Ford Tri-motor

16.12.2014

Ford Tri-motor
Ford Tri-motor
Ford Tri-motor
Ford Tri-motor
Ford Tri-motor

Fordy Tri-motor se staly milníkem na cestě k modernímu pojetí dopravních letadel, tak jak je známe dnes. Od roku 1926 se v jejich kabinách přepravily milióny lidí a pro mnohé z nich to byl jejich první let dopravním letadlem.

Historie populárního Fordu Tri-motoru začala počátkem roku 1925, když král automobilového průmyslu Henry Ford vypsal soutěž spolehlivosti dopravních letadel. Soutěž, při níž chtěl Ford zjistit, kdo vyrábí nejspolehlivější dopravní letadla, začínala v sídle Fordu, v michiganském Dearbornu, a vedla přes celé Spojené státy. Holanďan Anthony Fokker přestavěl svůj Fokker F.VII, zastavil do něj tři motory Wright a jeho Fokker F.VII/3m bez problémů soutěž vyhrál. Syn Henryho Forda Edsel zakoupil tento letoun pro Byrdovu expedici na severní pól a současně přesvědčil svého otce, že taková koncepce letadla splňuje jeho představy. Protože se ale Fokker zdráhal prodat licenci, rozhodl se Ford postavit si vlastní celokovové letadlo. V srpnu 1925 proto koupil firmu Stout Metal Airplane Company, jejíž zakladatel William Bushnell „Bill“ Stout vyrobil od roku 1922 několik aerodynamicky čistých dopravních letadel za použití trubkové konstrukce potažené duraluminiovým plechem, tzv. Alcladem (duralový plech potažený vrstvou hliníku – výborně odolává korozi, díky čemuž se mnohé Fordy zachovaly do dnešních dnů).

.

CIDNA 2019: 2. etapa


» Start 19. 9. z LKKT (» první etapa)

Triko CFRNA/CIDNA:


  Koupí trička podpoříte Vzpomínkový let. 

Časopis FR 5/2019

 

Soutěž:

Novinka:

Kalendárium:

Dne 18.09.1928 se stalo...
18.09.1928
Německá dopravní vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin uskutečnila svůj první let. Během devíti let hladkého provozu provedla 590 letů, urazila přes půldruhého milionu kilometrů, přepravila 34 000 cestujících a 78 tun pošty.
zavřít

Aplikace VFR Comm.:


             Kapitola zdarma - vyzkoušejte »

Novinka: Trexee


    » Další rozměr létání i pomoc v nouzi

Učebnice pilota 2019:

e-Shop FR:

Živě z dráhy 06/24:

Předplatné:

..
12345