Šonku s Kopfsteinem čeká v Chibě poslední závod RBAR. Obhájí Šonka titul mistra světa?

4.9.2019

Martin Šonka a Petr Kopfstein, soupeři i přátelé. V Kazani 2019 pomýšlejí oba na mety nejvyšší. Martin Šonka a Petr Kopfstein, soupeři i přátelé. V Kazani 2019 pomýšlejí oba na mety nejvyšší.
Martin Šonka a Petr Kopfstein, soupeři i přátelé. V Kazani 2019 pomýšlejí oba na mety nejvyšší.
Naposledy stál Martin Šonka na pódiu v Kazani. V Budapešti se musel spokojit se čtvrtým místem. Naposledy stál Martin Šonka na pódiu v Kazani. V Budapešti se musel spokojit se čtvrtým místem.
Naposledy stál Martin Šonka na pódiu v Kazani. V Budapešti se musel spokojit se čtvrtým místem.
Petr Kopfstein před vzletem ke svému závodnímu letu. Foto: Joerg Mitter / Red Bull Content PooPetr Kopfstein před vzletem ke svému závodnímu letu. Foto: Joerg Mitter / Red Bull Content Poo
Petr Kopfstein před vzletem ke svému závodnímu letu. Foto: Joerg Mitter / Red Bull Content Poo
Pohled, který se jen tak nenaskytne. Pohled, který se jen tak nenaskytne.
Pohled, který se jen tak nenaskytne.
Martin Šonka.Martin Šonka.
Martin Šonka.
Členové Fanclubu 818 s Martinem Šonkou v Kazani. Foto: Red Bull
Členové Fanclubu 818 s Martinem Šonkou v Kazani. Foto: Red Bull
Členové Fanclubu 818 s Petrem Kopfsteinem v Kazani. Foto: Red Bull
Členové Fanclubu 818 s Petrem Kopfsteinem v Kazani. Foto: Red Bull

Red Bull Air Race 2019      Martin Šonka odletěl na poslední závod RBAR do japonské Chiby obhájit titul, Petr Kopfstein by čistě teoreticky mohl poskočit na desátou příčku. 

Českého pilota Martina Šonku čeká o víkendu vrchol sezóny. Sotva se vrátil z Mistrovství světa v akrobacii, kde získal bronz v disciplíně freestyle, už seděl v letadle do Japonska, kde se v sobotu a v neděli odehraje poslední dějství seriálu Red Bull Air Race před jeho ukončením.

Třetí rok v řadě bude Šonka v posledním závodě sezony bojovat o titul. Tentokrát ale poprvé v roli obhájce. Nostalgií z toho, že Chiba je posledním závodem Air Race Martin Šonka netrpí. "Jednoznačně ne! Na sentiment bude dost času po závodě a je jasné, že až budeme naposledy tlačit letadlo do hangáru, ty pocity přijdou. Samozřejmě bude hodně záležet na výsledku, podle něj bude nálada v týmu vypadat.”

Celkové pořadí RBAR 2019 před závodem v Chibě. Zoom gallery
Celkové pořadí RBAR 2019 před závodem v Chibě.

V celkovém pořadí šampionátu je stále ještě pět pilotů, kteří mohou na titul dosáhnout. Šonka má nejvýhodnější pozici, rozdíly ale při bodovém systému šampionátu, kdy za vítězství v kvalifikaci jsou tři body a za výhru v závodě dvacet pět, nejsou velké.

“Je to otevřené, už jsme si tím v minulosti prošli s hořkou i sladkou tečkou. Ty zkušenosti nám teď mohou pomoci. Faktorů, které budou rozhodovat, je hodně. Klíč je jednoznačně v hlavě, nicméně velkou roli může hrát třeba i počasí a okamžité podmínky v trati, které se pro každého pilota a jeho let mohou měnit. Musíme se skvěle připravit na různé scénáře a soustředit se pouze na sebe. Cokoli jiného je jen ztráta energie a zbytečné rozptylování.” 

Trať závodu v Chibě. Zoom gallery
Trať závodu v Chibě.

Šonka se v létě nezastavil. Po předposledním závodu air race na Balatonu ho čekala tvrdá příprava na světový šampionát v akrobacii, a následně pak samotné velmi náročné čtrnáctidenní klání v Mekce létání ve Francii, kde vybojoval ve velké konkurenci bronz v nejvyšší kategorii unlimited v disciplíně freestyle. “Z medaile mám radost, konkurence byla obrovská a nebylo to vůbec jednoduché. Nějaké chybičky sice přišly, ale to je zase zkušenost a poučení pro příště.”

» Přečtěte si také: Jsme pro kluky víc než jen fanoušci, říká Stanislav Plášil, duše fanklubu Martina Šonky a Petra Kopfsteina

Během 48 hodin od ukončení soutěže ho čekal přelet akrobatickým speciálem domů do Česka, zmeškat nechtěl první den dcerky ve škole, a pak už rychle na letadlo směr Japonsko. “Bylo to trochu hektické, ale všechno jsem zvládnul a teď už se mohu soustředit jen na závod tady v Japonsku. Tým přiletěl už s předstihem, aby připravil letadlo, takže vše je, jak má být. V klidu se tak můžeme soustředit na přípravu,” uzavírá Šonka.  

V sobotu 7. září se letí kvalifikace, v neděli 8. září pak samotný závod. Šonka vede šampionát o čtyři body před Australanem Hallem, třetí je s odstupem deseti bodů Japonec Muroya. Šanci získat titul stále mají i čtvrtý Angličan Murphy a pátý Američan Goulian. Petr Kopfstein je zatím třináctý. Oběma našim reprezentantům budou v Japonsku fandit i členové Fan Clubu 818

Kalendář závodů RBAR 2019

Pořadí Datum Místo Výsledky
1.  8. - 9. 2. Abu Dhabi, SAE 1. Muroya, 2. Šonka, 3. Goulian
2.  -  - Závod se nekonal
3. 15. - 16. 6. Kazaň, Rusko1. Muroya, 2. Hall, 3. Šonka 
4. 13. - 14. 7.Balaton, Maďarsko1. Hall, 2. Murphy, 3. McLeod
5. 7. - 8. 8.Chiba, Japonsko ???

 fr-

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Zprávy > Letecký sport > Šonku s Kopfsteinem čeká v Chibě poslední závod RBAR. Obhájí Šonka titul mistra světa?
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 >
 
 
.

         Máme pro vás »

FR 4/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Pilotshop:

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Kalendárium:

Dne 10.07.1929 se stalo...
10.07.1929
První let italského rychlostního hydroplánu Macchi M.67, postaveného pro mezinárodní soutěž o Schneiderovu trofej.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345