TOP 99 osobností - Arťom Mikojan a William Piper

9.9.2023

Arťom Mikojan

Narodil se v Rusku a po dokončení střední školy začal studovat na Žukovského letecké akademii. Spolu se spolužáky sestrojil své první letadlo již během studia. Po ukončení studia na akademii nastoupil do konstrukční kanceláře Polikarpov. Zde se potkal s Michalem Gurevičem a později vznikla společná konstrukční kancelář. Vznikl válečný typ MiG-3, který se osvědčil v boji proti německým stíhacím letounům. V poválečném období začala éra proudových letadel a po typech MiG-15, MiG-17, MiG-19 přišel legendární MiG-21 a jeho modifikace.

Arťom Mikojan a William Piper
Arťom Mikojan a William Piper

William Piper

William Piper se narodil v USA a navštěvoval vysokou školu. Po první světové válce pracoval v ropném průmyslu a peníze, které vydělal, investoval do letecké firmy Taylor Brothers Aircraft. Firmu v roce 1937 koupil a později přejmenoval na Piper Aircraft. Dominoval na trhu sportovních a turistických letadel a typ Piper L4H se stal za války nepostradatelným pomocníkem pozemní armády. Nejrozšířenějším typem vyráběným firmou Piper se stal turistický letoun Piper Cub, kterého se vyrobilo více než 20.000 exemplářů. Nástupcem Williama Pipera ve firmě se stal jeho syn William Piper junior.

Autor: Vítězslav Klímek

banner_knizni_edice_640x200_2.jpg

Flying Revue > Články > TOP 99 osobností > TOP 99 osobností - Arťom Mikojan a William Piper
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 15.07.1933 se stalo...
15.07.1933
Willey Post odstartoval z newyorského letiště Floyd Bennet Field s hornoplošníkem Lockheed Vega k sólo obletu Zeměkoule.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »