Vzduch je naše moře 15: Ženy na obloze

10.12.2018

Vzduch je naše moře Český Rozhlas   Ženy v letectví, to je důležitá kapitola. Byť letectví je vnímáno jako doména mužů, nebylo a není to tak až tak docela. Seriál Vzduch je naše moře Českého rozhlasu Dvojka pokračuje patnáctým dílem. 

Právě ženám v letectví se věnuje dnešní díl ze seriálu „Vzduch je naše moře aneb 100 let českého a slovenského letectví“ s názvem „Ženy na obloze“. Seznámíme se v něm se všemi ženami – pilotkami, které se zapsaly do historie našeho letectví. "Létání už dávno není jen výsadou mužů a s překvapením musíme konstatovat, že tomu tak ani nikdy nebylo," říká autorka pořadu Magdalena Šorelová. Už v roce 1911 - v době, kdy Jan Kašpar uskutečnil svůj první dálkový let z Pardubic do Prahy - žila v Praze žena, která se nesmazatelně zapsala do historie československého letectví. Byla jí operní pěvkyně Božena Laglerová. 

Která z pilotek má na svém kontě přes sedmdesát světových rekordů? Proč nesloužily ženy v armádě? Která žena jako první létala na proudovém letounu MiG-15? Kdo je současnou nejmladší pilotkou Československých Aerolinií a jak se k létání dostala? Dozvíte se, když si poslechnete dnešní díl seirálu Vzduch je naše moře - dnes v 18.30 h na stanici Dvojka Českého rozhlasu. 

03502693.jpgihhljk.png

„Milí čtenáři leteckého magazínu Flying Revue, ráda bych vás touto cestou pozdravila a poděkovala vám za přízeň, kterou nám věnujete. Pro nás jako pro autory pořadu Vzduch je naše moře je moc cenné, když se o náš seriál ke stému výročí česko-slovenského letectví zajímá komunita, která je s létáním a letectvím tak úzce spjatá. Moc děkuji, sledujte nás dál! Vaše Magdalena Šorelová, autorka pořadu Vzduch je naše moře ČRo Dvojka

V seriálu Vzduch je naše moře mají posluchači jedinečnou možnost seznámit se s historií létání od dob středověku až po rok 2018. "Čeká na vás nejen pověst o Vítu Fučíkovi zvaném Kudlička, který si po vzoru ptáků sestavil proutěná křídla s měchy plněnými bahenním plynem, aby mohl létat na jarmark do Písku, první letecké pokusy inženýra Jana Kašpara nebo Metoděje Vlacha, ale i dramatické příběhy pilotů první a druhé světové války," říká autorka pořadu.

Vzduch je naše ČRo Dvojka

» Seriál Vzduch je naše moře poslouchejte každé pondělí od 18:30 h na Dvojce. Upoutávky najdete vždy v pondělí na webu FR.

V seriálu budete svědky útěku generála Františka Fajtla ze zajetí nebo útoku našich pilotů na německou válečnou loď Alsterufter, ale to zdaleka není vše. V seriálu nebude chybět ani balónové létání, účast Františka Běhounka při expedici na Severní pól, skvělé úspěchy československých akrobatů na mezinárodním poli nebo účast Čechoslováků ve vesmírném programu.

» Již odvysílané díly si můžete poslechnout po kliknutí na příslušný řádek v boxíku vlevo.

Rčení „Vzduch je naše moře“ vzniklo krátce po vzniku Československé republiky, patrně v důsledku toho, že po rozpadu Rakouska-Uherska ztratil český a slovenský národ přímý přístup k moři. Zánikem této důležité komunikační cesty vznikla myšlenka, že by ji mohla nahradit vzdušná doprava, byť bylo letectví teprve v počátcích.

„Jsme si vědomi i toho, že se Československo zapsalo do světa letectví jako ultralightová velmoc a českoslovenští piloti se stali nedílnou součástí strážců vzdušného prostoru, proto i jim věnujeme nezanedbatelnou pozornost,” dodává Magdalena Šorelová.

Seriál Vzduch je naše moře aneb 100 let českého a slovenského letectví vysílá Český rozhlas Dvojka od 3. září do 17. prosince 2018, každé pondělí vždy od 18:30 hodin. Součástí pořadu je i soutěž o ceny. Každý týden posluchači budou moci hrát o knihu Vzduch je naše moře autorů Václava Šorela, Petra Kolmanna a Michala Kociána a každý, kdo se do soutěže zapojí, bude mít možnost těsně před Vánoci získat letenky do Evropy, vyhlídkové lety, dron, modely letadel nebo knihy a předplatné časopisů o letectví a kosmonautice.

-fr-

Zdroj a obr.: ČRo Dvojka

logo_fr_transp.jpg

220pix.jpg

Flying Revue > Série & speciály > Archiv > Vzduch je naše moře > Vzduch je naše moře 15: Ženy na obloze
.

         Máme pro vás »

FR 4/2022: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

SPECIÁL C VFR průvodce 1

VFR letecký průvodce Evropou 1 »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorologie pro piloty »

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Učebnice přístrojového létání!

Učebnice přístrojového létání »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

Přednášky Flying Revue!

Přednášky Flying Revue »

Kalendárium:

Dne 10.08.1949 se stalo...
10.08.1949
První let prototypu kanadského proudového dopravního letounu Avro Canada C102 Jetliner. Typ vyvolal na americkém kontinentu velkou pozornost, Howard Hughes nabídl financovat rozjezd sériové výroby, ale vývoj Jetlineru byl nakonec zastaven.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »