Okno v letadle si už brzy setmíte sami podle libosti a objednáte si jím za letu třeba nápoj nebo plavky

26.7.2017

Dotykový displej EDW okna. Zdroj: Video Vision SystemsDotykový displej EDW okna. Zdroj: Video Vision Systems
Dotykový displej EDW okna. Zdroj: Video Vision Systems
Elektronicky ztmavovatelná okna EDW s dotykovým displejem, na němž si přečtete turistické či letové informace nebo objednáte občerstvení či zboží z e-shopu. Zdroj: Vision SystemsElektronicky ztmavovatelná okna EDW s dotykovým displejem, na němž si přečtete turistické či letové informace nebo objednáte občerstvení či zboží z e-shopu. Zdroj: Vision Systems
Elektronicky ztmavovatelná okna EDW s dotykovým displejem, na němž si přečtete turistické či letové informace nebo objednáte občerstvení či zboží z e-shopu. Zdroj: Vision Systems
Takto si lze zastínit okno v B787 Dreamliner už dnes. Dotykový displej tu však nečekejte. Zdroj: Stuff.co.nz Takto si lze zastínit okno v B787 Dreamliner už dnes. Dotykový displej tu však nečekejte. Zdroj: Stuff.co.nz
Takto si lze zastínit okno v B787 Dreamliner už dnes. Dotykový displej tu však nečekejte. Zdroj: Stuff.co.nz
Stupně ztmavení EDW okna. Zdroj: Vision SystemsStupně ztmavení EDW okna. Zdroj: Vision Systems
Stupně ztmavení EDW okna. Zdroj: Vision Systems
EDW okna od Vision Systems. Zdroj: Vision SystemsEDW okna od Vision Systems. Zdroj: Vision Systems
EDW okna od Vision Systems. Zdroj: Vision Systems

Nemusíte chrastit roletkou a přesto si zastínění okna u vašeho sedadla v letadle přizpůsobíte podle potřeby. Elektronicky stmívatelná okna už nejsou hudbou budoucnosti. Jejich nejnovější variantu představila na EAA AirVenture 2017 v Oskoshi (Wisconsin, USA) francouzská společnost Vision Systems. Na vývoji skel Nuance V2 spolupracuje s pittsburghskou společností PPG.

Systém Nuance V2 umožní cestujícím okno ztmavit elektronicky, bez použití roletky. Okno bude možné ztmavit v široké škále, takže může zůstat zachována možnost výhledu. 


Elektronicky zatmavitelná okna EDW

Okna EDW (Electronically Dimmable Windows) Nuance V2 pracující na základě technologie SPD (Suspended Particle Device) poskytují nekonečné proměnlivé zastínění od zcela jasného až po extrémně tmavé s tím, že regulace je velmi rychlá - sklo reaguje na požadavek cestujícího okamžitě. Ztmavením se snižuje i množství UV záření, které pronikne do kabiny letadla. Okna mohou volitelně disponovat i zvukovou izolací, což může zejména u míst poblíž motorů pro komfort cestování hrát svou roli.

V okně může být integrován i volitelně zobrazitelný dotykový displej (smart windows), který cestujícím poskytne cestovní informace, zajímavosti či burzovní indexy. Umožní jim ale rovněž komunikovat s palubním personálem například při objednávce občerstvení a nápojů zobrazených na okno, na displej by se mohlo promítat i sdělení palubního personálu cestujícím. Atraktivní pro letecké společnosti by EDW chytré okno mohlo být i proto, že na něj lze díky umisťování reklamy generovat za letu vedlejší příjmy. Inzerované zboží si cestující navíc může okamžitě objednat, což se může hodit - třeba když si při cestě k moři uvědomíte, že jste si doma zapomněli plavky.


Smart Windows EDW s dotykovým displejem. Zdroj: Vision Systems

Technologie SPD pracuje na principu podlouhlých krystalů, jejichž pozice vůči světelnému paprsku je ovládána elektronicky - pokud jsou krystaly seřazeny kolmo ke směru příchozího světelného paprsku, paprsek se odrazí a sklo je neprůhledné, pokud se krystaly otočí souběžně se směrem přichozího paprsku, pak je sklo průhledné.  

Výrobce tvrdí, že okna využívající jeho systém budou až o 30 % lehčí než ta s mechanickým ovládáním ztmavování. Okna nemají žádné pohyblivé součásti, protože elektronika je do nich plně integrována, což by mělo snížit náklady na údržbu. Systém lze montovat do plochých i zakřivených povrchů, sklo je plastové nebo kompozitní.

Elektronicky lze ztmavit už dnes okna například v Boeingu 787 Dremaliner, škála ztmavení však není tak široká a integrovaný displej tu rozhodně nečekejte. V Česku skla s možností elektronické změny průhlednosti nabízí šumperská firma Glass Innovation - elektronicky ztmavovatelná skla do letadel má v nabídce také, podle sdělení jednatele firmy Milana Hladila však v současné době realizuje zakázky spíše do bytů, automobilů či jachet. 

Jan Dvořák

Zdroj: Aerotime.aero, Google.com(patents), Glass Innovation.cz, Corporate.ppg.com, Vision-systems.com

Zoom gallery

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Okno v letadle si už brzy setmíte sami podle libosti a objednáte si jím za letu třeba nápoj nebo plavky
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 14.06.2013 se stalo...
14.06.2013
První let Airbusu A350 XWB (F-WXWB) z letiště Toulouse–Blagnac Airport.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »