Špatná zpráva pro Boeing i Airbus: USA zablokovaly prodej letadel do Íránu

20.11.2016

B-747SP na teheránském letišti Mehrabad. Ilustrační foto: Reuters. B-747SP na teheránském letišti Mehrabad. Ilustrační foto: Reuters.
B-747SP na teheránském letišti Mehrabad. Ilustrační foto: Reuters.

Ve čtvrtek americká Sněmovna reprezentantů schválila zákon, který blokuje prodej dopravních letadel Boeing a Airbus do Iránu.

Oba výrobci připravovali ve spolupráci s Iránskou vládou a místními leteckými společnostmi prodej a leasing asi 200 letadel obou výrobců do Iránu. Ve čtvrtek schválený zákon zakazuje Ministerstvu financí USA vydat pro tyto dodávky exportní licenci. To znamená, že americké banky by se nemohly účastnit na financování těchto dodávek. Evropského konsorcia Airbus se toto omezení ze strany USA týká proto, že nejméně 10% komponentů jejích letadel je vyráběno v USA.

Boeing se navíc obává, že prezident Trump a jeho nová vláda přinesou potíže pro realizaci i dalších jeho plánů - například přenesení části výroby do Číny a do Mexika. Trump slibuje udržování pracovních míst v USA namísto jejich stěhování do zemí s levnější pracovní sílou. Současně jsou republikáni i Trump proti zrušení sankcí uvalených na Írán a tak se nedá očekávat, že by export letadel do Íránu mohl být v dohledné době povolen. Ztráta tak velkých obchodních možností se na už projevila poklesem cen akcií Boeingu. 

-fr-

Zdroj: msn.com

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Články > Letecká doprava > Špatná zpráva pro Boeing i Airbus: USA zablokovaly prodej letadel do Íránu
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 21.06.2004 se stalo...
21.06.2004
SpaceShipOne, první soukromý stroj s lidskou posádkou, překonal výšku 100 kilometrů nad povrchem Země, která je považována za hranici vesmíru. Pilotoval ho Mike Melvill, bývalý zkušební pilot.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »