Rudé hvězdy nad západem: Honba za tajemstvím ruských stíhaček

21.12.2014

Rok 1978, vojenské letiště a malá a neveřejná ukázka vzdušného boje čtyř letounů MiG-21 pro přihlížející generály. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť těchto MiGů se vyrobilo přes 11 000 kusů. Jenže v kabinách seděli američtí piloti a s MiGy létali nad Spojenými státy. Nejen o tom, jak se do USA MiGy dostaly, pojednává tento článek.

Americké silové složky od počátku padesátých let minulého století pečlivě schraňují veškeré informace o technice možných protivníků. Důvodů, proč se agenti snažili získat dokumentaci, nebo dokonce celé stroje ze SSSR, je mnoho. V průběhu studené války šlo zejména o odhalení technických řešení, která by posunula domácí vývoj a umožnila stavbu výkonnějších letadel a vytvoření efektivních protiopatření v podobě lepších letounů, účinných raket, rušičů, radiolokátorů či obyčejných metodik boje. Zájem však nepolevil ani po rozpadu SSSR.

První MIGY nad Nevadou

Američané se v padesátých letech ze všech sil snažili získat MiG-15, aby jej mohli důkladně prozkoumat. Představoval totiž pro USA oprávněnou hrozbu v konfliktech na asijském a africkém kontinentě, kde poprvé, i když nepřímo, proti sobě stály Spojené státy a Sovětský svaz.

V roce 1953 přálo Američanům štěstí, když dva polští piloti ulétli se svými MiG-15 do Dánska. V jednom případě Dánsko letoun vrátilo, v druhém už ne, a ten se dostal do USA. Spolu s ním emigrovali i oba letci, kteří se ve Spojených státech podíleli na zkouškách letounů a pomáhali přeškolit piloty USAF.

Flying Revue > Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > BŘEZEN – DUBEN 2011 > Rudé hvězdy nad západem: Honba za tajemstvím ruských stíhaček

.
 

FR 4/2019: Už brzy!

Letecká angličtina:


            » Vše o VFR Communication »

CIDNA 2019: Už brzy!

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 20.06.1937 se stalo...
20.06.1937
Tříčlenné posádce hrdiny SSSR Valerije Čkalova se jako první podařilo přeletět z Moskvy přes severní pól do USA. K letu použila letoun ANT-25 z kanceláře Andreje Tuploveva, zkonstruovaný ovšem Pavlem Suchojem.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Jičín (LKJC) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345