Rudé hvězdy nad západem: Honba za tajemstvím ruských stíhaček

21.12.2014

Rok 1978, vojenské letiště a malá a neveřejná ukázka vzdušného boje čtyř letounů MiG-21 pro přihlížející generály. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť těchto MiGů se vyrobilo přes 11 000 kusů. Jenže v kabinách seděli američtí piloti a s MiGy létali nad Spojenými státy. Nejen o tom, jak se do USA MiGy dostaly, pojednává tento článek.

Americké silové složky od počátku padesátých let minulého století pečlivě schraňují veškeré informace o technice možných protivníků. Důvodů, proč se agenti snažili získat dokumentaci, nebo dokonce celé stroje ze SSSR, je mnoho. V průběhu studené války šlo zejména o odhalení technických řešení, která by posunula domácí vývoj a umožnila stavbu výkonnějších letadel a vytvoření efektivních protiopatření v podobě lepších letounů, účinných raket, rušičů, radiolokátorů či obyčejných metodik boje. Zájem však nepolevil ani po rozpadu SSSR.

První MIGY nad Nevadou

Američané se v padesátých letech ze všech sil snažili získat MiG-15, aby jej mohli důkladně prozkoumat. Představoval totiž pro USA oprávněnou hrozbu v konfliktech na asijském a africkém kontinentě, kde poprvé, i když nepřímo, proti sobě stály Spojené státy a Sovětský svaz.

V roce 1953 přálo Američanům štěstí, když dva polští piloti ulétli se svými MiG-15 do Dánska. V jednom případě Dánsko letoun vrátilo, v druhém už ne, a ten se dostal do USA. Spolu s ním emigrovali i oba letci, kteří se ve Spojených státech podíleli na zkouškách letounů a pomáhali přeškolit piloty USAF.

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > BŘEZEN – DUBEN 2011 > Rudé hvězdy nad západem: Honba za tajemstvím ruských stíhaček
.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345