Duo Banjo – alternativa pro začínající přeletáře?

21.12.2014

Chcete hodné letadlo pro základní plachtařský výcvik, létání v termice, či jen pro přelety a brouzdání nad českou krajinou? Nemusíte hledat dál než v Novém Městě nad Metují. Jmenuje se Duo Banjo.

V životě naštěstí existují alternativy. Takže pokud vaše srdce právě netouží po superrychlém „ultralehkém“ brusu, kov není váš jediný přípustný materiál, jste příznivcem tichého letu a nemáte zrovna na kompozitovou superorchidej s pomocným motorem, je tady alternativa i pro vás. Jmenuje se Duo Banjo a pochází z líhně malé fi rmy Pro Fe bratří Brandejsů z Nového Města nad Metují.

Krátce o firmě

Piloti ultralehkých letadel jejich výrobky dobře znají, obecná letecká společnost už méně. Od svého vzniku v roce 1990 vyráběla ultralehké letouny konstrukce ing. Oldřicha Olšanského. Prvním byl Straton D-8 Moby Dick, jejž vyráběla kompletní i jako stavebnice. Dalším typem byl dvoumístný D-10 Tukan, letoun, který navazoval na Moby Dicka stejným křídlem, umožňoval však díky zaklápěcímu pylonu s vrtulí nad centroplánem jak motorové, tak bezmotorové létání. Následovalo jednomístné Banjo, jež je rovněž certifi kováno a prodáváno v Německu, kde plní velmi přísný hmotnostní limit 107 kg bez záchranného systému. Přestože je výrobní kapacita Pro Fe omezená, jejich letadla si našla cestu do řady evropských zemí k pilotům, kteří mají zájem létat jak motorově, tak plachtit bez pomoci podpůrného personálu.

Vývoj

Dvoumístné Duo Banjo koncepčně navazuje na řadu letadel, jež fi rma dosud vyráběla. Při jeho vývoji byly zúročeny poznatky především z provozu D-10 Tukana a motorizovaného Banja. Automatizační prvky umožnily zvýšit komfort obsluhy.

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > Květen – červen 2011 > Duo Banjo – alternativa pro začínající přeletáře?
Loading...

Květen – červen 2011

Loading...

Květen – červen 2011

.

Kurz VFR zahraniční lety


Všechny kurzy a exkurze FR zde. 

Novinka: L-410

Novinka: Hloubkaři


Pod palbou hloubkařů - novinka v e-shopu.

Soutěž:Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

Staňte se pilotem:

Kalendárium:

Dne 20.10.1934 se stalo...
20.10.1934
Ze základny v Mildenhallu odstartovali účastníci proslulého MacRobertson Air Race k letu do australského Melbourne. Vítězem se stala nakonec posádka C. W. A. Scott a Tom Campbell Black s letounem DH. 88 Comet "Grosvenor House".
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Trcaker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345