Technika létání: TCAS – Zbraň proti kolizím letadel (2. část)

21.12.2014

V prvním dílu jsme nastínili historii vzniku systémů TCAS a jejich základní principy funkce, nyní se podíváme, jak dnes systémy používané v dopravních letounech pracují v realitě.

Důležitou součástí jakéhokoliv avionického systému je způsob, jakým je schopen zprostředkovat své informace osádce. K jejich předávání dochází zpravidla jak vizuálně, tak akusticky.

Vizuální informace od TCAS, a to včetně úhybných manévrů, jsou pro pilota zobrazeny buď na obrazovce systému EFIS (Electronic Flight Information System), nebo na variometru. V takovém případě jsou instrukce od TCAS vyobrazeny za pomoci VSI (Vertical Speed Indicator).

Režimy výstrahy TCAS

Systém TCAS pracuje v několika základních režimech. Prvním z nich je režim Traffic Information. V tomto režimu systém monitoruje pohyb letounů ve svém okolí až do vzdálenosti 40 nm. Pilot musí dbát přednostně pokynů řízení letového provozu a pokud letí se spuštěným autopilotem, ponechává ho nadále aktivním.

V případě, že do monitorované oblasti pronikne letoun „vetřelce“, zobrazí nám jej TCAS jako tzv. „Hollow diamond“ (prázdný diamant) v bílé nebo světle modré barvě. Indikátory XY určují, jaký je výškový rozdíl mezi letouny, který je vyobrazen v tisícině hodnoty ve feetech (například +0,2 = +200 ft).

Flying Revue > Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > BŘEZEN – DUBEN 2011 > Technika létání: TCAS – Zbraň proti kolizím letadel (2. část)

.
 

CIDNA 2019: Už brzy!

FR 3/2019:

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 16.06.1909 se stalo...
16.06.1909
Poprvé v historii došlo ke komerčnímu prodeji létajícího aparátu. Glenn Curtiss prodal jeden ze svých letounů zájemci za 5000 dolarů.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Plasy (LKPS) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345