Přistáváme: Zaleťte si do Strakonic

15.1.2016

Pro piloty jasná, pro laiky tajuplná zkratka LKST skrývá kus romantiky. Označuje totiž letiště ve Strakonicích, bráně do jižních Čech.

Překrásná jihočeská krajina i město s bohatou technickou i kulturní tradicí. Z města ležícího na soutoku řek Otavy a Volyňky si můžete udělat základnu pro letecké výlety nejen nad nádhernou Šumavu a jihočeské rybníky, ale i ke krátkým výletům na bavorská letiště v pohraničí.

Strakonické letiště z nadhledu (foto: Aeroklub Strakonice)Zoom gallery
Strakonické letiště z nadhledu (foto: Aeroklub Strakonice)
Trocha historie

Strakonice jsou okresní město v Jihočeském kraji, ležící na soutoku Otavy a Volyňky, 52 kilometrů severozápadně od Českých Budějovic, v nadmořské výšce mezi 390 až 430 m. Původně stály na místě dnešního města čtyři vesničky (Strakonice, Bezděkov, Žabokrty a Lom), které se postupně spojily v poddanské město Strakonice.

Vývoj města lze předpokládat od druhé poloviny 12. století a na začátku 13. století začíná rod Bavorů budovat místní hrad. V roce 1367 byla Strakonicím potvrzena Bavorem IV. městská privilegia. Roku 1402 prodal rod Bavorů i druhou polovinu hradu a strakonického panství řádu johanitů a od roku 1421 se hrad stal sídlem velkopřevorů tohoto řádu. Industriální rozvoj města nastal v devatenáctém století, kdy byla založena textilní továrna Fezko, a posléze ve století dvacátém po založení České zbrojovky (ČZ). 


A takhle to vypadá, když si ve Strakonicích skočíte v tandemu padákem. Video YouTube, Tomáš Bureš

Začátky létání

První zájemce o létání začala sdružovat místní pobočka MLL (Masarykovy letecké ligy) již v roce 1925. Odbočku založil agilní profesor strakonického reálného gymnázia Miloš Veber společně s jedním ze studentů, jistým Šimkem. Prvním předsedou MLL se stal nakrátko primář MUDr. Jiří Fifka, pozdější starosta města, poté převzal jeho pozici ing. Bartoš. Po krátkém útlumu činnosti pobočky byla MLL ve Strakonicích obnovena v roce 1931 přičiněním Jana Vondryse a Karla Pixy. Podívejte se také na web Aeroklubu Strakonice

Syslové na letišti

Sysel na ploše strakonického letiště
Sysel na ploše strakonického letiště
Když se podíváte pozorně a budete mít taky trochu štěstí, potkáte přímo na ploše letiště několik syslů obecných. Ve Strakonicích s nimi totiž piloti i správa letiště žijí v souladu a přestože to někdy není jen jednoduché (zlomená vrtule po vjetí do ústí syslí nory), nevyhánějí je. Více se dozvíte třeba zde.  


Celý článek si můžete přečíst na stránkách 48-51 ve Flying Revue č.1/2016.

Na stáncích ho najdete od 7.ledna 2016. Pokud se stanete členy Klubu Flying Revue, rádi vám časopis doručíme až domů, navíc za zvýhodněnou cenu.  

Členem Klubu se stává automaticky každý předplatitel, více zde

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2016 > Flying Revue 1/2016 > Přistáváme: Zaleťte si do Strakonic
.

         Máme pro vás »

SPECIÁL B Meteo:

FR 5/2020: Už máte?

Nová exkluzivní kniha


Svět z nebe » 

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker NUTS


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 28.10.1972 se stalo...
28.10.1972
Z letiště Toulouse–Blagnac International Airport vzlétl k prvnímu letu prototyp dopravního letounu Airbus A300. Posádku tvořili kapitán Max Fischl a první důstojník Bernard Ziegler.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456