Program L-39NG má první zákazníky

21.6.2015

Zleva Jared Isaacman (CEO Draken a Black Diamond), Matt Huff ( Business Development Williams International), Roman Planička (CEO LOM) a Ladislav Šimek (CEO Aero). Foto: Jakub Fojtík
Zleva Jared Isaacman (CEO Draken a Black Diamond), Matt Huff ( Business Development Williams International), Roman Planička (CEO LOM) a Ladislav Šimek (CEO Aero). Foto: Jakub Fojtík

AERO Vodochody AEROSPACE na leteckém veletrhu v Paříži představilo první zákazníky programu L-39.

Vývoj L-39NG, nové generace legendárního cvičného letounu Albatros, vstoupil do další fáze. AERO Vodochody AEROSPACE na leteckém veletrhu v Paříži oznámilo, že úspěšně proběhla zástavba nového moderního proudového motoru do draku stávajících L-39, a představilo první zákazníky programu.

Prvním zákazníkem se stane česká státní společnost LOM PRAHA s.p., která zajišťuje výcvik pilotů Armády České republiky. LOM PRAHA provozuje sedm letounů L-39, které získají nejen nový motor Williams International FJ44-4M, ale rovněž i avioniku z projektu L-39NG. Prezident Aera Ladislav Šimek potvrzuje, že: „LOM PRAHA je velmi perspektivním zákazníkem, neboť jím provozované centrum leteckého výcviku zabezpečuje vysoce kvalitní komplexní výcvikové služby nejen pro českou armádu, ale i pro celou řadu zahraničních zákazníků, a představuje jednu z předních komerčních výcvikových organizací v Evropě.“ Dle generálního ředitele LOM Romana Planičky znamená modernizace letounů do standardu NG „zásadní zvýšení úrovně centra leteckého výcviku, které bude schopné nabízet proudový výcvik výrazně rozšířené skupině uživatelů, neboť avionika L-39NG je koncipována tak, aby umožňovala snadný přechod na moderní stíhací letouny.” LOM PRAHA rovněž získal opci na pořízení nových L-39NG jako perspektivní náhrady či rozšíření flotily stávajících L-39.

 p1440402_web.jpg

Aero také dostalo Letter of Intent na úpravy L-39 od dvou špičkových leteckých akrobatických týmů. Breitling Jet Team a Black Diamond Jet Team mají zájem o remotorizaci svých stávajících letounů. Black Diamond Jet Team, který má zájem o upgrade šesti letounů, je divizí společnosti Draken International, se kterou Aero vloni na Air Show ve Farnborough uzavřelo dohodu o širší spolupráci, v rámci níž se Draken International stal výhradním zástupcem programu L-39NG v Severní a Jižní Americe. 

Aero rovněž oznámilo podpis MoU se společností VR Group, která se pro program L-39NG stane hlavním dodavatelem simulačních technologií. Součástí dohody je nejen dodávka čtyřstupňového výcvikového simulačního systému umožňujícího výrazně zefektivnit výcvik, ale i datové propojení zákaznických simulačních center s Taktickým simulačním centrem (TSC) LOM PRAHA s.p. v Pardubicích. Dle Ladislava Šimka „uživatelé poprvé získají nejen simulátor k výcviku obsluhy letounu, ale současně i schopnost taktického výcviku a členství v L-39 Users group. Jde o zcela revoluční zvýšení efektivity výcviku a připravenosti vzdušných sil, které pomůže našim zákazníkům snížit počet hodin strávených ve výcviku na provozně drahých nadzvukových letounech, neboť taktické úkoly bude možné cvičit na simulátoru L-39NG proti “neznámému nepříteli“ v Taktickém simulačním centru.“

L-39NG je projekt nového vysoce efektivního cvičného letounu, který bude díky pokročilé avionice schopen ve výcvikové osnově zastávat roli základního, pokračovacího i LIFT výcvikového letounu. L-39NG vychází z aerodynamického konceptu stávajících L-39, avšak je vyroben za použití nových technologií a obsahuje moderní systémy. Díky jednomotorové koncepci, plně implementované údržbě podle stavu (včetně full servis konceptu „support by the hour” pro vybrané komponenty jako například motor) a vysoké modernosti použitých komponent nabízí uživatelům bezprecedentní efektivitu spolu s minimálními nároky na údržbu. Projekt L-39NG je rozdělen do dvou fází, přičemž v první Aero nabízí uživatelům L-39 instalaci nového motoru a volitelně též avioniky z projektu L-39NG do stávající rodiny letounů L-39. Zákazníci díky tomu mohou již dnes zásadně snížit údržbové náklady, zvýšit letuschopnost a bezpečnost stávajících letadel a připravit se postupně na provoz L-39NG. Druhá fáze počítá s dodávkou L-39NG z novovýroby, pro něž půjde použít komponenty z první fáze. Prototyp remotorizovaného letounu-demonstrátoru L-39 s motorem Williams FJ44-4M bude poprvé předveden v závěru roku 2015.

Flying Revue > Zprávy > Vojenské letectví > Program L-39NG má první zákazníky
.

         Máme pro vás »

FR 2/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 24.03.1939 se stalo...
24.03.1939
Jacqueline Cochranová vytvořila v Palm Springs nový ženský rekord v dosažené výšce letu s hodnotou 30 052 feetů. K letu použila letoun Beechcraft Model 17.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »