Srazil se B737 mozambické společnosti LAM dronem?

11.1.2017

Poškozený kryt radarové antény B737 společnosti LAM po údajné srážce s dronem. Foto: LAMPoškozený kryt radarové antény B737 společnosti LAM po údajné srážce s dronem. Foto: LAM
Poškozený kryt radarové antény B737 společnosti LAM po údajné srážce s dronem. Foto: LAM
Poškozený kryt radarové antény B737 společnosti LAM po údajné srážce s dronem. Foto: LAMPoškozený kryt radarové antény B737 společnosti LAM po údajné srážce s dronem. Foto: LAM
Poškozený kryt radarové antény B737 společnosti LAM po údajné srážce s dronem. Foto: LAM
B 737 během opravy krytu radarové antény po údajné srážce s dronem. Foto: LAMB 737 během opravy krytu radarové antény po údajné srážce s dronem. Foto: LAM
B 737 během opravy krytu radarové antény po údajné srážce s dronem. Foto: LAM
 B737-700 imatrikulace C9-BAQ společnosti LAM. Foto: Commons Wikimedia
B737-700 imatrikulace C9-BAQ společnosti LAM. Foto: Commons Wikimedia

Další případ nebezpečného provozování dronů v blízkosti letiště oznámila mozambická letecká společnost LAM. Ve čtvrtek 5. ledna 2017 se její Boeing 737-700 podle ní při přiblížení k letišti v Tete střetl s dronem. Tamní Úřad pro civilní letectví to ale vidí jinak. 

Posádka letounu registrace C9-BAQ (let TM-136 z Maputo do Tete) během přiblížení registrovala náraz do přední části letounu. Nejprve se domnívala, že se jednalo o střet s ptákem. Přistání s osmdesáti cestujícími na palubě proběhlo normálně, všichni cestující jsou v pořádku. Po obhlídce letadla se ale ukázalo, že na pravé straně krytu radarové antény jsou mnohočetná poškození (viz fotografie). 

Boeing 737-700
”Flying

Podívejte se do našeho katalogu dopravních letadel. Vše podstatné o B737-700 a dalších typech najdete zde.

Svědci incidentu, kteří by potvrdili střet letounu s bezpilotním objektem, se zatím neobjevili. Přesto se verze střetu s dronem jevila jako pravděpodobná, jelikož v regionu je často prováděn blíže nespecifikovaný těžební průzkum právě prostřednictvím až 22 kg těžkých dronů, a to bez ohledu na letecký provoz. Jednalo by se tak o první potvrzenou kolizi dopravního letadla s tímto problematickým strojem. Verzi srážky s dronem ale nepotvrdil Úřad pro civilní letectví Mosambiku CAA. 10. ledna 2017 vydal zprávu, že kryt antény letounu B737-700 imatrikulace C9-BAQ společnosti LAM Mozambik Airlines (Linhas Aéreas de Moçambique) byl nejspíše poškozen tlakem vzduchu kvůli vadné instalaci krytu, která proběhla v červnu 2016. 

Nepovolené lety bezpilotních prostředků v okolí letišť se ale tak jako tak stávají potenciální hrozbou, zkušenost s nimi má již nejedna posádka dopravního letadla. Loni v srpnu se například pohybovala kvadrokoptéra v těsné blízkosti A321 německé Lufthansy při přistání v Mnichově, k incidentu naštěstí nedošlo (psali jsme zde). Jiná posádka Lufthansy registrovala dron v blízkosti svého A380 v březnu 2016 při přistání v Los Angeles. Zatím není znám případ, kdy by dron ohrozil sportovní letadlo.

Jan Dvořák

Zdroj: AV Herald.com, AV Web.com

logo_fr_transp.jpgb737-700_titulní_smartwings.jpg

Flying Revue > Zprávy > Letecká doprava > Srazil se B737 mozambické společnosti LAM dronem?
.

         Máme pro vás »

FR 4/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 15.08.1997 se stalo...
15.08.1997
Jennifer Murrayová si splnila svůj celoživotní sen a stala se první ženou na světě, která obletěla v malém vrtulníku svět. V tento den přistála zpět ve své rodné Británii poté, co se jí při 97 dní dlouhém letu podařilo přeletět celkem 26 zemí.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »