Blackshape prime

5.12.2014

Blackshape prime

Dolnoplošník dravého vzhledu, vodorovná ocasní plocha s negativním vzepětím připomínajícím legendární Phantom II, a to vše (také) v kategorii UL? Využívání nejmodernějších konstrukčních technologií posouvá lehké stroje neuvěřitelnou rychlostí vpřed, a stroj Blackshape Prime je toho dobrým příkladem.

Tento letoun italské konstrukce není na českém nebi žádnou neznámou. Když se však letos objevily fotografie vojenské verze tohoto stroje, a k tomu ještě na palubě italské letadlové lodě Cavour, nedalo mi to a začal jsem zjišťovat o tomto stroji ještě více informací. Ideální příležitost nastala na výstavě Aero Expo ve Friedrichshafenu přímo na stánku Blackshape Aircraft Company. V hale A4, na modrém koberci pod obrovským 3D logem firmy Blackshape byly vystaveny tři letouny, včetně vojenské verze, v typické kamufláži Italian Air Force.

Historie společnosti

Velmi podobnou konstrukci jsme již měli možnost vidět v minulosti pod názvem Millennium Master. Původní design letounu navrhl Bepi Vidor, konstruktér známých italských celodřevěných letounů ASSO. Vycházel z typu ASSO X, který převedl do celokompozitové konstrukce a letoun pojmenoval Millennium. Původní firma Millennium Aircraft (Compact Compositi) se však dostala do finančních potíží a nedotáhla prototypy k potřebným certifikacím, ani k sériové výrobě. Přesto létající prototypy Millennium Master již v letech 2006–2008 stačily upoutat pozornost mnoha nadšených pilotů po celé Evropě. Někteří z nich dokonce složili nemalé finanční zálohy za objednávku Millennia, kterého se však již nikdy nedočkali. V roce 2009 zakoupila celý projekt firma Blackshape Aircraft. Firmu založili dva letečtí nadšenci a kamarádi, zkušený odborník na kompozitové technologie Luciano Belviso a ostřílený obchodník a právník Angelo Petrosilo. Společně se jim podařilo přesvědčit významného investora, skupinu Angelo Investments, aby podpořila tento výjimečný projekt.

.
 

Co ještě nevíte o...:


O VFR Comm. vše v Power Pointu. 

CIDNA 2019: Už brzy!

FR 3/2019:

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 18.06.1928 se stalo...
18.06.1928
Při pátrání po osádce vzducholodi Italia zmizel letoun Latham 47 a na jeho palubě legendární norský polárník Roald Amundsen a dalších pět polárníků.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Plasy (LKPS) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345