TOP 99 osobností - Juan Cierva a Willy Messerschmitt

6.5.2023

Juan Cierva

Španělský letecký konstruktér se již v ranném věku zapojil do konstrukční skupiny mladých vynálezců. Cierva se pak věnoval studiu a po dokončení navrhl třímotorový bombardér.  Při zkouškách však došlo ke ztrátě rychlosti a havárii. To rozhodlo o dalším směřování konstruktérových aktivit směrem k novému typu. Stal se jim virník, který se nazýval gyroplán. První úspěšný let se uskutečnil 17. ledna 1923. Poté co obdržel zajímavou finanční nabídku, tak založil v Anglii firmu Autogyro Company Ltd. a vývoj vyvrcholil úspěšným typem C.30. Juan de la Cierva zahynul při havárii DC-2.

Juan Cierva a Willy Messerschmitt
Juan Cierva a Willy Messerschmitt

Willy Messerschmitt

Narodil se ve Frankfurtu nad Mohanem a o letectví se zajímal již v mládí. Začal studovat na Technologickém institutu Mnichově, který dokončil v roce 1923. Nejdříve vykonával funkci ředitele v letecké  firmě BFW, která postavila několik zajímavých typů. V roce 1934 pak začala úspěšná kariéra Messerschmitta, když se zúčastnil soutěže vypsané na výrobu stíhacího letounu. Byl to typ Messerschmitt Me-109, jehož výroba se po obdržení vládní zakázky rozběhla naplno. Následovaly další modifikace tohoto typu. Vrcholným dílem továrny Messerschmitt byl proudový letoun Me-262 „Schwalbe”.

Autor: Vítězslav Klímek

fr_rekord_doletu_300x300_px_bez_km.jpg

Flying Revue > Zprávy > TOP 99 osobností > TOP 99 osobností - Juan Cierva a Willy Messerschmitt
.

         Máme pro vás »

Podpořte dokument!


FR 3/2023: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Speciály:

..
12

Kalendář leteckých akcí:

Kalendář leteckých akcí »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Hodinářství Bechyně:

Hodinářství Bechyně »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kalendárium:

Dne 09.06.1928 se stalo...
09.06.1928
Charles Kingsford Smith a jeho posádkou úspěšně zakončili etapový přelet Tichého oceánu se strojem Fokker F.VIIb-3 "Southern Cross". Odstartovali z Oaklandu v Kalifornii 31. května a s mezipřistáními v Honolulu a na Fidži dosáhli australského Brisbane. Let trval 83 hodin.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »