V sobotu se nad Prahu vznese třicítka horkovzdušných balónů. Pokud jim bude přát počasí

7.3.2018

Balóny nad Prahou   Aktualizace 8.3.: Z důvodu nepříznivého počasí se akce 10. 3. nekoná, nový termín bude teprve oznámen.  Historicky největší skupinu 29 horkovzdušných balónů spatří Pražané tuto sobotu (10. 3. 2018) při skupinovém letu nad českou metropolí. 

Horkovzdušné balóny nad Prahou. Zdroj: Český balónový svazZoom gallery
Horkovzdušné balóny nad Prahou. Zdroj: Český balónový svaz

Balóny odstartují z Letné nebo v případě nepříznivých podmínek na Letné z Rohanského ostrova. I start jako takový a tedy konání skupinového letu bude záviset na počasí. Organizátoři zvou Pražany i návštěvníky Prahy, aby se na let balónů přišli podívat. Let musí splnit poměrně striktní pravidla. Startovat musí balóny všechny společně, nesmí se od sebe vertikálně vzdálit na víc než výšku jednoho balónu a horizontálně ne dále než 1 kilometr. Ze země tak budou balóny připomínat cyklistický peloton pohybující se jedním směrem relativně blízko jeden druhému. 

„Takto velká formace balónů bude pro diváky skutečně mimořádnou podívanou a bude samozřejmě klást vysoké nároky také na posádky balónů,“ říká Jan Suchý, viceprezident Českého balónového svazu, který skupinu povede. Uzavírat ji bude pilot David Línek. V jednom z balónů poletí i redaktor Flying Revue. 

Registrace pilotů do akce Balóny nad Prahou byla ukončena, zájem zúčastnit se historicky největšího skupinového přeletu horkovzdušných balónů nad českou metropolí projevilo 29 pilotů. „Zájem pilotů překonal naše očekávání, odhadovali jsme počet účastníků zhruba na dvě desítky,“ říká Jan Suchý. Česká balónová událost tak hned v prvním roce svého konání nijak zásadně nezaostává za londýnskou balónovou regatou, kterou se organizátoři akce inspirovali. „V Londýně, kde se regata letos poletí počtvrté, se loni počet účastníků pohyboval kolem padesáti,“ říká Hana Chytrá z firmy Ricoh, která je partnerem londýnské i pražské akce.


Horkovzdušné balóny nad Londýnem, září 2017. Zdroj: London City Airport

Momentálně nejbližší plánovaný termín startu je sobota 10. března. Vzhledem k závislosti balónového létání na počasí si však organizátoři rezervovali i další březnové soboty. O startu či jeho odložení se rozhodne ve čtvrtek. „Přelet Prahy je mimo jiné specifický meteorologickými podmínkami, které musí nastat, abychom metropoli přeletěli a přistáli za ‘branami’ města. Pro koordinaci s letištěm Václava Havla musíme letět východním až jižním směrem, s rychlostí větru 15 až 30 kilometrů za hodinu. Nízká oblačnost nebo přeháňky jsou pro let překážkou,“ vysvětluje Suchý.  

Akce má také fundraisingový charakter - jejím smyslem je nejen upozornit na dosavadní úspěchy českého balónového létání, ale také získat peníze pro centrum pečující o postižené děti. Prostředky vybrané od startujících posádek a jejich sponzorů budou věnovány Dětskému centru Paprsek, které provozuje v Praze několik zařízení komplexní péče o děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením a jejich rodiny.

Akce se koná pod záštitou radního Hlavního města Prahy, Daniela Hodka. Generálním partnerem akce je společnost Ricoh Czech Republic.

-fr-

Zdroj: Český balónový svaz

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Aktuality > Balónové létání > V sobotu se nad Prahu vznese třicítka horkovzdušných balónů. Pokud jim bude přát počasí
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 >
 
 
Loading...

Čtěte v rubrice dále

Stránkování

12 3 4 5 >
 
 
.

Databáze letišť 2019:


     » Klasická dtb.       » Kompletní dtb.

Kurz Vývrtky:

Učebnice pilota 2019:

Už máte FR 2/2019?

Inzerce: 

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Databáze letišť 2019:

  

      Klasická dtb.        Kompletní dtb. 

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 26.03.1931 se stalo...
26.03.1931
Spojením společností Ad Astra Aero a Balair vzniká švýcarský letecký dopravce Swissair.
zavřít

Představujeme:


                 Letiště Hranice (LKHN) »

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345