Vesmírné lety na dosah ruky?

21.3.2020

image5.jpg
Spaceport America, příjezdová cesta k odbavení do vesmíru.

Tedy pokud máte dostatek finančních prostředků. Přesněji řečeno 250 000 Dolarů (cca 5 750 000 Kč při současném kurzu). Za tuto cenu se můžete vydat do vesmíru se společností Virgin Galactic, kterou založil Sir Richard Branson. Ta již delší dobu prodává letenky pouze vybraným osobnostem, jako třeba Hollywoodským hercům Willu Smithovi, či Leonardu DiCapriovi. Tito čekatelé s vesmírnou letenkou budou mít šanci odstartovat ze Spaceport America v Novém Mexiku ve Spojených státech Amerických a tak spatřit zakřivení země při soukromém letu.

image1.jpg
White Knight Two – ukrytý v hangáru Spaceport America. Tento pohled se naskytne z návštěvnického centra, bohužel pouze za mléčným sklem.

O tomto nevšedním letišti vyšel článek v předchozím čísle časopisu Flying Revue 01/2020 – Spaceport America.

image2.jpg
Časopis Flying Revue na pojezdové dráze k hangáru Spaceport America.

V loňském roce v srpnu, jsem měl možnost, jako první Čech navštívit spolu s jedním výtiskem časopisu Flying Revue 4/2019 toto první soukromé vesmírné letiště na světě. Zde jsem získal informace o vizi možného volného prodeje letenek do vesmíru pro veřejnost. To se nyní stalo realitou a Virgin Galactic na svých internetových stránkách (https://www.virgingalactic.com/smallstep) uveřejnila rezervační systém na tento zvláštní let. Vtipně pojmenovaný One Small Step…Your journey starts here – Jeden malý krok…Vaše cesta začíná zde. Zde je informace o možnosti za pouhých 1000 Dolarů vratné kauce, vytvořit rezervaci do onoho exkluzivního klubu prvních soukromých „astronautů“. Po úspěšné rezervaci, budete kontaktováni kanceláří s případnou nabídkou na nově uvolněné místo. Ale zde sen o vesmírném letu končí, alespoň pro obyčejné smrtelníky. S případným volným letem přichází doplatek, který je podle dostupných informací zmíněných čtvrt milionu dolarů. Rozhodně doporučuji si pořádně přečíst doplňující informace na tomto odkazu, než se přihlásíte (https://d1titnu6se1qmv.cloudfront.net/uploads/2020/02/One_Small_Step_FAQ.pdf).

image7.jpg
Space Ship - koncepční model

image4.jpg
Řídící centrum Spaceport America, první postavená budova na letišti.

Ve své výroční zprávě za rok 2019, firma Virgin Galactic informovala, že má již 7957 registrovaných čekatelů na tyto lety. To představuje enormní zájem a samotnou firmu to mile překvapilo. I přes vydané finanční ukazatele, kde je firma ke konci roku 2019 ve ztrátě neuvěřitelných 73 milionů USD, je vizionář Sir Richard Branson plný plánů o postupném dobývání vesmíru v soukromém sektoru.

image6.jpg
Práh dráhy Space way dlouhá neuvěřitelných 3,65km.

Pokračování jeho vizí je viditelné i na neustálém zlepšování současného „plavidla“ VSS Unity (Virgin Space Ship Unity), létající pod registrací N202VG.  Doporučuji sledovat Virgin Galactic, nebo Spaceport America na jejich FB stránkách, kde se objevují zajímavá videa z testovacích letů.

 
Testovací let stroje Unity a vize Richarda Bransona

Také významná spolupráce na financování projektu firmy Boeing HorizonX Ventures v částce 20 milionů USD dává tušit zajímavé projekty v tomto snu. Více si o zmíněném projektu můžete přečíst zde  https://www.flying-revue.cz/boeing-chce-do-vesmiru-koupi-ve-virgin-galactic-podil-za-20-milionu-dolaru.

image8.jpg 
Až poletíte do vesmíru s Virgin Galactic, půjdete touto cestou ke vstupu do odbavovací haly. Já jsem šel stejnou cestu, jen s tím rozdílem, že na konci u vchodu jsem uhnul do návštěvnického centra vlevo ..

Vizionáři a průkopníci v letectví jsou nepostradatelnou součástí pokroku, a tak doufám, že již za naší generace se dočkáme pravidelných letů do vesmíru pro širokou veřejnost, třeba tu od společnosti Virgin Galactic! 

Děkuji

Tomáš Zach

image3.jpg
Sir Richard Branson láká na připojení se k poznání nových hranic. Informační panel u vstupu do návštěvního centra

Flying Revue > Zprávy > Všeobecné letectví > Vesmírné lety na dosah ruky?
.

         Máme pro vás »

FR 4/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 28.09.1920 se stalo...
28.09.1920
Pilot Howard Rinehart provedl jako první na světě let s letounem vybaveným zatahovatelným podvozkem. Jednalo se o závodní stroj Dayton-Wright R. B Racer.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »