Armáda Lockheed U-2

21.12.2014

Lockheed U-2 je stroj natolik opředený tajemstvím a zatížený mystikou tajných letů z doby studené války, že je jen těžko k uvěření, že se stále ještě na svých křídlech odpoutá od země. Tohle je příběh jednoho letu s Dragon Lady.

Od okamžiku, kdy jsem se rozhodl seznámit se důvěrně s Lockheedem U-2, tajemnou Dragon Lady, uplynulo několik měsíců naplněných dopisováním a osobními návštěvami kanceláří důstojníků US Air Force. Ale po všech dlouhých peripetiích a mnoha doporučujících dopisech jsem dostal povolení k návštěvě 99. perutě na Beale AFB a ke dvěma dnům létání, které budou zahrnovat jeden výškový let a nějaké starty a přistání. Věděl jsem, že Dragon Lady je stvoření, které dokáže kousnout a zamordovat kohokoliv, kdo za jejím kniplem zapomene na dobré letecké vychování. A také jsem věděl, že přijímacím řízením na piloty U-2, do kterého jdou jen dobrovolníci s minimálně desetiletou praxí, úspěšně projde jen pět procent pilotů..

Beale AFB

Mými průvodci na základně se stali Willie Horton, velitel jediné perutě U-2 USAF, major Warren Pierson, známý jako Snake. Díky Snakeovi, jeho trpělivosti a titanovým nervům jsem si o tři dny později mohl připnout svá „černá křídla“, která nosí jen a pouze piloti letounů U-2.

První den se stal přípravou a úvodem do všeho, čím si musí piloti U-2 projít před každým letem. Lékařská vyšetření, příprava oblečení od spodního prádla až po speciální oranžový skafandr, v němž piloti U-2 létají, nácvik všech předletových procedur. A v mém případě pak ještě zkušební pobyt v podtlakové komoře. To vše pod dohledem speciálního lékařského týmu. Odpoledne pak následovalo zkušební posazení do kabiny Dragon Lady. Zítra už to bude doopravdy.

Následujícího dne vyšlo nad kalifornskými vrcholy slunce jako velká koule roztaveného kovu. Na zápraží mého bungalovu se objevila rozesmátá tvář Willieho Hortona. Stačila mi jediná jeho věta: „Dnes je tvůj den.“

Celý článek vyšel v Flying Revue - Září – říjen 2011.

.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345