Ostrovy Severního moře - Svět z nebe II.díl

16.12.2020

Putování po Ostrovech Severního moře na TV Seznam skončilo, ale právem tím nejlepším!

Užijte si zajímavá videa, proleťte se od ostrovů Orkneje a Shetlandy (Skotsko) přes fantastické Faerské ostrovy, Norsko a až po Fríské ostrovy. To vše můžete vidět z kamery Jirky Pruši, při putování Evropou v letadle Dynamic OK-LEX.

 kniha_eozn.jpg

 banner_do_clanku_fr_special_b_meteo.jpg

 

1.   Orkneje a Shetlandy: Koronaviru navzdory, můžete je vidět už dnes!

     Orknejské a Shetlandské ostrovy jsou trochu ztracené v Severním moři. Po staletí se o ně přetahovalo Norsko a Velká Británie. Za 2. světové války hrály důležitou roli při podpoře konvojů s válečným materiálem dodávaným z USA do Evropy. A taky se tu už hodně dlouho vyrábí skvělá skotská whisky. Na tomto leteckém videu uvidíte zátoku Scapa Flow i palírnu whisky stejného jména ležící na jejím břehu. Přeletíte hlavní město Orknejí, Kirkwall. Pak přeskočíte na Shetlandy, které leží asi 150 km severně. Tady obletíte krásně členité pobřežní skály, travnaté vršky ostrovů bez stromů a podíváte se na přístav a hlavní město Lerwick. Prostě poznáte co za těmi tajemnými jmény ostrovů skutečně je.

Kliknutím přejdete na video
Kliknutím přejdete na video

2.      Faerské ostrovy – ještě jste tam nebyli? To je sice škoda, ale můžete to nyní napravit a obletět je!

Když je dobré počasí, tak Faerské ostrovy jsou zřejmě ty nejpůsobivější ostrovy, jaké v Evropě máme. Problém je, že tu v průměru 210 dní v roce prší. Počasí, které uvidíte na videu je na místní poměry skvělé. Vydrželo mi sice jen půl dne, ale během něj jsem celé ostrovy i s jejich úžasnými útesy, skálami, horami, zátokami, přístavy, vesničkami, vodopády a městečky stačil obletět a nafilmovat. Faerské ostrovy jsou autonomní součástí Dánska, žije zde téměř 50 000 lidí. Z nich asi polovina by si přála se od Dánska úplně odtrhnout a vytvořit samostatný, plně nezávislý stát.

Kliknutím přejdete na video
Kliknutím přejdete na video

3.      Z Faerských ostrovů zpět domů přes krásné Norsko

Cesta na Faerské ostrovy vedla přes Skotsko, Orkneje a Shetlandy. Nazpátek z Faerských ostrovů jsem letěl asi 3 hodiny do Bergenu. Protože ale celá cesta vedla nad mořem, tak jsem ji nenatáčel. Toto video vás vezme už z letiště Bergen na jihozápadním pobřeží Norska přes krásné norské fjordy, hory i ledovce směrem k letišti Skien.

Kliknutím přejdete na video
Kliknutím přejdete na video

4.      Z Esbjergu přes Fríské ostrovy a Helgoland zpět do Příbrami

Po shlédnutí tohoto videa budete už navždy vědět, že Fríské ostrovy leží v Severním moři u dánského a německého (ale i holandského) pobřeží. Uvidíte, že se jedná o písečné, nízké a ploché ostrovy. Na jednom z nich je dokonce železniční trať. Zároveň ale uvidíte souostroví Helgoland, které patřilo do roku 1807 Dánsku a následně Velké Británii, která jej v roce 1890 vyměnila s Německem za ostrov Zanzibar v Africe. Po 2. světové válce se jej snažili Britové zcela zničit bombardováním, ale naštěstí se jim to nepodařilo. Po přeletu Helgolandu se dostaneme k ústí Labe do Severního moře. Kus dál nám už pak došla za letu baterie ve venkovní kameře, a tak budete až svědky přistání letadla OK LEX v Příbrami po ukončení expedice Ostrovy Severního moře, které bylo nafilmované ze země.

Kliknutím přejdete na video
Kliknutím přejdete na video

banner_knizni_edice_640x200_2.jpg

Flying Revue > Expedice > Ostrovy Severního moře 2014 > Ostrovy Severního moře - Svět z nebe II.díl
.

         Máme pro vás »

FR 5/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně 

Hledáte práci u letadel?

               Direct Fly

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 03.10.1967 se stalo...
03.10.1967
Zkušební pilot William J. Knight ustanovil s raketoplánem North American X-15 nový rychlostní rekord (Mach 6,72 - 7,297 km/h). Jednalo se o nejvyšší rychlost dosaženou tímto strojem.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »