Svatojánské slavnosti Navalis a seskok parašutistů ke Karlovu mostu

23.5.2022

Svatojánské slavnosti Navalis je církevní svátek s třísetletou tradici, který vždy 15. května oslavuje Svatého Jana Nepomuckého.

Ale i u této náboženské slavnosti si neznaboh najde dobrý důvod k návštěvě. Tou pomyslnou třešničkou na dortu je seskok parašutistů ke Karlovu mostu.

dsc_0337.jpg

    V novodobé historii se jednalo o čtrnáctý ročník slavností, které v minulých dvou letech zrušil všudypřítomný čínský virus. S nápadem na seskok v tomto atraktivním prostředí přišel před lety Jirka Černý, který se také ujal vyřízení potřebné administrativy. Skáče se v centru Prahy v těsné blízkosti hradu, proto je seznam potřebných povolení poměrně dlouhý.

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

dsc_0300.jpg

   Vzhledem k tomu, že Jana Nepomuckého symbolizuje 5 hvězd, probíhají seskoky až po západu slunce. Parašutisté mají na noze připevněné speciální zařízení, které po odjištění chrlí velký proud jisker, což na tmavé obloze vypadá úžasně. Kromě toho mají ještě na kombinéze LED světla. Jako první tradičně skáče sólo  Mark Rahbani, jeden z nejlepších českých závodníků v parašutistické disciplíně swoop. Používá český padák JOJO Wings XF-15 o velikosti pouhých 97 čtverečních stop. I na otevřeném padáku letí v poslední zatáčce rychlostí přes100 km/h. Jeho cílem je podlétnout oblouk Karlova mostu, ze kterého byl Jan Nepomucký svržen do Vltavy. Přistání je do vody. Pak následuje pětice parašutistů na „pomalých“ padácích, kteří přistávají na pontonu, zakotveném nedaleko mostu.

banner_knizni_edice_fr_640x200.jpg

Obvykle bývá mezi seskoky menší přestávka, protože pro přistání na rychlém padáku je třeba aspoň trochu světla, zatímco pětice parašutistů přistává prakticky za tmy. Letos vyskakovali všichni najednou, na vině byla oprava dráhy 24 pražského letiště, kvůli  které přistávají všechna letadla na dráhu 30. Přiblížení vede blízko místa seskoku, ale nakonec se povedlo najít mezírku mezi letadly, i když hlasatelka na místě už ohlásila zrušení seskoků. Hořovická Andula OK-UIA nalétla po proudu Vltavy ve výšce1800 metrůa parašutisté vyskákali. Po Markovi následovala pětice zkušených závodníků na přesnost přistání, kteří mají díky účasti na závodech v paraski zkušenosti s přistáním v náročných podmínkách. Tentokrát jim to pořadatelé trochu ztížili, když připravili ještě menší ponton na přistání než obvykle. Ale všichni borci v sestavě Radim Bednář, Pavel Taršinský, Jirka Černý, Tomáš Malásek a Petr Chládek prokázali pevné nervy a bez problému přistáli na určeném místě. Největší uznání si zaslouží Pavel Tašinský, který po otevření padáku řešil závadu na padáku a přesto bezvadně přistál.

dsc_0334.jpg

   Video z akce bude také brzy na Youtube. Díky tomu, že Mark byl ověšený kamerami GoPro jako vánoční stromeček, máme se jistě na co těšit. 

 

Autor: Jiří Šíma

banner_do_clanku_special_c_2022.jpg

Flying Revue > Zprávy > Parašutismus > Svatojánské slavnosti Navalis a seskok parašutistů ke Karlovu mostu
.

         Máme pro vás »

FR 4/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 03.07.1886 se stalo...
03.07.1886
Narodil se Giovanni 'Gianni' Battista Caproni, italský letecký konstruktér a zakladatel stejnojmenné společnosti vyrábějící letadla.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »