Šonka v Rovinji slaví stříbro!

1.6.2015

Šonka v Rovinji slaví stříbro!

Martin Šonka vybojoval v závodě Světového šampionátu Red Bull Air Race v Rovinji fantastické druhé místo!

Rozdíl sedmi setin sekundy dělil Martina Šonku v neděli od vítězství. To si nakonec stejně jako vloni odnesl z Chorvatska Hannes Arch. Matt Hall třetím místem potvrdil vyrovnanost svých výkonů.

Martin Šonka k závodu: "Jsem opravdu šťastný za celý tým. V prvních dvou závodech sezony se nám nedařilo a tady v Rovinji jsme opravdu tvrdě pracovali, abychom získali první body. Byl to velmi náročný závod, zvláště vítr dával všem pilotům pořádně zabrat. My jsme se s tím vyrovnali dobře, vyvarovali jsme se zbytečných chyb a konečně jsme potvrdili rychlost z tréninků a kvalifikace. A měli jsme konenčně i trochu štěstí.” 

Závod otevřel právě souboj Šonky s Velardem. Španěl nezalétl nejlépe a o Martinově postupu bylo celkem jasno.V druhé dvojici nezalétli čistě ani Le Vot, ani jeho soupeř Dolderer, ale německý pilot byl rychlejší. Souboj Besényeie a Archa byl jasnou záležitostí Rakušana. Souboj úřadujícího šampióna Lamba s Hallem vyzněl lépe pro Brita, Australan však dokázal přesto postoupit vynikajícím časem. Souboj Američanů Chamblisse a Gouliana vyzněl lépe pro prvního z nich. Japonec Muroya podlehl tlaku skvělého času Pete McLeoda a v bráně č. 7 udělal chybu. Kontakt s pylonem znamenal konec postupovým nadějím. V posledním souboji pak jasně zvítězil horký favorit a vítěz kvalifikace Paul Bonhomme.

Začátek duelů ostaral opět Šonka, tentokráte s Doldererem. Šonka zaletěl vůbec nejlepší čas za celý víkend a jeho akcie na postup si stály velmi vysoko. Dolderer sice letěl také dobře, ale penalizace poslala do finále našeho pilota. V druhém duelu se potkali Arch a úřadující šampion Lamb. Oba piloti zaletěli naprosto skvěle, oba se dostali pod hranici 54 sekund, ale Arch byl přece jen rychlejší a tak se Lamb do finále nepodíval ani tentokráte.

p-20150531-26056_news_web.jpg

Třetí souboj skončil celkem překvapivým postupem Američana Gouliana, který postoupil do finále poprvé od závodu v Budapešti v roce 2009. A konečně posledním postupujícím se stal Matt Hall. Dokázal svůj čas stlačit těsně nad 53 sekund a Bonhomme byl postaven před úkol zaletět vůbec nejlepší čas dne, pokud chtěl postoupit dále. Bonhomme letěl skvěle, ale příliš utažená zatáčka znamenala překročení povolených deseti G a vítěz obou letošních závodů tak v Chorvatsku překvapivě skončil již v semifinále.

I finále zahájil Martin Šonka. Znovu zaletěl čistě. Pak se pustil do souboje s časem Hannes Arch. Časy byly dlouho velmi vyrovnané, ale pomyslnou cílovou pásku protnul nakonec Arch přece jen o sedm setin sekundy dříve. Goulian chyboval a překročil povolených 10 G. Šonka už tdy věděl, že skončí na "bedně". Matt Hall letěl vyrovnaně a čistě, ale přece jen pomaleji a Archa ani Šonku neohrozil. Český pilot tak v Rovinji zaznamenal vůbec nejlepší výsledek své kariéry v Red Bull Air Race.

Nakonec dejme ještě jednou slovo českému pilotovi: "V prvním letu jsem věděl, že můj soupeř udělal chybu a stačilo letět na pomaleji na jistotu. Pak už jsme museli letět úplně na doraz. Dolderer byl rychlý, ale udělal chybu a ve finálové čtyřce se nám podařilo zaletět náš nejrychlejší čas z celého dne. Nakonec je z toho stříbro, což je úžasné. Navíc věřím, že pokud budeme tvrdě pracovat dál, vítězství přijde.  Teď budeme mít letadlo až do dalšího závodu doma, takže nás čeká spoustu práce. Nesmíme usnout na vavřínech. Dneska to ale určitě trochu oslavíme, zasloužíme si to.”

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > Šonka v Rovinji slaví stříbro!
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 21.06.2004 se stalo...
21.06.2004
SpaceShipOne, první soukromý stroj s lidskou posádkou, překonal výšku 100 kilometrů nad povrchem Země, která je považována za hranici vesmíru. Pilotoval ho Mike Melvill, bývalý zkušební pilot.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »