Ford Tri-motor

16.12.2014

Ford Tri-motor
Ford Tri-motor
Ford Tri-motor
Ford Tri-motor
Ford Tri-motor

Fordy Tri-motor se staly milníkem na cestě k modernímu pojetí dopravních letadel, tak jak je známe dnes. Od roku 1926 se v jejich kabinách přepravily milióny lidí a pro mnohé z nich to byl jejich první let dopravním letadlem.

Historie populárního Fordu Tri-motoru začala počátkem roku 1925, když král automobilového průmyslu Henry Ford vypsal soutěž spolehlivosti dopravních letadel. Soutěž, při níž chtěl Ford zjistit, kdo vyrábí nejspolehlivější dopravní letadla, začínala v sídle Fordu, v michiganském Dearbornu, a vedla přes celé Spojené státy. Holanďan Anthony Fokker přestavěl svůj Fokker F.VII, zastavil do něj tři motory Wright a jeho Fokker F.VII/3m bez problémů soutěž vyhrál. Syn Henryho Forda Edsel zakoupil tento letoun pro Byrdovu expedici na severní pól a současně přesvědčil svého otce, že taková koncepce letadla splňuje jeho představy. Protože se ale Fokker zdráhal prodat licenci, rozhodl se Ford postavit si vlastní celokovové letadlo. V srpnu 1925 proto koupil firmu Stout Metal Airplane Company, jejíž zakladatel William Bushnell „Bill“ Stout vyrobil od roku 1922 několik aerodynamicky čistých dopravních letadel za použití trubkové konstrukce potažené duraluminiovým plechem, tzv. Alcladem (duralový plech potažený vrstvou hliníku – výborně odolává korozi, díky čemuž se mnohé Fordy zachovaly do dnešních dnů).

.
 

Co ještě nevíte o...:


O VFR Comm. vše v Power Pointu. 

CIDNA 2019: Už brzy!

FR 3/2019:

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Exkurze s FR:

Databáze letišť 2019:


» Klasická dtb  » Kompl. dtb  » EN edition

Učebnice pilota 2019:

Aplikace VFR Comm.:


           Kapitola zdarma - test it! »

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Kalendárium:

Dne 18.06.1928 se stalo...
18.06.1928
Při pátrání po osádce vzducholodi Italia zmizel letoun Latham 47 a na jeho palubě legendární norský polárník Roald Amundsen a dalších pět polárníků.
zavřít

Představujeme:


                 » Letiště Plasy (LKPS) 

Předplatné:

..
12345

Knihy FR:

..
123

Inzerce: 

..
12345

Letecká videa FR:

Legendy čs. letectví:

Práce v letectví:

Inzerce

Reklama

Naši partneři:

..
12345