Z Aero odletěla poslední L-159 do Iráku

26.2.2023

Z Aero odletěl do Iráku letoun L-159, který zde dle smlouvy o pozáruční podpoře flotily iráckých L-159 prošel generální opravou. Po přeletu se tak připojil k 11 dalším strojům L-159, jež z Aera do Iráku přelétly v letech 2015 až 2018.

l-159t1_trupového_čísla_iqaf-5901_opouští_letiště_vodochody..jpg

baner_flying_revue_cesko_z_nebe.jpg

Předávaný letoun trupové číslo IQAF-5901 byl vyroben jako jeden z posledních L-159 v roce 2003. O čtyři roky později prošel přestavbou na dvoumístné provedení L-159T1. V roce 2015 se stal jedním ze čtyř letounů L-159, které Vzdušné síly AČR v zájmu rychlého posílení Iráckých vzdušných sil (IQAF) uvolnily přímo z flotily provozovaných letounů. Po provedení údržby v Aero a předání IQAF v roce 2015 se na území České republiky používal k výcviku iráckých pilotů. V této roli došlo k vyčerpání jeho meziopravního resursu a následovala generální oprava provedená v Aero na základě kontraktu na pozáruční podporu flotily iráckých L-159.

l-159t1_trupového_čísla_iqaf-5901_opouští_letiště_vodochody1.jpg

Letadla vyráběná nebo opravovaná v Aero se k zákazníkům vydávají v lodních kontejnerech, na palubě transportních letounů či přeletem až do místa určení, tak jako v případě Iráku. Poslední letoun L-159 do Iráku letěl po trase Letiště Vodochody, Plovdiv v Bulharsku a Malatya v Turecku, odkud se také do ČR vracel doprovodný letoun. L-159 pak pokračoval na iráckou základnu, kde byl předán do stavu 115. letky v Baladu.

nad_tureckými_horami,_které_jsou_krásné,_ale_v_zimě_dokáží_být_i_kruté.jpg

banner_300x100_predplatne_fr_2020.jpg

Přelet vojenského letounu z ČR do Iráku není jednoduchou záležitostí, po záletech v rámci provedení generální opravy následují doplňkové lety, které prověřují bezchybnou činnost palubních systémů především palivového, a poměrně rozsáhlé přípravy. Mezi ně patří získání diplomatických povolení k přeletu vojenského letounu od států, přes které vede trasa – Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Bulharsko a Turecko –, pojištění letadla i posádky, pronájem doprovodného letounu a vyčlenění mechaniků pro obsluhu L-159 při mezipřistání. Zajišťují se i potřebné náhradní díly, pozemní vybavení a nářadí, které se přepravují na palubě doprovodného letounu. Přelet do Iráku komplikuje i částečné uzavření vzdušného prostoru na turecko-irácké hranici a provedení přeletu mohou omezit i bojové akce na území Iráku. Proto jsou součástí přeletu i bezpečnostní analýzy.

příprava_k_odletu_na_letišti_vodochody_s_doprovodným_letadlem..jpg

L-159 je podzvukový lehký bojový letoun. Letouny L-159 za sebou mají více než dvacetiletou úspěšnou službu u Vzdušných sil Armády České republiky. Kromě toho české lehké bojové letouny z Aero mají ve své flotile také Vzdušné síly Iráku. Pro výcvikové účely je začala používat i společnost Draken Europe, kde plní roli agresorů při tréninku pilotů bojových letounů RAF – Eurofighter Typhoon a nejmodernějších letounů F-35. Mezi přednosti letounu patří jeho nízké provozní náklady a schopnost plnit bojové i výcvikové úkoly s jednoduchou údržbou.  Letoun L-159 je tak vynikající platforma pro pokročilý a bojový výcvik pilotů pro stíhací letouny čtvrté a nastupující páté generace.

 

Autor: Tisková zpráva Aero Vodochody

banner_knizni_edice_640x200_2.jpg

Flying Revue > Články > Vojenské letectví > Z Aero odletěla poslední L-159 do Iráku
.

         Máme pro vás »

Nové číslo právě vyšlo!

Pokus o vytrvalostní REKORD:

Speciály:

..
12

PRODEJNÍ AKCE MĚSÍCE!

DIRECT FLY: 


SkyDemon:

Knihy:

..
12345

Unikátní Videobanka:

Unikátní Videobanka »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Pojišťovna SV:

Pojišťovna SV »

Práce v letectví:

Kalendárium:

Dne 15.07.1933 se stalo...
15.07.1933
Willey Post odstartoval z newyorského letiště Floyd Bennet Field s hornoplošníkem Lockheed Vega k sólo obletu Zeměkoule.
zavřít

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »