S Vampirem nad Francií

21.12.2014

Je středa 17. 3. 2010 večer a my vyjíždíme s Romanem Ivanovem na cestu dlouhou bezmála 1200 km, z Jaroměře do francouzského města Vichy. Jedeme do tamního sídla francouzské pobočky Flying Machines a kromě toho, že vezeme nový podvozek k motorovému rogalu, máme být přítomní předávání letadélka B612 novému majiteli. Doufáme, že zbude i trocha dobrého počasí na polétání nad francouzským Centrálním masivem. Jedeme celou noc s krátkým odpočinkem ještě na německém území. Ráno už nás vítá na francouzských silnicích. Při tankování na jednom z odpočívadel máme možnost si prohlédnout malou výstavku automobilů, kde nás velmi zaujal krásný malý Peugeot. Při pohledu na jeho letecky ladné křivky žasneme, jak lze rozvinout koncepci, nám známou z českého Velorexu.

Konečně Vichy

Odpoledne nás naše GPS zastavuje přímo před hangárem francouzské Flying Machines na letišti ve Vichy. Vítá nás Christian Balansino, šéf francouzské odnože firmy, která na letišti sídlí v jednom z velmi příjemně vybavených hangárů. Zapomínáme, že jsme vlastně v noci nespali, a pokračujeme prohlídkou letiště a některých zajímavých místních strojů, jež se ukrývají ve zdejších hangárech. Seznamujeme se přitom i s lidmi starajícími se o bezchybný provoz zdejšího letiště vybaveného i poměrně velkou odbavovací halou. Předpověď na následující den není bohužel úplně ideální, a tak na nic nečekáme a využíváme momentální slušné podmínky k polétání s Vampirem FM 250 po nádherném okolí a pouštíme se také nad francouzský historický klenot, město Vichy. To se sice nevyznačuje rozlohou velkoměsta, ale krásné historické stavby, kterých je ve centru města plno, vypovídají hodně o jeho slavné minulosti. Vše si prohlížíme důkladně ze vzduchu a doufáme, že náš tichý Vampír jistě nikoho na zemi neruší. Létáme až do večera, přičemž pilotování si užívají hlavně Christian a Roman a já se věnuji prohlížení místních zajímavostí a focení. Okolí města je opravdu nádherné a teprve ze vzduchu je možné spatřit skutečnou velikost a vhodné umístění zdejšího letiště.

Večer u Françoise

Se západem slunce končíme s vyhlídkovými lety, ještě si vychutnáme poslední přistání bez motoru s výborně klouzajícím Vampirem a začíná na nás přece jen dopadat únava z minulé probdělé noci. Přesto ještě domlouváme návštěvu u mého přítele Françoise Treuila, který se mimo jiné stal velmi úspěšným prodejcem českých horkovzdušných balónů ve Francii. K jeho domu přijíždíme již za tmy a jsme skoro zaskočeni úžasnou francouzskou pohostinností. V jeho rodině se zrovna slaví narozeniny, přicházíme nejen my, ale po chvíli i sousedé a po půlnoci samozřejmě s vděčností přijímáme nabízený luxusní nocleh.

Vichy – lázeňská perla Francie

V samém srdci Francie, v kraji Auvergne, ze kterého pochází francouzský královský rod Bourbonů, leží nejznámější francouzské lázně Vichy. Město se nachází v blízkosti jednoho z nejkrásnějších národních parků Volcans d’Auvergne, z jehož vulkanického přírodního dědictví těží zdejší unikátní minerální prameny. Vichy, které má dnes necelých osmdesát tisíc obyvatel, se pyšní nejen svou slavnou lázeňskou tradicí, ale zapsalo i do pohnutých dějin celé Francie.

Ze slavné staré historie

V místech dnešního města Vichy sídlili již staří Galové, kteří jako první využívali zdejší termální prameny. Skutečný rozvoj nastal až v 1. století před naším letopočtem, kdy římská vojska pod vedením Gaia Julia Caesara ovládla dnešní Francii. U brodu přes řeku Elaver, dnešní Allier, postavili Římané sídliště.

.

         Máme pro vás »

FR 3/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 03.06.1949 se stalo...
03.06.1949
Tony LeVier vzlétl poprvé s prototypem dálkového stíhacího letounu Lockheed XF-90. Letoun vzhledem k nedostatečnému výkonu motorů neuspěl, vyrobeny byly pouze dva prototypy.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345