Projekt 100 let - 100 letišť startuje o víkendu. Chceme česká a slovenská letiště propojit leteckým mostem

6.4.2018

Projekt 100 let - 100 letišť, předstartovní rozhovor       Expediční letoun Flying Revue Dynamic WT-9 OK-LEX přistane během letošní letecké sezóny na stovce českých a slovenských letišť. "Chceme tak oslavit sté výročí česko-slovenského letectví a propagovat ho," říká jeden z pilotů OK-LEX Miloš Dermišek.

Takto vypadá záhlaví speciál webu projektu 100 let - 100 letišť
Takto vypadá záhlaví speciál webu projektu 100 let - 100 letišť

V rámci této speciální půlroční expedice navštíví OK-LEX ve spolupráci s českými a slovenskými letišti či aerokluby   akce, při níž chceme propagovat české a slovenské letectví, navštíví expediční letoun Flying Revue Dynamic WT 9 celkem 100 letišť v Česku a na Slovensku. Akce proběhne v době od 1. dubna do 30. listopadu 2018. 

Letecká odborná i laická veřejnost bude moc průběh expedice sledovat na speciální webové stránce, kde budeme do on-line mapy postupně zaznamenávat všechna letiště, na nichž OK-LEX přistál. Zároveň u každého letiště čtenáři najdou základní informace o něm a foto a video z příletu. 

100 let čs. letectví ve FR: Během šesti měsíců roku 2018 plánujeme propojit stovku českých a slovenských letišť pomyslným leteckým mostem. 

Na všechna letiště přivezeme pamětní listy Flying Revue a protože naším partnerem je také Český svaz letectví (ČsSL), tak také pamětní listy ČsSL. Kromě toho přivezeme vždy i řadu praktických materiálů pro piloty a pracovníky v letectví. 

Proč se Flying Revue do projektu 100 let - 100 letišť pouští a jak bude probíhat, vysvětluje páteřní posádka OK-LEX Jiří Pruša a Miloš Dermišek. A protože se celá epxedice koná u příležitosti stého výročí čs. letectví, nemůžeme začít jinak než právě u něj.  

                     Partnerem projektu 100 let - 100 letišť je Český svaz letectví.

cssl-banner-s_1.jpg

Jak vnímáte výročí 100 let česko – slovenského letectví?

Miloš Dermišek: Já tohle významné výročí vnímám jako možnost pro malé poohlédnutí se za jedním z oborů, kde jsme jako Češi a Slováci v minulosti vždy patřili ke světové špičce. 

Jiří Pruša: Souhlasím s kolegou. Sto let česko – slovenského letectví všem Čechům a Slovákům přináší skvělou příležitost, aby si to, co Miloš říkal, mohli více uvědomit a povzbudit svou národní hrdost. A my bychom chtěli řadou akcí a projektů historii ii současnost našeho letectví představit a připomenout širší veřejnosti. Projekt 100 let – 100 letišť je jedním z nich.  

                         Mediální partneři projektu 100 let - 100 letišť:          

    download_1.png                dvojka0.png

Jakou stopu podle vás české a slovenské letectví a letecký průmysl zanechalo (a stále zanechává) ve světovém letectví? 

JP: Problém historie čehokoliv je v tom, že ji obvykle zná jen pár nadšenců. U česko-slovenské stopy v letectví je výborné, že je dnes možná ještě hlubší než dříve, a tak nemusíme jen vzpomínat. Obě země mají v současnosti skvělou reputaci ve výrobě ultralehkých letadel a zároveň mají sportovce ve více leteckých disciplinách, v nichž skvěle reprezentují naše dvě země i na světové úrovni. 

MD: To je naprostá pravda. Jak jsem již řekl před chvilkou, česko-slovenská stopa je v této oblasti za těch 100 let pořádně hluboká. Žel, v posledních několika letech se zájem o letectví – když nepočítáme letecké zájezdy na dovolenou - výrazně snížil a čeští letečtí výrobci se potýkají s nedostatkem lidského odborného potenciálu. 

Co mohou čtenáři Flying Revue a Aktuálně.cz i letecká veřejnost a fanoušci letectví vůbec od projektu 100 let – 100 letišť čekat?

