Fokker Dr. I: Příběh Františka Hadravy a jeho zeleného trojplošníku

19.10.2017

Flying Revue 6/2017  Rozvoj ultralehkého létání pod křídly LAA na konci minulého století přinesl nejen řadu nových a většinou velmi úspěšných průmyslově vyráběných leteckých konstrukcí, ale otevřel také zcela nové možnosti stavitelům replik historických letadel. Toto je příběh Františka Hadravy a jeho zeleného tříplošníku.

Všechno to vlastně začalo strašně dávno, tak jako u mnohých dalších leteckých nadšenců. Díváte se jako dítě na barevné obrázky na krabičkách kitů, obrázky v časopisech a najednou zjistíte, že vás letadla magicky přitahují. Když na obloze zavrčí letecký motor, zvedáte hlavu k nebi a hledáte zdroj zvuku někde v oblačných výšinách. Spousta z vás to asi zná a něco takového prožila. Líbila se mi všechna letadla, ale asi nejvíc mne upoutala silueta starého trojplošníku. Snad z obálky časopisu, obrázku na krabičce, kdo už to dneska ví. Jenže takové letadlo bylo pro dospívajícího kluka z Šumavy tak nedostupné, jak jen mohlo být. Ale létání jako takové už tak nedostupné po objevení se prvních motorových rogal a motorových padákových kluzáků nedostupné nebylo. Chtělo to jen vytrvalost a nadšení, taky podporu stejně postižených starších kamarádů.

Báječný svět létání, Karolinum Praha, 1.-15. 12. 2017
”fr_int”

Připravujeme pro vás multimediální akci Báječný svět létání.

Uvidíte více než sto velkoformátových leteckých fotografií z USA, Aljašky, Karibiku, Afriky, Austrálie a známé i neznámé Evropy pořízených během expedic Flying Revue.

Navštívit můžete také besedy s populárními českými akrobatickými piloty Martinem Šonkou a Petrem Kopfsteinem či jediným českým pilotem letounu Concorde Luborem Obendraufem nebo s prvním českým účastníkem nejuznávanějšího světového závodu balónů Gordon Bennett Cup Janem Smrčkou. Poslechnout si budete moci nahrávky komunikace pilotů s řízením letového provozu, podívat se na filmy z expedic, vyfotografovat se v balónovém koši apod.

Těšíme se na setkání s vámi mezi 1. a 15. 12. 2017 ve výstavní síni Křížová chodba pražského Karolina.

Nejprve přišla motorová tříkolka pro padákový kluzák. Stavěná s nadšením, ale bez elementárních znalostí, jak má taková, byť jednoduchá letecká konstrukce vypadat. Neohrabaná a příliš těžká, nikdy nevzlétla. Naštěstí. Takže jinak. Starý závěsný kluzák z roku 1984, ale už s dvoupotahem, pomoc od jednoho z těch starších a moudřejších, Vlasty Zezuly, spousta práce a na světě byla motorová tříkolka s motorem Trabant. To už bylo něco. Létal jsem s ní sedm let. 

Flying Revue 6/2017
”x”

Celý článek si můžete přečíst na stránkách 10-16 ve Flying Revue č. 6/2017. Na stáncích časopis koupíte od 26. října 2017.

Pokud se stanete členy Klubu Flying Revue, rádi vám časopis doručíme až domů, navíc za zvýhodněnou cenu. Jak se stát členem Klubu Flying Revue?

Trojplošník 

Někde vzadu v hlavě jsem měl pořád ten krásný trojplošník, Fokkerovu Dr. „jedničku“, která se mi líbila od dětství. Letadlo, jež se stalo pravděpodobně po celé Evropě symbolem jedné letecké epochy. Jenže jsem byl dlouho přesvědčen, že postavit takové letadlo je zkrátka neproveditelné. A pak to někdo dokázal. V Leteckém cirkusu Martina Kindernaye jeden takový létal, postavil ho tehdy pan Petr Svoboda a tohle letadlo, které částečně vzniklo v Austrálii a částečně u nás, mi dalo naději. Šel jsem si pro radu, začal shánět informace, ale čím více jsem se ptal, tím více se zdálo, že z téhle strany pomoc nepřijde.

Jenže touha mít a létat „dreideckera“ byla tak velká, že jsem se rozhodl, že se do své verze jeho ultralehké repliky pustím sám a všem dokážu, že to jde. Znáte to přece s tím čmelákem, kterému nikdo neřekl, že vlastně nemůže létat, a tak létá dál… 

Text: František Hadrava

Foto: M. Jenčík, M. Beran

Zoom gallery

220pix_plakát_karolinum-min.png

220pix_banner_s2_fr_6_2017_300x300.jpg

Flying Revue > Časopis FR > Archiv > Flying Revue 2017 > Flying Revue 6/2017 > Fokker Dr. I: Příběh Františka Hadravy a jeho zeleného trojplošníku
.

         Máme pro vás »

FR 3/2021: Už máte?

Nové číslo je již v prodeji! »

Káva o šesté!

Káva o šesté »

Kryty na mobil!

Kryty na mobil! »

9. ročník Firmových Oscarů

9. ročník Firmových Oscarů »

SPECIÁL B Meteo!

Praktická letecká Meteorogie pro piloty »

Unikátní videobanka!

Unikátní videobanka »

Naše cestopisy:

Naše cestopisy »

Pojišťovna Ergo:

Pojišťovna ERGO »

Předplatné + Předplatné jako dárek:

..
1234

 

Knihy:

..
12345

Aplikace VFR Comm.:


Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

BETA opět poletí:

Beta opět poletí!!! »

Kalendárium:

Dne 15.06.1919 se stalo...
15.06.1919
Britští letci John Alcock a Arthur Brown zakončili první úspěšný pokus o překonání Atlantiku. Let uskutečnili s letounem Vickers Vimy a trval 15 hodin a 57 minut. Vzdálenost 3040 km urazili průměrnou rychlostí 185 km/h.
zavřít

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Partneři:

..
123456