Sportovní letectví v Izraeli

12.7.2022

S pomocí předsedy Izraelské asociace LSA Guyho Kehily a jeho kolegů, se kterými jsem se nejdříve seznámil elektronicky, se mi v květnu letošního roku podařilo zorganizovat let do Izraele.

lehké_létání_v_izraeli_2.jpg

Vyžadovalo to komunikaci s izraelskou bezpečnostní agenturou a získání jejich povolení. Po Izraeli jsem musel létat s jedním místním pilotem, ale to byla spíše výhoda, protože on za mě v tom jinak hodně zorganizovaném letovém prostoru komunikoval a já jsem si tak mohl létání a krásné pohledy užívat bez obav, že někde vletím tam, kam nemám nebo neřeknu, co říct mám. Guy Kehila se mojí cestou rychle inspiroval, a tak hned asi po čtyřech týdnech vzal své tři kamarády a dvěma letadly se vydali do Česka. Jejich trasa vedla přes Kypr, Řecko, Chorvatsko až do Benešova. Létáním a objevováním Česka strávili u nás tři dny, během kterých Guyho Kehilu náš šéfredaktor Michal Beran trochu vyzpovídal. Speciální článek k létání v Izraeli chystáme do příštího čísla. Dnes si tedy na úvod můžete přečíst zajímavé informace předsedy Izraelské asociace LSA.

Guy Kehila s přáteli na LKCS
Guy Kehila s přáteli na LKCS

banner_do_clanku_fr_special_b_meteo.jpg

lehké_létání_v_izraeli_4.jpg

Guy, myslím, že mnoho českých pilotů nemá příliš jasnou představu o tom, jaké jsou možnosti sportovního letectví ve Tvé domovině, Izraeli. Proto bychom mohli začít třeba otázkou, jaké jsou hlavní izraelské organizace nebo sdružení zastupující sportovní, nebo řekněme všeobecné letectví.

lehké_létání_v_izraeli_3.jpg

V Izraeli existují v současné době dvě hlavní organizace sdružující sportovní piloty. První z nich je IAOPA (https://www.aopa.org.il/), která sdružuje především piloty všeobecného letectví (General Aviation, GA), kteří provozují letadla spadající do této kategorie z velkých letišť. Členy organizace je asi 300 pilotů, kteří létají hlavně na letištích Harzlia, Haifa a Rosh Pina. Piloti všeobecného letectví a jejich letadla mají povolen provoz pouze na omezeném počtu letišť a létat mohou pouze na určitých tratích.banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Druhou organizací je Izraelská asociace LSA (ILSA) (https://www.lsa.org.il/), která se zaměřuje pouze na provoz letounů spadajících do kategorie LSA, tedy s maximální vzletovou hmotností do 600 kg. Tato asociace má k dnešnímu dni na 500 členů a asi 180 registrovaných letadel, přičemž všechna jsou v soukromém vlastnictví. Piloti a letadla LSA mohou operovat z jakéhokoli certifikovaného i necertifikovaného letiště. Létá se v prostorech, které nazýváme „bubliny“.  Bubliny jsou označené vzdušné prostory třídy G omezené výškou, které vyžadují rádiové spojení se stanovištěm ATC. Vzhledem k „volné“ charakteristice tohoto létání jsou členové a letadla organizace LSA rozmístěna na mnoha letištích v Izraeli. A členové organizace mají také lví podíl na celkovém objemu sportovního létání v Izraeli. Celkem letouny LSA nalétají tři až čtyřikrát více hodin než letouny všeobecného letectví. Tato organizace také roste mnohem rychleji, pokud jde o nové členy a letadla.

Guy Kehila
Guy Kehila

Jaké jsou hlavní cíle této organizace?
Naším hlavním cílem je podporovat sportovní letectví v Izraeli. Při prosazování tohoto cíle spolupracujeme s izraelským vojenským letectvem a rovněž s úřady civilního letectví.

 

Text: S Guyem Kehilou si povídali Jiří Pruša a Michal Beran

Foto: Lior Carmon, pokud není uvedeno jinak

Celý rozhovor si můžete přečíst na stránkách 38-41 ve Flying Revue č. 4/2022. Na stáncích bude časopis ke koupi od 30. června 2022. Pokud se stanete členy Klubu Flying Revue, rádi vám časopis doručíme až domů, navíc za zvýhodněnou cenu. Členem Klubu se stává automaticky každý předplatitel, více zde.

banner_fr_300x300_videobanka_cz_fin.jpg

Flying Revue > Časopis FR > Flying Revue 4/2022 > Sportovní letectví v Izraeli
Loading...

Flying Revue 4/2022

Loading...

Flying Revue 4/2022

.

         Máme pro vás »

FR 6/2022: Už máte?

 

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Horké nebe nad hranicí!

Horké nebe nad hranicí »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 28.11.1929 se stalo...
28.11.1929
Richard Byrd vzlétl se svou posádkou v letounu Ford Trimotor k prvnímu přes Jižní pól. Úspěšný let trval 18 hodina 41 minut.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »