Scéna z první světové války a premiéra Letky AP

20.4.2024

Aviatická pouť patří k průkopníkům komponovaných scén propojujících letové a pozemní ukázky.

nieuport_letkaap_foto_petr_kolmann.jpg

V tomto trendu bude pokračovat i ve dvaatřicátém ročníku, který se uskuteční o víkendu 1. a 2. června 2024 v Pardubicích. Jedna z ukázek bude věnována bojům v první světové válce, od jejíhož vypuknutí uplyne v letošním roce 110 let. V ukázce se vedle známých strojů premiérově představí i letadla z Letky Aviatické pouti. 

„V roce 2001 zorganizoval Jiří Šubrt první skromnou scénku z období první světové války se skupinkou vojáků v dobových uniformách a dvojicí UL letadel. Vzniklo to tehdy docela spontánně a létalo se bez jakéhokoli scénáře. Taková nová forma ukázky si u diváků získala úspěch a v následujících létech bylo vše zdokonalováno. Dnes si již program Aviatických poutí bez komponovaných scén nedokážeme představit,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

banner_do_clanku_fr_03_2024.jpg

„V letošní ukázce se opět představí stroje z Nadačního fondu Metoděje Vlacha z Mladé Boleslavi a premiéru v komponované ukázce budou mít i letadla z nové Letky AP. Jedná se o stroje ultralehké kategorie postavené v podobě strojů z daného období. Letka AP má v současné době pro tento účel tři letadla. Jedná se o Nieuport 11, který je divákům Aviatických poutí známý již z předchozích dvou ročníků a Letka AP ho provozuje od konce roku 2019. Pro diváky je snadno zapamatovatelný dík své červené barvě trupu. V takto zbarveném stroji před necelým stoletím létal slavný francouzský pilot Jean Navarre. Dalším strojem je rakousko-uherský stíhací dvouplošník Aviatik Berg D.I a třetím kusem je Morane-Saulnier MS.139 poháněný devítiválcovým hvězdicovým motorem Verner. Letadla mají své nové domovské místo na letišti v Kuněticích,“ dodává Jan Rudzinskyj.

morane_letkaap_foto_petr_kolmann.jpg

Aviatická pouť je tradiční celodenní program pro celou rodinu. V sobotu i v neděli je připraven i pestrý pozemní program s řadou prezentací a aktivitami pro děti i dospělé. Samotný letový program bude trvat přes pět hodin. 

berg_letkaap_foto_petr_kolmann.jpg

Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz

Zdroj: Tisková zpráva Aviatická pouť

Flying Revue > Články > Historie letectví > Scéna z první světové války a premiéra Letky AP
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


FireGold:

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 20.05.1883 se stalo...
20.05.1883
V Pardubicích se narodil přední český letecký průkopník Jan Kašpar.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »