Šampionát v letecké akrobacii zakončí soutěž o Pohár Ivana Tučka ve free stylu

11.8.2017

Stroj Extra 330LC českého reprezentanta Petra Kouřila. Foto: Miloš NovákStroj Extra 330LC českého reprezentanta Petra Kouřila. Foto: Miloš Novák
Stroj Extra 330LC českého reprezentanta Petra Kouřila. Foto: Miloš Novák
Vlajky čtrnácti zemí, jejichž reprezentační týmy dorazily na Vysočinu, aby zde na 10. ME v akrobatickém létání soutěžily o titul mistra Evropy.  Vlajky čtrnácti zemí, jejichž reprezentační týmy dorazily na Vysočinu, aby zde na 10. ME v akrobatickém létání soutěžily o titul mistra Evropy.
Vlajky čtrnácti zemí, jejichž reprezentační týmy dorazily na Vysočinu, aby zde na 10. ME v akrobatickém létání soutěžily o titul mistra Evropy.
Startuje Rus Artem Popov, Extra 330. Foto: Miloš NovákStartuje Rus Artem Popov, Extra 330. Foto: Miloš Novák
Startuje Rus Artem Popov, Extra 330. Foto: Miloš Novák
Jas-39 Gripen Ivo Kardoše při středeční zkoušce na nedělní představení. Zdroj: EAAC2017Jas-39 Gripen Ivo Kardoše při středeční zkoušce na nedělní představení. Zdroj: EAAC2017
Jas-39 Gripen Ivo Kardoše při středeční zkoušce na nedělní představení. Zdroj: EAAC2017

Mistrovství Evropy v akrobatickém létání, které se koná na letišti v Počátkách u Chotěboře, vyvrcholí soutěží o Pohár Ivana Tučka v neděli 13. srpna. Zhruba osm pilotů se v něm představí ve free stylu.

„Tato soutěž bude pro diváky velmi atraktivní. Nejsou v ní totiž tak přísná pravidla jako v jiných kategoriích. Piloti se tedy budou moci více odvázat a předvést,“ zve za pořadatele z chotěbořského Aeroklubu Jan Adamec.

Tím však program zdaleka končit nebude. Ve 13 hodin (tento čas platí v případě ideálního počasí) předvede své umění armádní pilot, kapitán Ivo Kardoš na svém nevyzbrojeném Gripenu. „Na tuto akci jsme dostali speciální povolení od Armády České republiky,“ prozradil Jan Adamec. Ivo Kardoš je tzv. display pilot, to znamená předváděcí pilot, který dokáže se svým letounem poměrně nízko nad zemí dělat opravdu mistrovské kousky. Letiště v Počátkách si vyzkoušel už ve středu. Na diváky čeká přibližně osmiminutová exhibice.

Přečtěte si také: 

Kromě slavnostního dekorování evropských šampionů v pravé poledne si pak ještě návštěvníci budou moci vychutnat další ukázky letecké akrobacie. 

Nedělní program začíná v 10 hodin.

KDO JE IVAN TUČEK

Už jako mladý nadšenec projevoval velký zájem o letectví. Základní pilotní výcvik dostal v Hradci Králové, kde se postupně začal díky svému nepřehlédnutelnému talentu více orientovat na akrobacii. Pamětníci s úsměvem tvrdí, že už jako nováček v tomto sportu začal svým soupeřům pořádně zatápět a kazit náladu. Poprvé se mistrem Československé socialistické republiky stal v roce 1973 a titul udržel i při následně konaných mistrovstvích v letech 1975 a 1977. 

Letoun Zlín Z-50, na němž získal Ivan Tuček titul mistra světa. Foto: Martina BurianováZoom gallery
Letoun Zlín Z-50, na němž získal Ivan Tuček titul mistra světa. Foto: Martina Burianová

Na svém kontě má také stříbro z ME, bronz i zlato z MS. I těmito úspěchy si Tuček získal takříkajíc akrobatickou nesmrtelnost. Po skončení kariéry předával své zkušenosti dál jako trenér a soutěží se poměrně často účastnil také v roli rozhodčího. Závěr svého leteckého života měl spojen s leteckou společností DELTA AIR, ve které pracoval na postu instruktora létání.

Díky místu podnikání této letecké společnosti na hradeckém letišti se tak vrátil na domácí letiště, ze kterého startoval ke svým prvním letům. Naposledy z něho odstartoval právě za účelem trénování rakouských akrobatických elévů na jejich domácím letišti ve Friesachu.

Na tomto letišti v průběhu akrobatického kurzu, vlivem technické závady letadla pro své okolí dodnes zcela nepochopitelně tragicky zahynul. „Ivan Tuček nikdy nebyl přímo spjatý s Aeroklubem Chotěboř. Soutěží o Pohár Ivana Tučka jsme však chtěli vzdát poctu legendě letecké akrobacie i průkopníkovi české akrobatické školy,“ vyjádřil se Ivan Krejčí, šéf bezpečnosti na chotěbořském letišti.  

-fr-

Zdroj: EAAC2017 (ika)

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Aktuality > Všeobecné letectví > Šampionát v letecké akrobacii zakončí soutěž o Pohár Ivana Tučka ve free stylu
.

CIDNA 2019: 2. etapa


» 19. 9. LKKT-LFGC (první etapa zde)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Staňte se pilotem:

Kalendárium:

Dne 23.09.1913 se stalo...
23.09.1913
Roland Garros provedl první přelet Středozemního moře. Trasu z Saint-Raphaelu do Bizerty dlouhou 729 km proletěl za 7 hodin a 53 minut.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Trcaker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345