Život ve vzduchu: dispečer řízení letištních ploch a letištní včelař

8.11.2017

Život ve vzduchu 4.  Včelař na letišti? A přece. Ten, který pracuje na Letišti Václava Havla, má slavného leteckého předka: stíhací eso RAF Karla Kuttelwaschera. Podívejte se na ukázku z dnešního dílu, kterou Česká televize připravila speciálně pro Flying Revue.


Exkluzivně pro Flying Revue: ukázka ze čtvrtého dílu seriálu České televize Život ve vzduchu. Podívejte se. Zdroj: Česká televize

Zoom gallery  Zoom gallery

Pavel (vlevo) má na starosti provoz na letištní ploše. Roman chová na Letišti Václava Havla včely a vyrábí úspěšný med. Foto: Česká televize

Život ve vzduchu

Seriál České televize
Režie: David Bonaventura
Scénář: David Bonaventura, Jindřiška Mendozová
Kamera: Bohumír Bouček, Václav Ilem, Edita Kainrathová, Tomáš Kobolka, Rostislav Kopecký
Web: Život ve vzduchu
Ve čtvrtém díle vás čeká pohled na práci dispečera letištních ploch Letiště Václava Havla Praha a seznámení s mužem, jenž na letišti chová včely a vyrábí med.
Sledujte 8. 11. 2017 ve 22.00 hod. na ČT2

Letiště jako živý fungující organismus i mozaika profesí, které se podílejí na jeho chodu. Dokumentární cyklus České televize ze zákulisí tohoto nablýskaného i tajuplného světa. V dnešním díle poznáte práci letištního inženýra a včelaře Romana, dispečer letištních ploch Pavel vás pak proveze svým džípem smrští každodenních povinností.

Přijďte v prosinci na výstavu Báječný svět létání do pražského Karolina. Srdečně zveme.

Dispečer řízení provozních ploch

Pavel vystudoval dopravní školu, ale k letadlům má blízko také díky svému koníčku, jímž je dokumentování a „sbírání“ raritních či luxusních interiérů dopravních letadel. Na letišti pracuje jako dispečer řízení letištních ploch - je to člověk, který musí vědět o čemkoliv, co se na místě vzletu a přistání letadel třeba jenom šustne a tak bezustání krouží ve svém voze po letištních plochách a hlídá, aby nikde nic nechybělo nebo naopak nic nepřebývalo.   

Předchozí díl seriálu Život ve vzduchu můžete shlédnout zde - Život ve vzduchu: Jaroslav a Petr. 

Včelař

Med od včel chovaných na Letišti Václava Havla Praha získal ocenění v soutěži Český med 2016. Foto: Český aeroholding Zoom gallery
Med od včel chovaných na Letišti Václava Havla Praha získal ocenění v soutěži Český med 2016. Foto: Český aeroholding

Roman je letištní inženýr - a také chovatel včel na letišti, což je projekt, díky němuž letiště ví, jestli zplodiny z letadel nekontaminují okolní životní prostředí. Byť sám nelétá, letectví má Romanova rodina v krvi – jeho dědeček byl v době druhé světové války leteckým esem britského královského letectva RAF, generál Karel Kuttelwascher, řečený „Kut“.

O Karlu Kuttelwascherovi si můžete přečíst v článku Sestřelil 20 německých letadel. Dnes by se Karel Kuttelwascher dožil 100 let.  

 


Teaser série dokumentů ČT Život ve vzduchu. Zdroj: Česká televize

-fr- ve spolupráci s ČT

logo_fr_transp.jpg

 


Báječný svět létání
”fr_int”

Unikátní výstavu leteckých fotografií Báječný svět létání 2017 pro vás chystáme na prosinec do pražského Karolina.

Uvidíte zde více než sto velkoformátových leteckých fotografií z USA, Aljašky, Karibiku, Afriky, Austrálie a známé i neznámé Evropy pořízených během expedic Flying Revue.

Navštívit můžete také besedy s populárními českými akrobatickými piloty Martinem Šonkou a Petrem Kopfsteinem či jediným českým pilotem letounu Concorde Luborem Obendraufem nebo s prvním českým účastníkem nejuznávanějšího světového závodu balónů Gordon Bennett Cup Janem Smrčkou.
Lákadlem bude určitě i vystavené trojsedadlo z legendárního Tu-154M OK-BYZ, které přivezlo v roce 1998 do Prahy z Nagana zlaté české hokejisty. Oživte si dotek báječné historie našeho letectví i hokeje.
Poslechnout si budete moci nahrávky komunikace pilotů s řízením letového provozu, podívat se na filmy z expedic i se vyfotografovat u balónového koše apod.

Těšíme se na setkání s vámi mezi 1. a 15. 12. 2017 ve výstavní síni Křížová chodba pražského Karolina
Web: Báječný svět létání 2017

 

 

Flying Revue > Zprávy > Letecká doprava > Život ve vzduchu: dispečer řízení letištních ploch a letištní včelař
.

         Máme pro vás »

FR 3/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

9. ročník Firmových Oscarů

9. ročník Firmových Oscarů »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorogie pro piloty »

Unikátní videobanka!

Unikátní videobanka »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 20.06.1937 se stalo...
20.06.1937
Tříčlenné posádce hrdiny SSSR Valerije Čkalova se jako první podařilo přeletět z Moskvy přes severní pól do USA. K letu použila letoun ANT-25 z kanceláře Andreje Tuploveva, zkonstruovaný ovšem Pavlem Suchojem.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456