RBAR je mrtev, přichází WCAR

18.3.2021

RBAR je mrtev, přichází WCAR

Světová letecká série Red Bull Air Race si za svou dvanáctiletou historii získala srdce mnoha českých a slovenských leteckých fanoušků. Jak by také ne, když mezi ty nejlepší patřili i dva Češi, Martin Šonka a Petr Kopfstein. Série ve své původní podobě skončila v roce 2019, ale v roce 2022 se ji pokusí nahradit série nová, World Championship Air Race (WCAR).

 

Informace o tom, že oblíbená závodní série by se mohla objevit v novém hávu, se objevily hned po skončení sezóny 2019. Ale i díky pandemii nemoci Covid -19 trvalo až do letošního února, než informace o novém šampionátu dostaly konkrétní podobu.

banner_kryty_mobilu_clanek.jpg

Nová světová série, která se však stále prezentuje jako následovník světového šampionátu RBAR, se bude jmenovat World Championship Air Race a zajistila si již partnerství s Mezinárodní leteckou federací FAI. Ta zajistí především dohled v oblasti bezpečnosti soutěže. Organizátoři nové světové závodní série již ohlásili, že první ročník šampionátu přijde v roce 2022. V organizačním týmu najdeme mnoho z tváří, které byly dříve spojeny s šampionátem pořádaným společností Red Bull.

Pořadatelé plánují využít závodní regule jako v případě soutěží RBAR, využity budou také znalosti a zkušenosti pilotů i pořadatelů minulých závodů. Členy poradního týmu jsou v tento okamžik například Paul Bonhomme, Nigel Lamb, Steve Jones, ale také bývalý závodní ředitel RBAR Jim DiMatteo nebo technický ředitel RBAR Jimbo Reed.

banner_knizni_edice_640x200_2.jpg

Organizátoři nové série, za kterou stojí hongkongský podnikatel Michael Leung, si však zvolili mnohem širší záběr, a tak kromě závodních speciálů dobře známých ze série RBAR, které budou nyní závodit ve třídě označené jako AERO GP 1, bychom v budoucnu měli pod hlavičkou WCAR vidět také závody VTOL letounů jak s elektropohonem (VTOL/E) , tak s pohonem proudovými motory (VTOL/E). Nebude samozřejmě chybět ani „přípravná série“ pro piloty AERO GP 1, která však mít zcela odlišný formát od toho, co jsme znali v sérii RBAR. Má totiž jít o soutěž tří týmů s několika piloty, přičemž časy pilotů v týmu se budou sčítat do konečného výsledku týmu.

  Zoom gallery

Zatím je jisté, že série WCAR „vykopne“ v roce 2022 s šampionátem AERO GP 1, pro který má základní ingredience již připraveny. Jsou k dispozici stroje, kvalifikovaní piloti s týmy i organizační struktura série. Najít vhodné a ochotné organizátory závodů však je jistě něco zcela jiného, i když po oficiálním oznámení série je jisté, že alespoň některé lokality již musí být připravené.

Další novinky ze světa WCAR, tak jak se budou postupně objevovat, naleznete na webu Flying Revue a na stránkách našeho časopisu.

 

Autor: Michal Beran

kniha_eozn.jpg

Flying Revue > Zprávy > Letecký sport > RBAR je mrtev, přichází WCAR
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 >
 
 
.

         Máme pro vás »

FR 2/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorogie pro piloty »

Unikátní videobanka!

Unikátní videobanka »

Dotisk knihy Svět z nebe:

Svět z nebe »

Letecký cestopis pro vás:

První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker NUTS


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 15.04.1916 se stalo...
15.04.1916
Letouny patřící RFC a RNAS zahájily historicky první vzdušný zásobovací most, během kterého přepravily přes 16 tun potravin do města Kut el Amara v Mezopotámii, které bylo obleženo tureckým vojskem.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456