První remote air control tower v provozu

23.4.2015

První remote air control tower v provozu

Švédsko v úterý uvedlo oficiálně do provozu první remote TWR na světě.

Letištěm vybaveným potřebnými systémy se stal severský Ornskoldsvik, řídící pracoviště je umístěno na letišti v Sundsvallu, který je vzdálen zhruba 150 kilometrů. První takto řízený let vzlétl právě ze Sundsvallu a v Ornskoldsviku přistál těsně před polednem místního času.

Princip funkce je v zásadě takový, že kamerový systém doplněný řadou senzorů sbírá aktuální informace na letišti v Ornskoldsviku a předává je včetně live obrazu online na pracoviště virtuální řídící věže, které je umístěné na letišti v Sundsvallu.

Vývoj systémů umožňujících tento typ provozu probíhá usilovně několik posledních let, předpokládá se, že tato technologie bude nasazena především právě na menších odlehlých letištích, kde se i z hlediska počtu pohybů nevyplatí držet stálé místní pracoviště řídícího letištního provozu. Švédům se tedy podařilo zajistit si světový primát, ve Spojených státech má být obdobným systémem vybaveno v létě tohoto roku letiště Leesburgu ve státě Virginia.

Zoom gallery

Mikael Henriksson, projektový manažer švédského systému remote TWR, který pracuje jako řídící již 40 let, považuje nový systém za zcela přelomový. "Za celou dobu mé kariéry jsme měli jen tři velké inovace: sluneční clony abychom nebyli oslepováni sluncem, tlustší sklo v oknech aby nás ochránilo před hlukem zvnějšku a "bug zappers", které nás ochránily před hmyzem. Tohle je ale skutečná revoluce, něco jako pro pilota dopravního letounu přechod z vrtulového stroje na proudový." 

Flying Revue > Články > Letecká doprava > První remote air control tower v provozu
.

         Máme pro vás »

Vánoční nabídka!

Výhodné Vánoční balíčky! »

Speciály:

..
12

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně 

Hledáte práci u letadel?

               Direct Fly

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 03.12.2003 se stalo...
03.12.2003
První vzlet prototypu Honda HA-420 HondaJet.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »