Český unikát UL-39 Albi měl při pátečním testovacím letu nehodu

3.6.2016

Záchranný systém snáší letoun UL-39 Albi po závadě brzdící klapky k zemi. Zdroj: TN.czZáchranný systém snáší letoun UL-39 Albi po závadě brzdící klapky k zemi. Zdroj: TN.cz
Záchranný systém snáší letoun UL-39 Albi po závadě brzdící klapky k zemi. Zdroj: TN.cz

Prototyp unikátního českého ultralightu UL-39 Albi měl v pátek navečer při testovacím letu z Jihlavy na letiště Planá u Českých Budějovic nehodu. Pilot použil záchranný systém a s letadlem nezraněn nouzově přistál. Za nehodou je podle jihočeské policie pravděpodobně závada při testování klapek. 

Svědek, kterému se podařilo nehodu natočit na video, popsal TN.cz, že zaslechl výbuch a posléze viděl letadlo, jak se snáší na padáku k zemi. Mluvčí Krajského ředitelství policie jihočeského kraje Lenka Kozoňová na webu KŘP uvedla, že pilot aktivoval záchranný systém, který ho dopravil i s letadlem na zem ve vzdálenosti zhruba 1,5 km od letiště Planá. Pilot zůstal nezraněn. Video na TN.cz zde


Ul-39 Albi - první vzlet před odbornou veřejností na jaře 2016.

UL-39 Albi

- ultralehký letoun umožňující zažít pocit letu v proudovém letadle
- designová příbuznost s legendárním L-39 Albatros
- první český letoun vyrobený z uhlíkových prepregů autoklávovou technologií
- skloubení dmychadlového pohonu s celokompozitovým drakem
- vývoj na bázi studentského výzkumu na ČVUT ve spolupráci s výrobci

"Dnes krátce před pátou hodinou odpolední došlo k letecké nehodě prototypu proudového letadla UL-39 Albi v prostoru letiště Planá u Českých Budějovic. Pilot aktivoval záchranný systém a letadlo na padáku, i s ním v kabině, nouzově přistálo v areálu letiště mezi stromy. Pilot se z kabiny letadla dostal bez zranění ven," uvedla Kozoňová. 

Podle zatím neúplných informací a sdělení policejní mluvčí se zdá, že mohlo při testování dojít k zablokování jedné z klapek a tím ke změně směru a ztrátě ovladatelnosti. "Letoun náhle změnil směr, stal se neovladatelným a začal se řítit k zemi," uvedla Kozoňová. Příčinu a okolnosti nehody vyšetřují českobudějovičtí kriminalisté a zástupci letecké inspekce. Jakmile bude k dispozici odborné oficiální stanovisko ČVÚT i odborné komise, která nehodu vyšetřuje, budeme čtenáře Flying Revue informovat. 

O UL-39 ALbi si více přečtěte v článku Unikátní ultralehký dvojník L-39 Albatros vzlétl po sedmnácti letech vývoje k nebi

UL-39 Albi je unikátní letadlo designem i názvem odkazující na legendární cvičný proudový letoun L-39 Albatros. Výsledek sedmnáctileté práce českých vývojářů z Ústavu letadlové techniky Fakulty strojní ČVUT v Praze a společností Jihlavan Airplanes. s.r.o. a La Composite s.r.o. sklidil v březnu velký úspěch na mezinárodním veletrhu všeobecného letectví Aero 2016 v německém Fridriechshafenu.

UL-38 ALbi na jarním veletrhu Aero 2016 ve Friedrichshafenu. Foto: Jan DvořákZoom gallery
UL-38 ALbi na jarním veletrhu Aero 2016 ve Friedrichshafenu. Foto: Jan Dvořák

Konstruktéři UL-39 Albi přišli se zcela novým konceptem sportovního ultralehkého letounu, který umožní zažít pilotovi pocit z letu v proudovém letadle, ač se o proudové letadlo nejedná. Pohonná jednotka ukrytá v trupu letadla pracuje na principu dmychadla poháněného pístovým motorem. Konstrukce draku letounu je pak především z důvodu úspory hmotnosti celokompozitová z uhlíkových prepregů, protože ultralehký letoun nesmí podle českých předpisů vážit více než 320 kg. 


Přednáška o UL-39 Albi, 3. 5. 2016 na Fakultě strojní ČVUT v Praze.

Jan Dvořák

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > Český unikát UL-39 Albi měl při pátečním testovacím letu nehodu
.

         Máme pro vás »

FR 4/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 10.08.1949 se stalo...
10.08.1949
První let prototypu kanadského proudového dopravního letounu Avro Canada C102 Jetliner. Typ vyvolal na americkém kontinentu velkou pozornost, Howard Hughes nabídl financovat rozjezd sériové výroby, ale vývoj Jetlineru byl nakonec zastaven.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »