TOP 99 osobností - Anthony Fokker a Steve Fosset

5.8.2023

Anthony Fokker

Narodil se na ostrově Java, ale otec, kávový plantážník, se později vrátil zpátky do Nizozemska. Anthony se velmi zajímal o pokusy bratrů Wrightů a sám postavil v roce 1910 první letadlo. Poté se přemístil do Německa, kde založil podnik. Začal vyrábět vojenská letadla, mezi kterými vynikl trojplošník Fokker Dr I a další typ Fokker VII. Unikátní byl jeho vynález, který synchronizoval kulometnou střelbu tak, aby nedošlo k poškození listů vrtule. Po válce přestěhoval firmu zpět do Holandska. Expandoval rovněž do USA, spojil se s firmou General Motors a výsledkem byla řada úspěšných dopravních letadel Fokker F.VII-3m, která se později vyráběla licenčně v několika dalších zemích.

anthony_fokker_a_steve_fosset.jpg

Steve Fosset

Steve Fosset byl americký dobrodruh, který většinu finančních prostředků, které získal jako úspěšný makléř, věnoval své vášni spojené s létáním. Proslavil jej sólový let kolem světa, který uskutečnil v únoru 2005 z amerického města Kansas City. Tento let absolvoval úspěšně za 67 hodin a 2 minuty. K letu použil speciálně zkonstruovaný proudový letoun Virgin Atlantic Global Flyer. Konstruktérem letounu byl geniální vizionář a konstruktér Burt Rutan. Steve Fosset se ztratil při letu se sportovním letounem 3. září 2007 a jeho ostatky byly nalezeny po roce. Příčinou havárie byla stanovena silná turbulence horách.

Autor: Vítězslav Klímek

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Flying Revue > Zprávy > TOP 99 osobností > TOP 99 osobností - Anthony Fokker a Steve Fosset
.

         Máme pro vás »

FR 5/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně 

Hledáte práci u letadel?

               Direct Fly

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 26.09.2011 se stalo...
26.09.2011
Boeing slavnostně předal na letišti Paine Field ve Washingtonu první Boeing 787 Dreamliner společnosti All Nippon Airways.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »