RBAR 2016: Šonka ani Kopfstein v Indianopolis neuspěli. Mistrem světa je Dolderer

3.10.2016

Matthias Dolderer se raduje z titulu mistra světa v sérii Red Bull Air RaceMatthias Dolderer se raduje z titulu mistra světa v sérii Red Bull Air Race
Matthias Dolderer se raduje z titulu mistra světa v sérii Red Bull Air Race
RBAR, Indianopolis, 1.-2. 10. 2016RBAR, Indianopolis, 1.-2. 10. 2016
RBAR, Indianopolis, 1.-2. 10. 2016
RBAR, Indianopolis, 1.-2. 10. 2016RBAR, Indianopolis, 1.-2. 10. 2016
RBAR, Indianopolis, 1.-2. 10. 2016
RBAR, Indianopolis, 1.-2. 10. 2016RBAR, Indianopolis, 1.-2. 10. 2016
RBAR, Indianopolis, 1.-2. 10. 2016
RBAR, Indianopolis, 1.-2. 10. 2016RBAR, Indianopolis, 1.-2. 10. 2016
RBAR, Indianopolis, 1.-2. 10. 2016
Petr Kopfstein, RBAR, Indianopolis, 1.-2. 10. 2016
Petr Kopfstein, RBAR, Indianopolis, 1.-2. 10. 2016
Martin Šonka
Martin Šonka
Vyhlášení vítězů. V Indianopolis zvítězil Matthias Dolderer, druhou příčku obsadil Nigel Lamb a na třetím místě skončil Pete McLeod.
Vyhlášení vítězů. V Indianopolis zvítězil Matthias Dolderer, druhou příčku obsadil Nigel Lamb a na třetím místě skončil Pete McLeod.

Vysněné finále Petru Kopfsteinovi uniklo i v předposledním letošním závodě série Red Bull Air Race v americkém Indianopolis, Martin Šonka tentokrát zůstal za branami finálové čtyřky. Titul slaví Němec Matthias Dolderer. 

Šonka si z Indy veze čtyři body za sedmé místo a propad o jednu příčku. "S takovým výsledkem z  předposledního závodu letošní sezóny Red Bull Air Race v Indianapolis Martin rozhodně není spokojený," komentuje výsledek zpráva Teamu Šonka. Po nejrychlejším čase v posledním tréninku přitom mířil vysoko. 

Kvalifikace Šonkovi do prvního kola přisoudila nebezpečného soupeře, domácího Michaela Gouliana. V souboji letěl Američan jako první a jeho čas nebyl zrovna nejrychlejší. Šonka poté začal svůj let velmi dobře a získával náskok, jenže po chybě v jedné z bran dostal dvousekundovou penalizaci, Přesto - byť velmi těsně - postoupil do druhého kola. “Bylo to docela infarktové a opravdu to bylo o kousek. Povedlo se mi ale zaletět velmi doboru trajektorii a nikde jsem neztratil rychlost, díky čemuž jsem nakonec postoupil.”

Popis trati v Indianopolis v podání hlavního rozhodčího Stevea Jonese. 

Horší čas kvůli penalizaci Šonkovi v osmičce nejlepších přisoudil k souboji Australana Matta Halla. Ten byl ještě ve hře o titul šampiona, jeho motivace byla tedy obrovská. Šonka letěl jako první a let se mu příliš nevyvedl. “Chtěl jsem zaletět rychle a na Matta vyvinout tlak. První část se mi povedla a byl jsem podle mezičasů rychlejší. Druhý vertikální manévr jsem ale letěl až moc na jistotu a ve snaze nahnat čas jsem pak trefil pylon. To znamená tři sekundy penalizace a s tím už se bohužel postoupit nedalo," popisuje let Šonka. Nakonec skončil sedmý a sedmá příčka mu patří i v celkovém pořadí šampionátu.

Závod vyhrál Němec Dolderer, který se díky tomu stal letošním šampionem. V celkovém pořadí už ho v posledním závodě v Las Vegas nikdo nemůže předstihnout.

Podívejte se na oba české závodníky v záznamu Round of 14. 

Kopfstein do finále nepostoupil 

První americký závod dopadl rozpačitě i pro karlovarského pilota Petra Kopfsteina. Sice z Indianapolis odjíždí se dvěma body za deváté místo, ale opět bez postupu mezi nejlepších osm. O pouhých 0,14 vtěřiny ho porazil Španěl Juan Velarde.

Petr Kopfstein tak zopakoval tak červnový výsledek z Japonska. “Letěli jsme na jistotu, hlídali si penalizace, zvláště čistý průlet mezi pylony, což dnes dělalo problémy řadě pilotů. Do výsledku našeho času bohužel negativně promluvilo proměnlivé počasí, především vítr,” komentuje závodní let Petr Kopfstein.

Zoom gallery

Opět se ale potvrdilo, že Kopfstein umí létat rychle, celkově zaletěl sedmý nejrychlejší čas a nechal za sebou i zkušené piloty Yoshihide Muroyu, Michaela Gouliana, Francoise Le Vota, Kirby Chamblisse i druhého Čecha v šampionátu, Martina Šonku. Systém Red Bull Air Race je ale neúprosný, a tak Kopfstein po těsné prohře s Velardem i na sedmý pokus zůstal před branami vytoužené Round of 8. “S každým letem během trénínků i kvalifikace jsme zrychlovali. Proto jsme v závodě čekali jsme o vteřinu lepší čas, což by na Velarda v pohodě stačilo,” neskrývá Kopfstein zklamání.  

Poslední závod letošního ročníku mistrovství světa v Las Vegas, který se uskuteční 15. a 16. října 2016.

-fr-

Zdroj a foto: Šonka Team, Red Bull Air Race

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > RBAR 2016: Šonka ani Kopfstein v Indianopolis neuspěli. Mistrem světa je Dolderer
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 18.07.1942 se stalo...
18.07.1942
Prototyp Messerschmittu Me 262 řízený testovacím pilotem Fritzem Wendelem provedl první vzlet za pomoci proudových motorů.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »