TC k přestavbě L-13 pro Blanik Limited

27.12.2015

Foto: František Brablc
Foto: František Brablc

Společnost Blanik Limited získala těsně před vánočními svátky Typový certifikát EASA pro přestavbu kořene křídla a navazující úpravy kluzáku L-13, které je nutné provést k obnovení jeho provozuschopnosti.

Jak jsme Vás již informovali v dubnu tohoto roku, společnost Blanik Aircraft CZ s.r.o., jejímž 100% majitelem je právě firma Blanik Limited, si klade za cíl letové uschopnění dnes uzemněných Blaníků a následně počítá i s rozšířením vlastního vývojového oddělení, s cílem připravit a do výroby uvést modernizovanou variantu Blaníku s pracovním označením L23NG.

Společnost Blanik Limited odkoupila od Aircraft Industries kompletní technickou dokumentaci ke všem typům celokovových kluzáků, které byly dříve vyráběny v LETu Kunovice. Těsně před vánočními svátky pak oznámila, že získala od EASA tolik očekávaný Typový certifikát, kterým EASA schvaluje přestavbu kořene křídla a nato následně navazující úpravy kluzáku L-13 nutné k obnovení jeho provozuschopnosti. ÚCL v návaznosti na Typový certifikát vydalo téměř stejný den Osvědčení o oprávnění organizace k výrobě (POA), a to všech typů kluzáků L-13 Blaník, 23 Super-Blaník a L-33 Sólo.

poa_blanik_aircraft.jpg  mca_blanik_limited.jpg

Jak nám řekl jednatel společnosti Blanik Aircraft CT Václav Křížek, firma zamýšlí do hlavní plachtařské sezóny příštího roku zmodernizovat nejméně 10 Blaníků L-13 a vyrobit dva nové kluzáky L23NG. Cvičný kluzák L-13 Blaník bude moci po rekonstrukci nalétat dalších 6000 hodin! 

Pan Křížek dále uvedl, že společnost připravuje momentálně ve spolupráci s několika českými vysokými školami a VZLÚ i speciální projekt s cílem na celkovou modernizaci výrobních postupů, které by měly zavést do výroby zcela nové výrobní technologie. Společně se značnou modernizací výrobního parku pak bude výroba společnosti splňovat i požadavky potenciálních zahraničních partnerů se zájmem o výrobní kooperace.

Vážné úmysly společnosti Blanik Limited, která je dceřinou společností ruské firmy S7 Engineering, dokládá například i v prosinci uskutečněný odkup veškerých výrobních prostor společnosti Wolfsberg-Letecká továrna, s.r.o. se sídlem v průmyslovém objektu Letňany. Tato belgická firma přivedla do ČR projekt RAVEN, který skončil výrobou dvou prototypů a v závěru své činnosti výráběla ultralehký letoun Sparow.

EASA by měla vydat v měsící lednu příslušná AD uznávající schválenou změnu s tím, že o této skutečnosti byla již informována i americká organizace FAA. Firma Blanika Limited předpokládá, že FAA by mohla akceptovat toto řešení i pro kluzáky v USA. 

Bližší informace o firmě Blanik Limited respektive Blanik Aircraft CZ přineseme ve Flying Revue 2/2016.

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > TC k přestavbě L-13 pro Blanik Limited
.

         Máme pro vás »

FR 5/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456