70. výročí návratu československých letců

14.8.2015

70. výročí návratu československých letců

Slavnostní akce na Pražském hradě připomněla 70. výročí návratu československých letců do vlasti.

Dnes proběhla na Hradčanském náměstí za přítomnosti vážených hostů a veřejnosti oslava 70. výročí návratu československých letců, kteří unikli nacistické tyranii a dokázali se dostat do Velké Británie. Zde se připojili k britskému Královskému letectvu (RAF – Royal Air Force), v jehož řadách bojovali za osvobození Evropy. K příležitosti ceremoniálu byl před Pražským hradem vystaven model stíhačky Spitfire Mk. IX ve skutečné velikosti. Model stíhačky zůstane na Hradčanském náměstí do soboty 15. srpna do 14 hodin.

Mezi váženými hosty byli i někteří z veteránů vojenského letectva britských ozbrojených sil z druhé světové války, jako jsou brig. gen. Emil Boček, plk. Pavel Vranský a plk. Emil Šneberg. Slavnostní akce se zúčastnila také paní Hana Fajtlová, vdova po letci RAF. Slavnostní ceremoniál byl zakončen modlitbou kardinála Dominika Duky v katedrále sv. Víta. Spolu se stovkami hostů z politické a vojenské sféry i z řad veřejnosti přišli uctít památku dvou a půl tisíců Čechoslováků, kteří se během druhé světové války připojili k RAF.

Tisková konference k příležitosti 70. výročí návratu československých letců do vlasti.Zoom gallery
Tisková konference k příležitosti 70. výročí návratu československých letců do vlasti.

Euan Edworthy, zakladatel a ředitel pražské PR agentury Best Communications, iniciátor projektu a sbírky na památník Okřídleného lva a generální sponzor této události, řekl: „Velká Británie i zbytek osvobozeného světa jsou československým letcům, kteří během druhé světové války bojovali s RAF, velmi vděčny. Je mi velkou ctí, že jsem se mohl podílet na oslavách 70. výročí jejich návratu do vlasti. Byli přivítáni jako hrdinové, poté ale zakusila většina z nich v dobách komunismu opovržení, strádání a věznění. My sami jsme, stejně jako budoucí generace, zodpovědní za to, aby jejich odvážné činy neupadly v zapomnění a aby dějiny na jejich hrdinství vždy pamatovaly.“

  Zleva - Plk. Emil Šneberg, Brig. gen. Emil Boček a Plk. Pavel VranskýZoom gallery
Zleva - Plk. Emil Šneberg, Brig. gen. Emil Boček a Plk. Pavel Vranský

Ceremoniál byl pořádán mezinárodní nevládní organizací Křižovníci s červeným srdcem-CYRIACI a sponzorován společností Best Communications. Akce získala širokou podporu ze strany českých civilních i vojenských organizací, jako jsou Evropské vojenské vzdělávací a rekreační centrum Air Maršála RAF Karla Janouška Jemnice, Nadační fond Air Maršála RAF Karla Janouška, Český svaz bojovníků za svobodu, Czech Spitfire Club a Letecký klub generála Janouška o.s. Ceremoniál se uskutečnil pod záštitou Ing. Oldřicha Lomeckého, starosty Prahy 1. 

Flying Revue > Zprávy > Vojenské letectví > 70. výročí návratu československých letců
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 6 7 8 9 10 11 >
 
 
.

         Máme pro vás »

FR 3/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 24.05.1932 se stalo...
24.05.1932
Obří létající člun Dornier Do X zakončuje transatlantický reklamní let do New Yorku a zpět úspěšným přistáním na jezeře Müggelsee v Berlíně.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »