USA povolily prodej Airbusů do Íránu navzdory zákazu Sněmovny

24.11.2016

Americká vláda poskytla evropskému výrobci letadel Airbus povolení k prodeji 106 civilních letadel íránskému vlajkovému přepravci Iran Air. Sněmovna reprezentantů přitom minulý čtvrtek prodej letadel do Íránu znemožnila. 

Vizualizace A380 v barvách společnosti Iran Air. Zdroj: Asfaarbyairbus.comZoom gallery
Vizualizace A380 v barvách společnosti Iran Air. Zdroj: Asfaarbyairbus.com

Podle analytiků tento krok může vyvolat spor mezi končící vládou prezidenta Baracka Obamy na jedné straně a republikány a zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem na straně druhé. Minulý týden Sněmovna reprezentantů totiž schválila návrh zákona, který by zablokoval prodej komerčních letadel Íránu (psali jsme zde). Airbus sice sídlí ve Francii, Spojené státy mu ale musí vydávat povolení k prodeji letounů do zemí podléhajícím sankcím, protože minimálně deset procent komponentů jeho produkce pochází z USA. Írán si už letos objednal od Airbusu a jeho amerického konkurenta Boeingu po více než stovce strojů a USA už dříve Airbusu vydaly povolení k prodeji 17 letounů. Zákazem Sněmovny vše padlo, nyní je prodej opět ve hře. 

Povolení k prodejům do Íránu však může budoucí Trumpova administrativa po lednovém nástupu snadno zrušit, řekli experti Reuters. Kdyby se takto Trump rozhodl, vedlo by to nejspíš ke sporům s americkými spojenci a dalšími mocnostmi, které dohodu s Íránem spolupodepsaly. Minulý týden Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který by zablokoval prodej komerčních letadel Íránu, před Obamovým odchodem z funkce ale zákaz nemá šanci vstoupit v platnost.

Trump ani nikdo z jeho týmu zatím na krok vlády nereagoval. Přední republikáni v Kongresu dnes poslali Obamovi dopis s doporučením, aby se po zbytek své služby zdržel podpory investic v Íránu a vydávání nových povolení k vývozu.

-fr-

Zdroj: ČTK

logo_fr_transp.jpg


Flying Revue > Články > Letecká doprava > USA povolily prodej Airbusů do Íránu navzdory zákazu Sněmovny
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Speciály:

..
123

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 

          

SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 15.04.1916 se stalo...
15.04.1916
Letouny patřící RFC a RNAS zahájily historicky první vzdušný zásobovací most, během kterého přepravily přes 16 tun potravin do města Kut el Amara v Mezopotámii, které bylo obleženo tureckým vojskem.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »