Aljaška, kolébka bush flyingu

27.10.2017

Plovákové bellanky společnosti Star Air Service.Plovákové bellanky společnosti Star Air Service.
Plovákové bellanky společnosti Star Air Service.
Joe Crosson před letadlem.Joe Crosson před letadlem.
Joe Crosson před letadlem.
Joe Crosson nakládá léky před odletem.Joe Crosson nakládá léky před odletem.
Joe Crosson nakládá léky před odletem.
Noel Wien se třemi inupiackými dívkamiNoel Wien se třemi inupiackými dívkami
Noel Wien se třemi inupiackými dívkami
Aljaška, kolébka bush flyingu

Flying Revue 6/2017  Do dvacátých let dvacátého století žilo ve vnitrozemí Aljašky a na pobřeží Severního ledového oceánu vlastně jen pár Eskymáků. Trochu více lidí žilo tam, kde se našlo zlato nebo kvetl obchod s kožešinami. Problémem Aljašky je kromě drsného počasí taky omezená silniční a železniční síť. Že je dnes Aljaška plně integrovaná do globální ekonomiky, to je z velké části díky letecké dopravě.

Po první světové válce začali na Aljašku přicházet nadšení piloti, kteří zde cítili velkou příležitost. Délka cesty ze vzdálenějších komunit se při využití psích spřežení měřila v týdnech. Díky letectví se zkracovala na dny a hodiny. To následně umožnilo jak podstatně pravidelnější a lepší zásobování, tak také odbornou zdravotní péči i další civilizační vymoženosti. Aljaška se díky letectví také postupně otevřela vnějšímu světu.

Báječný svět létání, Karolinum Praha, 1.-15. 12. 2017
”fr_int”

Připravujeme pro vás multimediální akci Báječný svět létání.

Uvidíte více než sto velkoformátových leteckých fotografií z USA, Aljašky, Karibiku, Afriky, Austrálie a známé i neznámé Evropy pořízených během expedic Flying Revue.

Navštívit můžete také besedy s populárními českými akrobatickými piloty Martinem Šonkou a Petrem Kopfsteinem či jediným českým pilotem letounu Concorde Luborem Obendraufem nebo s prvním českým účastníkem nejuznávanějšího světového závodu balónů Gordon Bennett Cup Janem Smrčkou. Poslechnout si budete moci nahrávky komunikace pilotů s řízením letového provozu, podívat se na filmy z expedic, vyfotografovat se u balónového koše apod.

Těšíme se na setkání s vámi mezi 1. a 15. 12. 2017 ve výstavní síni Křížová chodba pražského Karolina.

Už v roce 1939 přepravovala řada malých leteckých společností po Aljašce 20x více cestujících, a dokonce 1000x větší objem zboží v přepočtu na počet obyvatel, než kolik činila srovnatelná čísla v kontinentálních USA. Dnes největší letecká společnost Aljašky, Alaska Airlines, provozuje svoje lety po celých USA a je tu se svými asi 160 letadly a celkem 42 miliony přepravených cestujících ročně pátou největší leteckou společností.

Flying Revue 6/2017
”x”

Celý článek si můžete přečíst na stránkách 78-82 ve Flying Revue č. 6/2017. Na stáncích časopis koupíte od 26. října 2017.

Pokud se stanete členy Klubu Flying Revue, rádi vám časopis doručíme až domů, navíc za zvýhodněnou cenu. Jak se stát členem Klubu Flying Revue?

Tak zásadní rozvoj letectví byl umožněn velkou odvahou hrstky pilotů, kteří nasazovali své zdraví i životy. Kromě pilotního umění museli ovládat i schopnost přežít v nekonečných sněhových pláních, když tam přistáli ať už kvůli počasí, technickým problémům nebo nedostatku benzínu.

Rozvoj letectví na Aljašce ve dvacátých a třicátých letech vedl ke stavbě sítě letišť, z nichž mnohá pak sloužila za druhé světové války jak při obraně proti japonským útokům, tak při dodávkách amerických bombardérů a letadel Sovětskému svazu.

Z letiště Nome na severu Aljašky odlétaly během druhé světové války denně formace amerických bombardérů dodávaných Rudé armádě. Celkem jich prý bylo Sovětskému svazu touto cestou dodáno neuvěřitelných 7 000 kusů.

Aljaška je dnes posetá množstvím letišť i nezpevněných soukromých přistávací drah. Na mnoha jezerech a vodních plochách jsou často vidět zakotvené hydroplány. Mezinárodní letiště v Anchorage má na sousedním jezeře prostor pro parkování pro asi 200 hydroplánů. To z něj činí údajně největší letiště pro hydroplány na světě. Zatímco řada jiných pilotů dvacátých let včetně Charlese Lindbergha získala trvalou světovou slávu, jména aljašských pilotů nejsou dnes příliš známá. Jejich příběhy i odvaha ale určitě stojí za vzpomínku. 

Text: Jiří Pruša

Foto: J. Pruša, AAHM 

logo_fr_transp.jpg

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2017 > Flying Revue 6/2017 > Aljaška, kolébka bush flyingu
.

         Máme pro vás »

FR 3/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

9. ročník Firmových Oscarů

9. ročník Firmových Oscarů »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorogie pro piloty »

Unikátní videobanka!

Unikátní videobanka »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 20.06.1937 se stalo...
20.06.1937
Tříčlenné posádce hrdiny SSSR Valerije Čkalova se jako první podařilo přeletět z Moskvy přes severní pól do USA. K letu použila letoun ANT-25 z kanceláře Andreje Tuploveva, zkonstruovaný ovšem Pavlem Suchojem.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456