MD: Jedním z našich cílů při téhle akci je představit široké veřejnosti normální letecké dění na letištích a blíže je seznámit s těmi nadšenci, kteří jsou pro svůj koníček nebo i své letecké zaměstnání ochotni a schopni někdy i velkých osobních a materiálních obětí. Pochopitelně také chceme v rámci tohoto projektu posbírat celou řadu námětů pro náš časopis a web a navázat osobní kontakty s lidmi na letištích a v aeroklubech a s našimi čtenáři. 

Jiří Pruša, Miloš Dermišek a expediční OK-LEX
Jiří Pruša, Miloš Dermišek a expediční OK-LEX

JP: K akci láká fakt, že v obou zemích je dohromady právě přibližně stovka veřejných letišť. Je to tedyskvělá příležitost, jak přispět k lepšímu propojení všech česko-slovenských letišť, jelikož ta v současné době do značnémiry postrádají nějaký sjednocující prvek. Vlastně udělat jakýsi letecký most mezi nimi.

A ten most bude nejen letecký, ale také elektronický – na našich webových stránkách bude možné najít záznamy z přistání na jednotlivých letištích, informace o jejich historii i současnosti. Každé letiště bude mít možnost na našich stránkách rovněž nabídnout svoje služby pilotům z jiných letišť i zemí. 

MD: Dalším naším cílem je všechna letiště, na kterých přistaneme, nafilmovat a nafotit a tyto materiály použít při propagaci létání do Česka a Slovenska na webu Flying Revue International. A samozřejmě se taky těšíme na to, že si zalétáme a na letištích potkáme zajímavé lidi.

Jak myšlenka “100/100” vznikla? 

MD: Přišli jsme na to s Jirkou při pití našeho heřmánkového čaje, který má na nás velmi blahodárný vliv, jak ostatně pozorujeme již delší dobu. 

JP: Ano, ten čaj má opravdu něco do sebe… (smích). Ale vážně - uvědomili jsme si totiž, že na našem webu a v časopise prezentujeme fotografie a videa z našich leteckých expedic po téměř celém světě, ale našim zemím jsme se zatím tak dobře nevěnovali. I proto projektu říkáme expedice a i proto jsme pro ni připravili stejný webový speciál jako pro klasické expedice, byť na rozdíl od nich tahle nepotrvá dva týdny, ale půl roku. 

» Navštivte webovou stránku projektu "100 let - 100 letišť".

Pro mě osobně je to taky skvělá možnost, jak v letošní sezóně dosáhnout přistání na svém pětistém letišti. 

Jak bude tahle speciální expedice probíhat? 

JP: Expedice "100/100", jak já jí pracovně říkám, bude probíhat po celou letošní leteckou sezónu, tj. od dubna do října 2018. První etapu plánujeme na neděli 8. dubna, kdy z Příbrami odletíme do Erpužic, odsud do Karlových Varů a následně do Chebu. Na všech třech letištích jsme již domluveni s místními letci, a tak se těšíme na setkání. Poletíme našim expedičním letadlem Dynamic OK-LEX slovenské výroby. První etapu letíme společně s Milošem, během dalších etap se na pravém sedadle vystřídají i další členové redakce Flying Revue. 

logo_100let_csl_100letist_s_fr-min.png

MD: Já bych jen doplnil, že vše chápeme jako jednu z našich tradičních expedic, kdy jsou v rámci briefingu jednotlivé úkoly přesně rozdělené. To znamená, že když letím s Jirkou já, jeden pilotuje, druhý naviguje, a přitom se vzájemně hlídáme a "kritizujeme". 

JP: A já dodám, že máme v plánu pozvat k letu během některých etap i řadu osobností z řad novinářů a dalších oborů. Po těch určitě navigování a střídání v pilotování chtít nebudeme (smích)

Lze vůbec během jedné letecké sezóny přistát na 70 českých a 30 slovenských letištích?

JP: Dá, ale bude to časově velmi náročné. Provoz na sportovních letištích se odehrává většinou o víkendech a tak i my se budeme maximum snažit odlétat během víkendů. Počítáme s tím, že maximálně se dají zvládnout 3-4 letiště denně, takže to vychází na cca 30 letových dnů, což je docela hodně. Musíme k tomu ještě připočíst očekávatelné problémy s počasím, které mohou některé letové dny a naše plány překazit. 

