FLIGHT DESIGN CTLS

21.12.2014

CTLS je pohodlné letadlo pro cestování i odpolední polétání. Mezi jeho hlavní přednosti patří prostorná kabina, vyvážené a účinné řízení a velký a dobře přístupný zavazadlový prostor. Nádrže o celkovém objemu 130 litrů paliva dávají letadlu dobrý akční rádius.

CTLS je vzhledově velmi podobné UL verzi CTSW, o které jsme ve Flying revue psali již před dvěma roky. Nejvíce viditelným rozdílem je prodloužení trupu letadla o 39 cm, které se kladně projevilo ve stabilitě letu. Letadlo je příjemně stabilní a jeho řízení při traťovém letu nevyžaduje velkou pozornost. CTLS je navrženo pro americkou kategorii LSA a dlouho připravovanou evropskou kategorii lehkých letadel ELA, či jak se nakonec bude jmenovat. Konstrukce letadla je dimenzována pro maximální vzletovou hmotnost 600 kg. Prázdná hmotnost letadla vybaveného 100koňovým Rotaxem 912 ULS, základním glass kokpitem Dynon s GPS Garmin 695 a padákovým záchranným systémem činí zhruba 325 kg, což umožnilo v České republice i registraci jako ultralehké letadlo. CTLS však oproti svému předchůdci CTSW dosahuje nižší cestovní rychlosti asi o 20 km/h z důvodu dodržení limitů kategorie LSA. Cestovní rychlost CTSW je 190–200 km/h, přičemž s CTLS se dá příjemně cestovat rychlostí zhruba 170–180 km/h.

Letové vlastnosti

Řízení letadla je příjemně vyvážené. V klidném počasí letí téměř samo bez nutnosti výrazných zásahů pilota, přitom ale stačí jen mírný zásah do řízení a letadlo velmi živě reaguje. Řízení je precizní a síly v řízení jsou úměrné letovým režimům.

.

         Máme pro vás »

FR 1/2020: Už máte?FR 1/2020: Videoupoutávka

Letecký cestopis pro vás:


První český letecký cestopis » 
Rozhovor s autorem »
Křest knihy »
Objednejte zde 
»

PilotShop.cz:

Konference:

Předplatné jako dárek:

Předplatné:

..
12345

Drony a my:


Létejte s vaším dronem bezpečně

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 20.02.1924 se stalo...
20.02.1924
Francouzská tříčlenná posádka letounu Breguet 14 provedla první úspěšný přelet Sahary s návratem severojižním směrem.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
12345