V Toulouse představili novou BeluguXL. Uveze obě křídla A350 zároveň

10.1.2018

BelugaXL se v lednu 2018 poprvé představila letecké veřejnosti. Foto: Airbus BelugaXL se v lednu 2018 poprvé představila letecké veřejnosti. Foto: Airbus
BelugaXL se v lednu 2018 poprvé představila letecké veřejnosti. Foto: Airbus
BelugaXL - infografika se základními údaji. Zdroj AirbusBelugaXL - infografika se základními údaji. Zdroj Airbus
BelugaXL - infografika se základními údaji. Zdroj Airbus
BelugaXL v představě grafika. Zdroj: Airbus
BelugaXL v představě grafika. Zdroj: Airbus
BelugaXL v představě grafika. Zdroj: Airbus
BelugaXL v představě grafika. Zdroj: Airbus

Nová BelugaXL  Je o šest metrů delší, o metr širší a uveze o tunu více nákladu než její předchůdkyně. Zbrusu nová BelugaXL nyní poprvé, zatím bez motorů a livreje, v Toulouse opustila montážní halu.  

Nová Beluga dokáže přepravit například obě křídla A350 XWB najednou, zatímco současná BelugaST pojme křídlo jen jedno. Po uvedení do provozu bude BelugaXL přepravovat části letadel Airbus na finální montáž na linky ve Francii, Německu a Španělsku. 


Obří transportní letouny Airbusu v čase. Zdroj: Airbus Aircraft YouTube

BelugaXL
”fr_int”

Přepravní kapacita: 53t
Délka: 63,1 m
Rozpětí: 60,3 m
Výška: 18,9 m
Šířka trupu: 8,8 m
MTOW: 227 t
Pohon: 2 × Rolls-Royce Trent 700 Turbofan, 316 kN
Dolet: 4074 km

BelugaXL je jedním z nejobjemnějších letounů na cargo trhu. S její – už pro předchozí typ ST typickou - nástavbou nad pilotní kabinou v ní jen těžko rozeznáte A330-200, která posloužila pro přestavbu do podoby Belugy. "A330 máme jako základ," řekl Bertrand George, vedoucí programu BelugaXL, který Airbus spustil v roce 2014. "Jen jsme museli jsme navrhnout a otestovat mnoho změn. Přeměnit A330 na supertransportní letoun nebylo jednoduché.“ 

Očekává se, že první vyrobená BelugaXL by měla podstoupit letové testy do poloviny roku 2018. "Celý tým se opravdu těší, až uvidí její první let a samozřejmě i její usměvavou livrej," řekl George. Usměvavou livrejí má na mysli úsměv, který bude vyveden přes příď letounu a který vybrali v anketě zhruba před rokem zaměstnanci Airbusu. 

Než se tak stane, letadlo podstoupí několikaměsíční pozemní testy motorů a všech systémů. "Budeme provádět zkušební testy našich systémů i přestavěného trupu v Toulouse a v Hamburku včetně testů na letových simulátorech a v laboratořích", uvedl George. "Údaje z těchto testů budou použity k přípravě letounu pro letové testy a následně k získání typového certifikátu," uvedl vedoucí programu BelugaXL Bertrand George. 

BelugaXL - infografika se základními údaji. Zdroj Airbus
BelugaXL - infografika se základními údaji. Zdroj Airbus

Zatímco první BelugaXL nyní pokročila do fáze testů, druhá A330-200, která má být přeměněna na BeluguXL, už rovněž dorazila do Toulouse a technici již na její přestavbě začali pracovat. „Se zkušenostmi, které jsme získali při přestavbě první XL, bude ta druhá připravena zhruba o dva měsíce dříve,“ slibuje George. Celkem Airbus plánuje postavit flotilu pěti letadel BelugaXL, jež bude využívat pro přepravu částí letadel vyrobených v různých závodech kocernu do míst, kde probíhá finální montáž. První BelugaXL by měla být zařazena do provozu v roce 2019.

-fr- 

logo_fr_transp.jpg

 

Flying Revue > Aktuality > Letecká doprava > V Toulouse představili novou BeluguXL. Uveze obě křídla A350 zároveň
.

VFR Communications:

» Prezentace aplikace už zítra!
Sobota 20. 10. v 10.30h Karolinum (více

Báječný svět létání:

Fotky, videa, přednášky » Srdečně zveme!


FR 6/2018: Už brzy!

Sledujte akci "100 letišť":

Etapa 22+23: Slovensko

Novinka: Kalendář 2019

Už jste četli FR 5/2018? 

Poleťte s námi balónem:

Živě z dráhy 06/24:

e-Shop FR:

Letecká videa FR:

Inzerce: 

..
12345

Legendy čs. letectví:

Kalendárium:

Dne 21.10.1923 se stalo...
21.10.1923
Vzlétl první letoun slavného ruského konstruktéra Andreje Nikolajeviče Tupoleva. Projekt stroje s typovým označením ANT-1 vznikl ve své původní podobě již roku 1911, dokončen byl však ve své modernizované podobě až o 12 let později.
zavřít

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
12345

Práce v letectví:

Přednášky, kurzy FR:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345