Vstup a let v letištním okruhu

8.9.2021

Letecká turistika, navigační lety, létání do zahraničí – prakticky každý let mimo vlastní letiště nebo nacvičenou trasu vytváří pro pilota situaci, kdy přistává na novém nebo málo známém letišti.

jiri.jpg

Před vlastním letem by si měl prověřit základní parametry letiště jako povrch a délky drah, tvar a směr letištních okruhů, vysílací frekvence atd. U naprosté většiny letišť se ale pilot nikde nedočte, kam a jak se má při příletu z různých stran, při různém směru větru a tím i provozního okruhu, do tohoto okruhu zařadit.

banner_do_clanku_fr_5_2021.jpg

Za dvě základní potenciální nebezpečí pro VFR lety v malém letadle považuji počasí a ostatní provoz. Zatímco na řešení problémů spojených s počasím je obvykle určitý čas, nebezpečí střetu s jiným provozem se může objevit naprosto nečekaně a může mít okamžitě katastrofální následky. Nebezpečí střetu s jiným provozem je největší při zařazování do okruhu a letu na okruhu letiště. Toto nebezpečí je pak samozřejmě o hodně vyšší na cizích letištích, s jejichž provozem, tvarem okruhu a dalším místními charakteristikami není přilétávající pilot tak sžitý. Pro zařazování do okruhu letiště neexistují zároveň obecně závazné předpisy. Podívejme se tedy na problematiku zařazování a letu po okruhu trochu podrobněji.

schema_okruh_5b_final.jpg

Vycházíme z toho, že pilot si před svým letem již tedy hlavní charakteristiky letiště zjistil a usoudil, že zvolené letiště je pro něj i jeho letadlo vhodné. Zná směry drah, komunikační frekvenci a prostudoval tvar okruhu nebo okruhů letiště. Nyní je tedy nějakých 10 až 12 mil nebo 20 km od cílového letiště a je potřeba, aby se začal připravovat na zařazení okruhu letiště a přistání. Nejdříve je dobré si naladit frekvenci letiště a chvíli naslouchat, zda v okolí letiště vysílá nějaký jiný provoz. Pokud zachytí vysílání jiného letadla nebo AFIS, může si z probíhající komunikace udělat představu o dráze v používání, poloze letadel na okruhu i případně o směru větru. Následně, ještě před vstupem do ATZ, provede první hlášení, ve kterém se identifikuje, oznámí svou polohu a plánovanou činnost. Toto vysílání proběhne buď jako komunikace se službou AFIS nebo naslepo.

obr_2.jpg

banner_knizni_edice_640x200_2.jpg

Před vstupem do ATZ je také vhodné mít zapnutá jak navigační, tak přistávací světla, aby bylo letadlo v ATZ a na okruhu co nejlépe viditelné. Je dobré myslet i na to, s ohledem na směr dráhy a polohu slunce, že poletíme proti slunci a budeme tak možná v oslnění nebo že budou v oslnění ostatní piloti na okruhu.

 

Text: Jiří Pruša

Grafika: Jožo Skácal

Celý článek si můžete přečíst na stránkách 48-53ve Flying Revue č. 5/2021. Na stáncích bude časopis ke koupi od 26. srpna 2021. Pokud se stanete členy Klubu Flying Revue, rádi vám časopis doručíme až domů, navíc za zvýhodněnou cenu. Členem Klubu se stává automaticky každý předplatitel, více zde.

kniha_eozn.jpg

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2021 > Flying Revue 5/2021 > Vstup a let v letištním okruhu
.

         Máme pro vás »

FR 6/2022: Už máte?

 

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Horké nebe nad hranicí!

Horké nebe nad hranicí »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 03.12.2003 se stalo...
03.12.2003
První vzlet prototypu Honda HA-420 HondaJet.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »