Duo Banjo – alternativa pro začínající přeletáře?

21.12.2014

Chcete hodné letadlo pro základní plachtařský výcvik, létání v termice, či jen pro přelety a brouzdání nad českou krajinou? Nemusíte hledat dál než v Novém Městě nad Metují. Jmenuje se Duo Banjo.

V životě naštěstí existují alternativy. Takže pokud vaše srdce právě netouží po superrychlém „ultralehkém“ brusu, kov není váš jediný přípustný materiál, jste příznivcem tichého letu a nemáte zrovna na kompozitovou superorchidej s pomocným motorem, je tady alternativa i pro vás. Jmenuje se Duo Banjo a pochází z líhně malé fi rmy Pro Fe bratří Brandejsů z Nového Města nad Metují.

Krátce o firmě

Piloti ultralehkých letadel jejich výrobky dobře znají, obecná letecká společnost už méně. Od svého vzniku v roce 1990 vyráběla ultralehké letouny konstrukce ing. Oldřicha Olšanského. Prvním byl Straton D-8 Moby Dick, jejž vyráběla kompletní i jako stavebnice. Dalším typem byl dvoumístný D-10 Tukan, letoun, který navazoval na Moby Dicka stejným křídlem, umožňoval však díky zaklápěcímu pylonu s vrtulí nad centroplánem jak motorové, tak bezmotorové létání. Následovalo jednomístné Banjo, jež je rovněž certifi kováno a prodáváno v Německu, kde plní velmi přísný hmotnostní limit 107 kg bez záchranného systému. Přestože je výrobní kapacita Pro Fe omezená, jejich letadla si našla cestu do řady evropských zemí k pilotům, kteří mají zájem létat jak motorově, tak plachtit bez pomoci podpůrného personálu.

Vývoj

Dvoumístné Duo Banjo koncepčně navazuje na řadu letadel, jež fi rma dosud vyráběla. Při jeho vývoji byly zúročeny poznatky především z provozu D-10 Tukana a motorizovaného Banja. Automatizační prvky umožnily zvýšit komfort obsluhy.

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2011 a starší > Květen – červen 2011 > Duo Banjo – alternativa pro začínající přeletáře?
Loading...

Květen – červen 2011

Loading...

Květen – červen 2011

.

         Máme pro vás »

FR 2/2020: Už máte?

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

PilotShop.cz:

Konference:

 

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 28.03.1920 se stalo...
28.03.1920
Letiště Croydon se stává hlavním londýnským letištěm a nahrazuje tak letiště Hounslow Heath Aerodrome.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345