Logo FR k oslavám 100 let čs. letectvíZoom gallery
Logo FR k oslavám 100 let čs. letectví

MD: Třicet letových dnů, jak říká kolega, je minimum, které jsme již doma avizovali, a myslím, že realita bude o nějaký ten den vyšší.

Jakou máte odezvu z letišť a aeroklubů? 

MD: Odezva je velmi pozitivní, až se musíme některým letištím omlouvat, že jsme je nezařadili do základního seznamu. Ale to samozřejmě rádi napravíme a nějaké to letiště navíc klidně odlétáme. 

JP: Všechna česká a slovenská letiště od nás obdržela newsletter s informací o celé akci i výzvu k připojení se. Máme nyní odezvu asi od deseti letišť, která jsme zařadili do první vlny našich letů. Získáme tak zkušenost, určitě taky pár vylepšujících nápadů a myšlenek. Věříme, že další letiště budou následovat, když na našich webových stránkách uvidí, jak akce postupuje. 

Co mohou letečtí nadšenci na letištích od zapojení do projektu očekávat? 

JP: Na každé navštívené letiště přivezeme sadu praktických instruktážních plakátů, které jsme vytiskli ve spolupráci s Úřadem civilního letectví ČR, přivezeme také pamětní list, výtisky časopisu Flying Revue a nějaké drobnosti. Na setkání s lidmi z letišť a aeroklubů se opravdu velmi těšíme. 

MD: Přiblížení, přistání a odlet z každého letiště nafilmujeme, letiště vyfotíme a to vše umístíme na oba naše weby – český i mezinárodní. To vše má přispět k propagaci letectví obecně, ke zvýšení bezpečnosti sportovní letectví i k propojení a propagaci jednotlivých letišť. 

expedice_100_let_2018_web_2strana_cz-min.jpg

Co mohou očekávat čtenáři Aktuálně.cz, již do projektu vstoupili jako mediální partneři? 

JP: Máme velkou radost, že jak Aktuálně.cz vidí naši akci jako zajímavou a důstojnou akci k oslavě 100 let čs. letectví. A sluší se dodat, že o partnerství projevil velký zájem i Český rozhlas. Jakmile si partnerství vzájemně potvrdíme, zařadíme ho samozřejmě mezi hlavní partnery akce. S pomocí Aktuálně.cz i Českého rozhlasu chceme oslovit širší veřejnost a ukázat, jakými leteckými velmocemi Česko a Slovensko jsou.

Vždyť tak hustou sítí sportovních letišť a tak dlouhou historií letectví jako prakticky masového sportu se moc zemí chlubit nemůže. 

Čím akce vyvrcholí? 

MD: Akcí k oslavě stého výročí plánujeme na letošek víc. Rádi bychom ale expedici 100/100 odlétali tak, abychom nejlepší fotografie a videa z ní mohli představit na 2. ročníku naší výstavy Báječný svět létání, která proběhne v době od 8. do 22. října 2018 v pražském Karolinu. 

JP: Teď už jen zbývá pozvat naše čtenáře ke sledování expedice “100 let 100 letišť“ na již výše zmíněném speciálním webu, kde uvidí na online mapě všechna dosud navštívená letiště, fotky a videa z příletů i krátká povídání o všech letištích. Samozřejmě budeme rádi, když nás budete sledovat a projekt i jeho web a statusy a facebooku budou sdílet se svými přáteli. Letu zdar!

Jan Dvořák

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Aktuality > Všeobecné letectví > Projekt 100 let - 100 letišť startuje o víkendu. Chceme česká a slovenská letiště propojit leteckým mostem
.

Novinka: Kalendář 2019

Sledujte akci "100 letišť":

Etapy 22+23 pro nepřízeň počasí zrušeny. 

FR 5/2018 je na stáncích: 

Poleťte s námi balónem:

Živě z dráhy 06/24:

e-Shop FR:

Letecká videa FR:

Inzerce: 

..
12345

Legendy čs. letectví:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
12345

Práce v letectví:

Přednášky, kurzy FR:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345