Průhledový displej

3.7.2018

GARMIN vyvinul pro kategorii středně velkých business jetů moderní HUD displej s integrovaným zobrazením syntetického vidění.GARMIN vyvinul pro kategorii středně velkých business jetů moderní HUD displej s integrovaným zobrazením syntetického vidění.
GARMIN vyvinul pro kategorii středně velkých business jetů moderní HUD displej s integrovaným zobrazením syntetického vidění.
Průhledový displej pro všeobecné letectví EPIC Eagle společnosti EPIC Optix_2.Průhledový displej pro všeobecné letectví EPIC Eagle společnosti EPIC Optix_2.
Průhledový displej pro všeobecné letectví EPIC Eagle společnosti EPIC Optix_2.
Rockwell Collins HGS-3500.Rockwell Collins HGS-3500.
Rockwell Collins HGS-3500.
Průhledový displej pro všeobecné letectví EPIC Eagle společnosti EPIC Optix.Průhledový displej pro všeobecné letectví EPIC Eagle společnosti EPIC Optix.
Průhledový displej pro všeobecné letectví EPIC Eagle společnosti EPIC Optix.

Flying Revue 4/2018     Technologie vyvinutá a využívaná ve vojenském letectví již několik desetiletí dnes přichází na pomoc pilotům všeobecného letectví. Protože jsou situace, kdy se i oni občas musí dívat ven a zároveň vidět letové přístroje.

V minulém čísle Flying Revue jsme se seznámili se systémy rozšířeného vidění EVS, které dávají pilotovi možnost díky citlivým kamerám pracujícím v infračerveném spektru vidět okolní svět ve tmě a ve zhoršeném počasí. Zatímco při VFR nočním létání a přiblížení k letišti zcela postačuje, když EVS zobrazuje na běžném palubním displeji, situace se stává mnohem dynamičtější, když jej chceme použít jako pomůcku při IFR přiblížení za limitních meteorologických podmínek.

Flying Revue 4/2018
”x”

Celý článek si můžete přečíst na stránkách 46-50 ve Flying Revue č. 4/2018. Časopis vyšel 28. června 2018.

Pokud se stanete členy Klubu Flying Revue, rádi vám časopis doručíme až domů, navíc za zvýhodněnou cenu. Jak se stát členem Klubu Flying Revue?

Tam totiž pilot potřebuje ve výšce rozhodnutí, která je jen pár desítek metrů nad zemí, přejít ze sledování přístrojů na sledování vnějšího prostředí, navázat vizuální kontakt s přistávací dráhou a přistát, a to vše v řádu desítek sekund.

Kritickým okamžikem je zde přechod z přístrojového přiblížení na přistání podle vizuální reference, kdy může lehce dojít ke ztrátě orientace v prostoru, zejména když jedinou vnější vizuální referencí je pár z mlhy vystupujících přibližovacích světel. Řada pilotů v této fázi letu ztratila kontrolu nad letadlem - s tragickými následky.

Letectví udělalo za posledních padesát let obrovský pokrok v technologiích ulehčujících pilotovi přistání za špatného počasí. Od zavedení přesného přístrojového přiblížení ILS, přes různé doplňkové indikace a varování za použití radiovýškoměru až po systémy syntetického vidění. Tyto systémy postupně zvyšovaly přesnost a bezpečnost přístrojového přiblížení, díky čemuž docházelo ke snižování povětrnostních minim, tedy piloti mohli přistávat za stále horšího počasí.

Vždy však zůstávala jedna bariéra, kterou se nepodařilo překonat – a tou byl přechod z přístrojového letu na vizuální. Letectví tedy potřebovalo systém, který by pilotovi umožnil dívat se ven, a zároveň přitom vidět letové přístroje.

Text: Lubomír Čorňák

Foto: Garmin, Epic Optix, Rockwell Collins

Zoom gallery 

Flying Revue > Časopis FR > Flying Revue 4/2018 > Průhledový displej
.

         Máme pro vás »

Předplatné jako dárek:

Skvělý vánoční dárek pro vaše blízké:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

FR 1/2020: Už brzy!

Zoom gallery


Předplatné:

..
12345

PilotShop.cz:

..
12

Kurz VFR to IMC:


Kurz, který vám může zachránit život »

Let v simulátoru L-410:


Z centra Prahy na Heathrow i do Lukly

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Vánoční balíčky 2019:


Ušetříte až 150,- Kč »
VFR angl.komunik.+Svět let.dopravy II »
Učebnice pilota+VFR angl.komunik. »

Knihy:

..
12345

FR 6/2019 je v prodeji:

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kurz VFR zahr. lety:


Pro velký úspěch opakujeme 
Vhodné i jako dárek

Kalendárium:

Dne 14.12.1782 se stalo...
14.12.1782
První testovací let horkovzdušného balónu bratří Josepha-Michela a Jacquese-Étienna Montgolfierových. Balón uletěl téměř dva kilometry.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345