Blackshape prime

5.12.2014

Blackshape prime

Dolnoplošník dravého vzhledu, vodorovná ocasní plocha s negativním vzepětím připomínajícím legendární Phantom II, a to vše (také) v kategorii UL? Využívání nejmodernějších konstrukčních technologií posouvá lehké stroje neuvěřitelnou rychlostí vpřed, a stroj Blackshape Prime je toho dobrým příkladem.

Tento letoun italské konstrukce není na českém nebi žádnou neznámou. Když se však letos objevily fotografie vojenské verze tohoto stroje, a k tomu ještě na palubě italské letadlové lodě Cavour, nedalo mi to a začal jsem zjišťovat o tomto stroji ještě více informací. Ideální příležitost nastala na výstavě Aero Expo ve Friedrichshafenu přímo na stánku Blackshape Aircraft Company. V hale A4, na modrém koberci pod obrovským 3D logem firmy Blackshape byly vystaveny tři letouny, včetně vojenské verze, v typické kamufláži Italian Air Force.

Historie společnosti

Velmi podobnou konstrukci jsme již měli možnost vidět v minulosti pod názvem Millennium Master. Původní design letounu navrhl Bepi Vidor, konstruktér známých italských celodřevěných letounů ASSO. Vycházel z typu ASSO X, který převedl do celokompozitové konstrukce a letoun pojmenoval Millennium. Původní firma Millennium Aircraft (Compact Compositi) se však dostala do finančních potíží a nedotáhla prototypy k potřebným certifikacím, ani k sériové výrobě. Přesto létající prototypy Millennium Master již v letech 2006–2008 stačily upoutat pozornost mnoha nadšených pilotů po celé Evropě. Někteří z nich dokonce složili nemalé finanční zálohy za objednávku Millennia, kterého se však již nikdy nedočkali. V roce 2009 zakoupila celý projekt firma Blackshape Aircraft. Firmu založili dva letečtí nadšenci a kamarádi, zkušený odborník na kompozitové technologie Luciano Belviso a ostřílený obchodník a právník Angelo Petrosilo. Společně se jim podařilo přesvědčit významného investora, skupinu Angelo Investments, aby podpořila tento výjimečný projekt.

.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345