součástí expozice je i funkční letový trenažér TL 29 Delfín. 

Zajímavá je rovněž expozice se slibným názvem Letecká archelogie, kterou zde připravují ve spolupráci s Pavlem Krejčím, autorem zajímavého webu Letecká Badatelna. Nejedná se o nic jiného, než o stálou výstavu nálezů sestřelených a havarovaných letadel. Ostatně, šest zmapovaných havárií se přihodilo v okolí muzea. Návštěvníkům se tak nabízí možnost nahlédnout do dalších tajemství Jizerských hor a při horských tůrách také tato místa navštívit a třeba tak uctít památku zahynulých letců.

-fr-

Flying Revue > Aktuality > Historie > Přijďte na Den otevřených dveří do Jizerskohorského technického muzea
.

Exkurze Blaník:


Prodlouženo

FR 3/2019: Už máte?

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 23.05.1848 se stalo...
23.05.1848
V německém Anklamu v Předním Pomořansku se narodil přední průkopník letectví Otto Lilienthal.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Plzeň-Letkov (LKPL) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345