TOP 99 osobností - Igor Sikorsky a Harriet Quimby

2.9.2023

Igor Sikorsky

Narodil se v Rusku a jeho otec jej už od mládí vedl k zájmu o techniku. Igor nejdříve dokončil Námořní školu v Petrohradu a pak pokračoval na Technické univerzitě v Kyjevě. Věnoval se konstrukci letadel a získal rovněž pilotní průkaz. Zkonstruoval několik letounů, z nichž typ Ilja Muromec se stal prvním bombardérem ruského letectva. V roce 1918 odešel přes Německo do USA. Zde sice pokračoval opět v konstrukci letounů, ale postupně se plně věnoval vývoji vrtulníků. První sestrojil ještě ve společné firmě Vought-Sikorský pod názvem VS-300. Poté založil vlastní firmu a jeho vrtulníky jsou páteří amerického letectva dodnes.

Igor Sikorsky a Harriet Quimby
Igor Sikorsky a Harriet Quimby

Harriet Quimby

Harriet byla americká průkopnice letectví. Stala se první ženou v USA, která získala pilotní průkaz. Byla uznávanou dopisovatelkou mnoha časopisů i novin. Byla známá i jako divadelní kritička a současně psala i scénáře. Ve svých článcích vyzvedávala potenciální přínos letectví v ekonomické oblasti a rovněž označovala letectví jako vhodný sport pro ženy. Do dějin letectví se zapsala jako první žena, která dne 16. dubna 1912 přeletěla kanál La Manche. Bohužel její krátkou leteckou kariéru ukončila letecká havárie, ke které došlo 1. července 1912 v USA.

Autor: Vítězslav Klímek

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Flying Revue > Zprávy > TOP 99 osobností > TOP 99 osobností - Igor Sikorsky a Harriet Quimby
.

         Máme pro vás »

FR 5/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně 

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 24.09.1852 se stalo...
24.09.1852
V Paříži se do vzduchu vznesla první vzducholoď. Postavili ji Henri Giffard společně s Gabrielem Yonem. Vzducholoď byla opatřena parním strojem o výkonu asi 2,2 kW (3 k), pohánějícím třílistou vrtuli.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »