Red Bull Air Race se letos v Budapešti nepoletí. Náhradníkem je Balaton

4.3.2019

Martin Šonka na trati závodu RBAR v Budapešti. Foto: Team ŠonkaMartin Šonka na trati závodu RBAR v Budapešti. Foto: Team Šonka
Martin Šonka na trati závodu RBAR v Budapešti. Foto: Team Šonka
Edge 540 V3 Petra Kopfsteina nad vodní hladinou. Nad Balatonem to bude vypadat podobně. Foto: RBAREdge 540 V3 Petra Kopfsteina nad vodní hladinou. Nad Balatonem to bude vypadat podobně. Foto: RBAR
Edge 540 V3 Petra Kopfsteina nad vodní hladinou. Nad Balatonem to bude vypadat podobně. Foto: RBAR
Jihozápadní okraj Balatonu při pohledu z OK-LEX. Foto: Jan Dvořák Jihozápadní okraj Balatonu při pohledu z OK-LEX. Foto: Jan Dvořák
Jihozápadní okraj Balatonu při pohledu z OK-LEX. Foto: Jan Dvořák
Maďarský letec Péter Besenyei, zakladatel série Air Race. Foto: RBARMaďarský letec Péter Besenyei, zakladatel série Air Race. Foto: RBAR
Maďarský letec Péter Besenyei, zakladatel série Air Race. Foto: RBAR

Red Bull Air Race 2019   Ikona světové letecké série Red Bull Air Race, bez níž si už patnáct let nikdo nedovedl šampionát představit, hlavní město Maďarska Budapešť, je pro letošek ze hry - primátor města István Tarló zde pořádání závodu nepovolil. Červencový závod se v Maďarsku přesto poletí, ale na Balatonu. 

Red Bull potvrdil veřejné tajemství začátkem března na webu Air Race a doprovodil ji fotografií Edge 540 V3 Petra Kopfsteina v bráně nad vodní hladinou. Primátor Budapešti Tarló závod nepovolil prý kvůli stížnostem obyvatel na hluk a uzavírky. Podle něj občany Budapešti obtěžovaly natolik, že "město akci nebude hostit, dokud budu ve funkci," prohlásil a dodal, že nemůže vystavovat občany města "takovému utrpení, bez ohledu na to, jak je akce úspěšná". Ta loňská, která přinesla vítězství Martinu Šonkovi, byla dokonce velmi úspěšná a značný počet fanoušků sem přijel i z Česka. 

O víkendu 13. - 14. července 2019, kdy se měl v maďarské metropoli konat letošní závod, rozbije tedy kolotoč RBAR stany zhruba 110 km jihozápadně od ní, v letovisku Zamárdi na jihovýchodním pobřeží největšího jezera ve střední Evropě, Čechům dobře známého Balatonu. Dobrá zpráva je, že Zamárdi je pořád ještě z České republiky relativně dobře dostupné, byť cestování sem se Čechům a Moravanům prodlouží zhruba o půl hodiny jízdy autem. 

» Mohlo by vás zajímat: Nad Balatonem jsme s redakčním Dynamicem WT-9 OK-LEX letěli v roce 2013, kdy jsme mapovali z letadla cestu českých turistů na Jadran pro iDNES.cz

"Přechod z tradiční zastávky v Budapešti se uskuteční v původně oznámených dnech 13.-14. července 2019. Zamárdi je oblíbenou turistickou destinací s ohromujícími scenériemi, rozsáhlými plážemi, hudebními festivaly i okolními vinařskými oblastmi," konstatuje ve své zprávě Red Bull. Závod v Budapešti byl dítětem zakladatele této letecké světové série Pétera Besenyeiho a konal se nad hladinou Dunaje přímo v centru města. Lahůdkou pro diváky i piloty byl průlet mezi pilíři proslulého Řetězového mostu. (Vydejte se na trasu loňského závodu z pohledu Martina Šonky.) 

» Vyzkoušejte si zdarma on-line aplikaci pro výuku VFR letecké angličtiny VFR Communication. Stovky nahrávek a videí se vzorovou i reálnou komunikací, možnost on-line testování komunikace v AJ etc. 

Starosta Zamárdi Gyula Csákovics je na rozdíl od svého budapešťského kolegy pořádáním závodu RBAR nadšený. "Red Bull Air Race je mezinárodní událost s nejvyššími standardy kvality, a proto jsme potěšeni, že v roce 2019 zajistíme místo pro pořádání maďarské zastávky této série," prohlásil pro maďarský tisk. Kromě samotného závodu město připraví také akční programy pro celou rodinu.

Zamárdi má podle svého starosty s pořádáním velkých outdoorových akcí dostatek hostitelských zkušeností. "Město je pro pořádání RBAR dokonale vhodné. Okolí a nádherný výhled budou splňovat standardy soutěže a Red Bull Air Race přinese velkou publicitu jak městu, tak celému regionu Balaton," uvedl Csákovics. "Chci starostovi Csákovicovi a všem lidem a organizacím zde poděkovat," kontroval Erich Wolf, generální ředitel společnosti Red Bull Air Race GmbH. 

Všechny již zakoupené vstupenky na závod v Budapešti budou podle sdělení Red Bullu na webu soutěže kupujícím plně refundovány. Prodej vstupenek na závod v Zámardi zatím zahájen nebyl.

Jan Dvořák

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Zprávy > Letecký sport > Red Bull Air Race se letos v Budapešti nepoletí. Náhradníkem je Balaton
.

         Máme pro vás »

FR 5/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 25.09.1932 se stalo...
25.09.1932
Pilot Lewis Yancey ustanovil nový světový výškový rekord pro vírníky, když se strojem Pitcairn PCA-2 dosáhl výšky 21,500 ft (6,553 m).
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456