UL-39 Albi, Tiger Moth, Xtremeair XA41 i legendy Electra a Spitfire můžete vidět v sobotu v Rakovníku

7.6.2018

Letecký den na letišti Rakovník 2018     Unikátní český projekt UL-39 Albi, legendární Baťova Electra či Supermarine Spitfire, cvičný dvouplošník Tiger Moth a řada dalších letadel v letových ukázkách i bohatý neletový program čeká už tuto sobotu 9. června 2018 návštěvníky leteckého dne na letišti Rakovník. 

UL-39 Albi bude jedním z taháků leteckého dne v Rakovníku 9. 6. 2018.Zoom gallery
UL-39 Albi bude jedním z taháků leteckého dne v Rakovníku 9. 6. 2018.
 

Zoom gallery

Jaká vystoupení v Rakovníku uvidíte? Těšit se můžete více než dvě desítky letových ukázek. Z Točné přiletí Lockheed L-10 Electra, z Líní dorazí Supermarine Spitfire Mk.XVIE skupiny Classic Trainers, letecké veřejnosti se předvede i britský cvičný dvouplošník DH-82 Tiger Moth nebo český unikát, kompozitový letoun s dmychadlovým pohonem UL-39 Albi. Své vystoupení chystají i modeláři z Air Show Teamu Rakovník s imitací bitvy z 2. světové s maketami stíhaček. » Program

Na rakovnickém letišti se můžete kromě sledování letových i statických ukázek sami proletět při některém z vyhlídkových letů pro veřejnost, vyzkoušet simulátor sportovního letounu Skyleader 600, pokochat se pohledem na historické automobily či historickou vojenskou techniku.

» Prohlédněte si rakovnické letiště ve videu z nízkého průletu nad dráhou 09

» Letiště Rakovník jsme navštívili 8. 5. 2018 v rámci 5. etapy projektu 100 let - 100 letišť

Zajímavá bude i prezentace hasičské techniky a techniky Policie ČR. Nahlédnout můžete rovněž do hangáru Aeroklubu Rakovník, který je technickou památkou.  

Na myšlenku znovuzrození tradice rakovnických leteckých dnů přivedl tamní aeroklub úspěch leteckého dne pořádaného před dvěma lety u příležitosti oslav 70 let existence letiště. Tím letošním chtějí rakovničtí přispět k oslavám sta let československého letectví. I proto je program připraven tak, aby se při něm představila letadla od roku 1918 až do současnosti. Ve 12.30 hod předevedou svou ukázku modeláři, hlavní program začíná ve 13:00 hod., areál letiště bude otevřen od 10:00 hod. Konec se očekává kolem 16:30 hod.  


Letecký den 9. 6. 2018 na letišti Rakovník (LKRK).


 

Z programu letových ukázek:  

Letecký den Rakovník 2018

Kdy: 9. 6. 2018, 12.30 - 16.30 hod.
Kde: Letiště Rakovník (LKRK) (mapa)
Co: letové ukázky, pozemní ukázky, modeláři, vyhlídkové lety, občerstvení
Gate open: 10:00 hod.
Vstupné: 150,- Kč, děti 80,- Kč, do 6 let zdarma
Web: www.letamevtom.cz

ATR-42 ČSA je dvoumotorový turbovrtulový dopravní letoun určený pro kratší regionální tratě.

4x Z-226 Follow Me předvede skupina FOLLOW ME složená ze čtyř letounů Zlín.

Supermarine SPITFIRE Mk.XVIE TE184 VY přiletí z Plzně Líní a předevede skupina Classic Trainers. 

Lockheed L-10 Electra OK-CTB zná každý fanoušek letectví. Slavný stroj Tomáše Antonína Bati, s nímž zlínský podnikatel přeletěl svět, bázuje na letišti Točná. 

Zlín Z-50LX je plně akrobatický letoun československé výroby, ukázku akrobacie na něm předevede Jiří Pospíšil.

DH-82 Tiger Moth, britský dvoumístný cvičný dvouplošník vyvinutý Geoffreyem de Havillandem v roce 1931 bude patřit k ozdobám leteckého dne. 

LF-107 Luňák je jednomístný celodřevěný středoplošný kluzák, speciálně určený pro výcvik letecké akrobacie.

Xtremeair XA41 D-ESXA neboli původně Sbach 300 je německý akrobatický jednomístný dolnoplošník navržený Philippem Steinbachem z firmy Xtreme Air.

UL-39 Albi je český projekt světově unikátního ultralehkého dvoumístného letadla, postavený podle předlohy proudového cvičného letounu L-39 Albatros. Jde o jediný ultralight, u kterého motor nepohání vrtuli, ale dmychadlo. Podívejte se na video z jeho prvního vzletu.

» Kompletní program letových ukázek » 

Letiště Rakovník vzniklo díky propůjčení městských pozemků ke zřízení letiště Na Doubravách na podzim roku 1946. Za přispění soukromých dárců a města Rakovníka byl vybudován první hangár, který v roce 1948 vyhořel i s letouny. Ten nahradil nový hangár a v roce 1953 byl dokončen třetí hangár. V roce 2012 získala stavba s unikátní samonosnou lamelovou střechou status technické kulturní památky. 

Ve druhé polovině padesátých let byla vybudována vzletová a přistávací dráha ve směrech 270° a 090°, v letech šedesátých následovala výstavba dalších letištních objektů – správní budovy, garáží, podzemní nádrže LPH, skladu oleje, protipožární nádrže. Postaven byl postaven trenažér pro parašutisty, jelikož zde v té době probíhala intenzivní parašutistická činnost. 

V současné době je letišti Rakovník přiznán status veřejného vnitrostátního letiště a je provozováno Aeroklubem Rakovník z. s. Aeroklub sdružuje 85 členů, kteří se věnují bezmotorovému a motorovému létání a létání s ultralehkými letadly. Aeroklub nabízí také letecký výcvik a pořádá i akce pro veřejnost - přednášky, koncerty nebo sportovní aktivity. 

 


 


Letiště Rakovník (LKRK), nízký průlet nad dráhou 09.
 

 

wrzhtgf_639x902.jpg

logo_fr_transp.jpg puuhoijko.jpg

 

Flying Revue > Zprávy > Historie > UL-39 Albi, Tiger Moth, Xtremeair XA41 i legendy Electra a Spitfire můžete vidět v sobotu v Rakovníku
.

         Máme pro vás »

FR 4/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Hlasujte pro Jirku Prušu!!!

Hlasujte pro Jirku Prušu »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Expedice Island/Grónsko 2021!

Expedice Island/Grónsko 2021! »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 19.09.1921 se stalo...
19.09.1921
Kolumbijské aerolinky SCADTA zahájily provoz na první pravidelné lince v Jižní Americe. Plováky vybavené stroje létaly mezi městy Barranquilla and Girandot.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345