Ruský letecký úřad chce zrušit licence čtvrtině pilotů. Piloti si stěžují na ICAO

5.5.2017

Ruští piloti si stěžují na svůj letecký úřad v ICAO. Ilustrační foto: Kommersant.ruRuští piloti si stěžují na svůj letecký úřad v ICAO. Ilustrační foto: Kommersant.ru
Ruští piloti si stěžují na svůj letecký úřad v ICAO. Ilustrační foto: Kommersant.ru

Hrozí civilní letecké dopravě v Rusku krize? Až čtvrtina ruských pilotů totiž možná přijde v nejbližší době o licenci. Co se v Rusku děje?

Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) nedávno obdržela petici ruských leteckých profesionálů, kteří si stěžují, že ruská federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviacia zaútočila na nestátní výcviková zařízení a hodlá přestat uznávat licence jimi vydané. Autoři petice tvrdí, že o licence by mohla přijít čtvrtina ruských pilotů. Podle nich už Rosaviacia zrušila licence stovkám leteckých specialistů a dalších tisíc pilotních licencí bude v nejbližší budoucnosti "bez jakéhokoli vysvětlení" zrušeno.

Všechny zrušené nebo ohrožené licence byly vydány nestátními leteckými výcvikovými středisky. Podle leteckého úřadu Rosaviacia může pilotní průkaz vydat pouze letecká škola nebo specializovaná vysokoškolská instituce.

Zástupce Rosaviacie uvedl pro ruský server Kommersant, že postup úřadu je oprávněný a zákonný a že soudy už některé žaloby pilotů soudy zaítly, jelikož v podkladech pro licence byly "zfalšované informace o náletu či padělaná osvědčení o zdravotní způsobilosti nebo dokonce chybí záznamy o průběhu a výsledcích zkoušek". Cílem kontrol je podle úřadu zvýšit bezpečnost létání s tím, že díky jejím opatřením letos v Ruské federaci poklesl počet leteckých nehod.

Logo ICAO. Zdroj: ICAO.com
Logo ICAO. Zdroj: ICAO.com
Logo Ruské federální agentury pro leteckou dopravu Rosaviacia. Zdroj: Favt.ru
Logo Ruské federální agentury pro leteckou dopravu Rosaviacia. Zdroj: Favt.ru

Ruští piloti, kteří si na svůj letecký úřad na ICAO stěžují, ho však podezřívají, že "provádí represivní politiku", aby zakryl vlastní nedostatky. Jako příklad uvádějí nehodu B737 letu 363 Tatarstan Airlines v Kazani v roce 2013. Mezinárodní vyšetřovací tým dospěl k závěru, že hlavní příčinou nehody, při níž zahynulo 50 lidí, byla chyba pilota, který podle zprávy neudělal základní výcvik a licenci získal neoprávněně.

Na druhou stranu i piloti podle serveru Kommersant uznávají, že v Rusku existují letecká školící centra s nekorektními praktikami a je třeba je odhalit. Ruští letečtí profesionálové však poukazují na to, že licence, jejichž platnost Rosaviacia chce rušit, byly vydány (jí samou) certifikovanými výcvikovými centry s tím, že licence jsou v souladu s pravidly ICAO. Autoři petice proto požadují mezinárodní audit a obnovení platnosti zrušených licencí.

ICAO se zatím od problému distancovalo. "Místní problémy v oblasti letecké dopravy by měly být řešeny příslušnými místními institucemi,“ prohlásil mluvčí ICAO Anthony Philbin. 

Jan Dvořák

Zdroj: Aerotime.aero, Коммерсантъ.ру, en.crimerussia.com

logo_fr_transp.jpg

 

Flying Revue > Zprávy > Letecká doprava > Ruský letecký úřad chce zrušit licence čtvrtině pilotů. Piloti si stěžují na ICAO
.

         Máme pro vás »

FR 6/2022: Už máte?

 

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Horké nebe nad hranicí!

Horké nebe nad hranicí »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 08.12.1934 se stalo...
08.12.1934
Imperial Airways poprvé doručily leteckou poštu pravidelnou poštovní linkou z Londýna až do Austrálie. Cílovým městem bylo Brisbane, první etapu z Londýna absolvoval letoun A.W. Atalanta.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »