TOP 99 osobností - Anthony Fokker a Steve Fosset

5.8.2023

Anthony Fokker

Narodil se na ostrově Java, ale otec, kávový plantážník, se později vrátil zpátky do Nizozemska. Anthony se velmi zajímal o pokusy bratrů Wrightů a sám postavil v roce 1910 první letadlo. Poté se přemístil do Německa, kde založil podnik. Začal vyrábět vojenská letadla, mezi kterými vynikl trojplošník Fokker Dr I a další typ Fokker VII. Unikátní byl jeho vynález, který synchronizoval kulometnou střelbu tak, aby nedošlo k poškození listů vrtule. Po válce přestěhoval firmu zpět do Holandska. Expandoval rovněž do USA, spojil se s firmou General Motors a výsledkem byla řada úspěšných dopravních letadel Fokker F.VII-3m, která se později vyráběla licenčně v několika dalších zemích.

anthony_fokker_a_steve_fosset.jpg

Steve Fosset

Steve Fosset byl americký dobrodruh, který většinu finančních prostředků, které získal jako úspěšný makléř, věnoval své vášni spojené s létáním. Proslavil jej sólový let kolem světa, který uskutečnil v únoru 2005 z amerického města Kansas City. Tento let absolvoval úspěšně za 67 hodin a 2 minuty. K letu použil speciálně zkonstruovaný proudový letoun Virgin Atlantic Global Flyer. Konstruktérem letounu byl geniální vizionář a konstruktér Burt Rutan. Steve Fosset se ztratil při letu se sportovním letounem 3. září 2007 a jeho ostatky byly nalezeny po roce. Příčinou havárie byla stanovena silná turbulence horách.

Autor: Vítězslav Klímek

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Flying Revue > Články > TOP 99 osobností > TOP 99 osobností - Anthony Fokker a Steve Fosset
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 21.06.2004 se stalo...
21.06.2004
SpaceShipOne, první soukromý stroj s lidskou posádkou, překonal výšku 100 kilometrů nad povrchem Země, která je považována za hranici vesmíru. Pilotoval ho Mike Melvill, bývalý zkušební pilot.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »