FLIGHT DESIGN CTLS

21.12.2014

CTLS je pohodlné letadlo pro cestování i odpolední polétání. Mezi jeho hlavní přednosti patří prostorná kabina, vyvážené a účinné řízení a velký a dobře přístupný zavazadlový prostor. Nádrže o celkovém objemu 130 litrů paliva dávají letadlu dobrý akční rádius.

CTLS je vzhledově velmi podobné UL verzi CTSW, o které jsme ve Flying revue psali již před dvěma roky. Nejvíce viditelným rozdílem je prodloužení trupu letadla o 39 cm, které se kladně projevilo ve stabilitě letu. Letadlo je příjemně stabilní a jeho řízení při traťovém letu nevyžaduje velkou pozornost. CTLS je navrženo pro americkou kategorii LSA a dlouho připravovanou evropskou kategorii lehkých letadel ELA, či jak se nakonec bude jmenovat. Konstrukce letadla je dimenzována pro maximální vzletovou hmotnost 600 kg. Prázdná hmotnost letadla vybaveného 100koňovým Rotaxem 912 ULS, základním glass kokpitem Dynon s GPS Garmin 695 a padákovým záchranným systémem činí zhruba 325 kg, což umožnilo v České republice i registraci jako ultralehké letadlo. CTLS však oproti svému předchůdci CTSW dosahuje nižší cestovní rychlosti asi o 20 km/h z důvodu dodržení limitů kategorie LSA. Cestovní rychlost CTSW je 190–200 km/h, přičemž s CTLS se dá příjemně cestovat rychlostí zhruba 170–180 km/h.

Letové vlastnosti

Řízení letadla je příjemně vyvážené. V klidném počasí letí téměř samo bez nutnosti výrazných zásahů pilota, přitom ale stačí jen mírný zásah do řízení a letadlo velmi živě reaguje. Řízení je precizní a síly v řízení jsou úměrné letovým režimům.

.

         Máme pro vás »

FR 2/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorogie pro piloty »

Unikátní videobanka!

Unikátní videobanka »

Dotisk knihy Svět z nebe:

Svět z nebe »

Letecký cestopis pro vás:

První český letecký cestopis » 

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Tracker NUTS


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi
 

Kalendárium:

Dne 17.04.1966 se stalo...
17.04.1966
První úspěšný let kanadského konvertoplánu Canadair CL-84 "Dynavert".
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456