Tři v jednom = letecká škola FH Delta air

29.6.2023

Nedaleko starého historického města Stříbra, na letišti Erpužice (LKER), provozuje již řadu let, pod rodinným vedením Herinků, letecká škola FH Delta air s.r.o.

Na tom by nebylo samozřejmě nic tak neobvyklého, takových škol je jistě v naší krásné kotlině celá řada, ale zde je zajímavé to, že tato letecká škola, asi s největší pravděpodobností jako jediná v ČR, nabízí praktickou a teoretickou výuku, na třech zcela rozdílných typech ultralehkých strojů, správně tedy SLZ (sportovně létajících zařízení).

stojánka_na_leteckém_dni_v_plasích.jpg

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

vírník_calidus.jpg

Konkrétně se jedná o aerodynamicky řízené ultralehké letouny s MTOW do 600 kg, v poslední době tolik oblíbené vírníky, a ještě k tomu i „klasická“ rogala (MZK), která to naše ultralehké létání, prakticky před mnoha a mnoha lety, úspěšně odstartovala. 

finále_bristell.jpg

kabina_bristell.jpg

Z uvedeného letadlového parku jistě odborníci pochopí, že praktická výuka zde začíná již brzy ráno     a to proto, aby rogala měla odpovídající povětrnostní podmínky s tím, že celodenní létání zde většinou uzavírají opět, tito piloti s větrem kolem uší. O víkendech tu většinou bývá opravdu velmi rušno a tak například jeden, nejmenovaný instruktor školy, který má všechny tři instruktorské odbornosti, se v těchto dnech, prakticky od rána do večera nezastaví, a možnost s ním komunikovat, jen jen po rádiu. Samozřejmě za dodržení všech zásad radiokomunikace.

tecnam_mk_ii.jpg

banner_do_clanku_fr_special_b_meteo.jpg

kabina_tecnam.jpg

Škola FH Delta air, dnes vyučuje na nejmodernějších létajících aparátech, jako například BRM Bristel Classic, Tecnam Echo Mk II, co se týká ULL, nebo Calidus z řady vírníků a co se týká rogal (MZK), je to například typ Aeros Profi Cross 5, TL Profi apod. Další informace o letadlovém parku této školy, lze zjistit například zde: FH Delta Air – Letecká škola | ROGALA LETADLA VÍRNÍKY

mzk_mw_155.jpg

mzk_tl_profi.jpg

mzk_tomi.jpg

Úspěšným výcvikem zde prošlo již několik desítek absolventů, kteří po získání základní UL licence, zde mají také možnost si svoji pilotní kvalifikaci dále zvyšovat, případně si letadlo, na kterém absolvovali výcvik a cítí se v něm bezpečně, i půjčovat pro své soukromé poletování. Celá řada pilotů z této líhně, již samostatně létá i do nedalekého Německa nebo i na vzdálenější zahraniční letiště.

vfr_lety.jpg

vfr_-_kv.jpg

Na místním letišti je společně s touto leteckou školou i aktivní, na naše poměry spíše malý aeroklub o 20 členech, z nichž 12 členů je letecky, ale i brigádně, velmi aktivních. Údržba zdejší travnaté VPD o velikosti 850 x 40 m, na jedné straně tolik výhodné pro letecký výcvik, si na druhé straně, opravdu něco vyžaduje. K tomu je třeba ještě připočítat pravidelné udržování elektrického ohradníku proti nájezdům divokých prasat, která noční procházky po VPD, opravdu milují.

traktor.jpg

banner_knizni_edice_640x200_2.jpg

Škola FH Delta air s.r.o. má dnes v základní UL výcviku, na všech třech nabízených typech UL aparátů, celkem 7 žáků, v různém stupni rozlétanosti, o které se odborně starají tři instruktoři, což ještě umožňuje udržovat, v rámci školy, skutečnou rodinnou pohodu, kde se denní starosti nechávají u vstupu na letiště.

mzk_mw_155-1.jpg

rodina.jpg

Možná právě proto, i když se to zdá skoro až neuvěřitelné, dnes na letiště do Erpužic, jezdí zájemci o letecký výcvik nebo o seznamovací lety, na zde provozovaných třech typech SLZ, až z Berouna, Prahy, Ostravy nebo naopak z blízké Plzně, Karlových Varů apod. Po sjezdu z dálnice D5, je to totiž na letiště Erpužice slabých 10 km s tím, že Západočeský kraj nabízí celou řadu neopakovatelných a letecky velmi zajímavých pohledů.

Pro ty, co by se chtěli o této škole a její činnosti dozvědět více podrobností, stačí si nalézt jejich webové stránky www.fhdelta.cz , nebo se například domluvit na osobní návštěvě, na tel.: +420 603 308 868, případně 603 868 954.

Autor: Miloš Dermišek 

A co Vaše letecká škola? Nechcete ji zde také představit? V případě zájmu, pište na email autora nebo volejte na tel: 602 944 172

Flying Revue > Články > Všeobecné letectví > Tři v jednom = letecká škola FH Delta air