Replika Bugatti 100P absolvovala první let

22.8.2015

Replika Bugatti 100P absolvovala první let

Projekt stavby repliky ikonického letounu proslulého konstruktéra Ettore Bugattiho dosáhl významného milníku.

Jméno Ettore Bugatti jistě nebude neznámým ani mezi piloty a leteckými fanoušky. Ne každý však asi ví, že geniální konstruktér automobilů zabrousil před druhou světovou válkou i na pole leteckých konstrukcí. A udělal tak s invencí sobě vlastní, neboť jeho závodní stroj Bugatti 100P konstruovaný původně pro závod o pohár Deutsch de la Meurthe v roce 1939 byl vším, než jen běžným letadlem. V roce 1939 musel působit jako zjevení z jiného světa, protože i dnes jsou jeho linie i technické řešení velmi extragavantní. Řada okolností včetně tragické smrti Bugattiho syna však způsobila, že Bugatti 100P nikdy nevzlétl. 

bugatti_100p_first_flight_web_2.jpg

Po německé okupaci se Bugattimu podařilo stroj nechat rozebrat a před Němci ukrýt. Po válce se podařilo letoun po mnoha letech opět složit a nakonec se stal statickým exponátem EAA ve Wisconsinu. Letěl by, neletěl, byla Bugattiho konstrukce vůbec životaschopná?¨

Tuto otázku se rozhodl jednou provždy rozlousknout bývalý pilot USAF Scotty Wilson. Pod jeho vedením vzniknul mezinárodní tým nadšenců, který si vzal za cíl zkonstruovat repliku původního stroje a zalétat ji. Projekt dostal postupně název "Le Rêve Bleu (“Modrý sen”).

 

20. srpna 2015 pak replika úspěšně absolvovala svůj první let. Radost z chování stroje během letu však pokazila nehoda při přistání, zapříčiněná závadou na brzdách. Při vyjetí z dráhy do rozměklého terénu došlo k poškození vrtule a zřejmě i přídě. Ale "Modrý sen" úspěšně letěl! 

Flying Revue > Články > Historie letectví > Replika Bugatti 100P absolvovala první let
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

The SAFE Guide app

KURZ Listopad 2025:

Speciály:

..
12

Knihy:

..
12345

Stylové kryty na mobil

SkyDemon:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 24.03.1939 se stalo...
24.03.1939
Jacqueline Cochranová vytvořila v Palm Springs nový ženský rekord v dosažené výšce letu s hodnotou 30 052 feetů. K letu použila letoun Beechcraft Model 17.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí: